Oyuncu inceleme | Cheick Oumar Doucoure

Fransa Ligue 2 takımı Lens’te forma giyen Cheick Oumar, orta sahada defansif rolde oynuyor. 18 yaşındaki Doucoure, Mali U17 Milli Takımı için de mücadele etmekte. Cheick Oumar, Lens 2 takımında 4 maçta 193 dakika forma giydi ve A takıma yükseldi. Lens’te ise toplam 21 maçta 1534 dakika forma giydi. Cheick Oumar’ın as takıma yükselme ve formayı kapma hikayesine kısaca bakacak olursak; Ağustos ayında Ligue 2 Kupası’nda forma şansı buldu. İlk maçta 25 dakika ve ikinci maçta 15 dakika süre aldı. Şansını iyi değerlendirip 34 yaşındaki Guillaume Gillet’den formayı aldı ve şu ana kadar 17 lig maçında görev aldı.

Bu ön bilgileri sunduktan sonra Cheick Oumar’ı daha yakından tanımak için The FA 4 Corner modeliyle değerlendirelim.

Oynadığı pozisyon

 

Doucoure, Lens’te 4-2-3-1 formasyonunda defansif orta saha rolünde oynayan, Milli Takım’da ise hem aynı şekilde 4-2-3-1 formasyonunda defansif rolde hem de 4-1-4-1 formasyonunda ön libero rolünde oynayabilen bir oyuncu. Lens’te forma giydiği süre boyunca pasörlük ve top dağıtma konusunda oldukça iyi ve cömert olduğunu söyleyebilirim. Stoperlerden top alıp dripling ile orta sahayı geçerek dikine attığı paslarla biraz da 8 numara izlenimi verdiğini hatta 8 numaraya meyilli ve potansiyelli olduğunu gözlemledim.

Fiziksel özellikler

Doucoure’yi fiziksel özellikleri bakımından inceleyecek olursak 73 kilo ve 1.80 boya sahip. Fizyolojik özelliklerine baktığımızda kütlesinin az olması sebebiyle hava topu ve ikili mücadelelerde yetersiz kalıyor. Toplam 115 kez girdiği ikili mücadelelerin 64’ünde kazandı, 51’inde ise kaybetti. İkili mücadelelerdeki başarı oranı %55,7. Toplam 16 kez katıldığı hava topu mücadelesinde ise %50’lik bir başarı yakaladı. İkili mücadelede ve hava topu mücadelesindeki başarısızlığını ya da başarılı olmayışını oyuncunun kilo bakımından zayıf olmasına bağlıyorum. Fizyolojik yetersizlikleri sebebiyle Doucoure, hem hücumda duran toplarda hem de savunmada duran toplarda ceza sahası dışında bulunan oyuncu oluyor. Ligue 2’de daha iyi performans gösterebilmesi için fizyolojik özelliklerini geliştirmeli.

Doucoure, atletik açıdan hızı bir orta saha için yeterli. Bu özelliğini stoperden top alarak yaptığı driplingler ile kullanıyor. Pozisyon alma konusunda ise maç içinde zaman zaman hatalar yapabiliyor. Pozisyon almadaki bazı zafiyetleri sebebiyle maç içinde 10 dakika boyunca topla buluşamadığı oluyor.

Doucoure’nin fiziksel özelliklerini genel olarak ele aldığımızda fizyolojik özellikleri yetersiz ancak genç oluşu itibariyle geliştirebilir. Fizyolojik özelliklerini geliştirmesi atletik özelliklerini bir tık daha üste taşır.

“Fiziksel Özellikler: 5,75/10”

Teknik özellikler

Doucoure’nın savunma özelliklerini ele alalım. Topa müdahale hususunda fiziksel özelliklerinin etkisiyle yetersiz kalıyor. Oyuncu kayarak yaptığı müdahalelerde daha iyi. Rolüne göre topa müdahalelerdeki başarı aksiyonunu arttırması gerek. Alan savunması yapabiliyor ancak birebirde yaptığı adam markajında etkisiz. Sert kontrolden sonra yaptığı preste rakibinden topu kapıyor, bu konuda başarılı.

Doucoure, top kontrolü konusunda çok iyi. Pas becerilerine bakacak olursak toplam 542 pasta 438 isabet ve %80’lik başarı yüzdesi yakaladı. Maç başına ortalama 44,6 pas yapıyor. Genelde uzun pas denemiyor. Denediğinde ise bu tercihi kanatların koşu yoluna attığı paslar oluyor. Toplamda attığı 73 uzun pasta 48 isabet yani %65,8’lik başarı oranını buldu. Pasların yönünü inceleyelim. %38 ileriye, %51 yana ve %11 geriye şeklinde görüyoruz ki Doucoure pas tercihlerini çoğunlukla yandan yöne kullanıyor. %51 pasın %29’u sol bölgeye, %22’si ise sağ bölgeye şekilleniyor. İstatistiklerinde gösterdiği gibi oyun tarzı olarak Doucoure, maç içinde oyunun yönünü değiştirmeye yatkın. Forma giydiği kupa maçları da dahil olmak üzere toplam 1 asist yaptı ve 8’de şut pası verdi.

Doucoure, sağ ayağını kullanıyor. Savunmada pozisyon alma tercihini stoperlerin önünde ve orta saha yay çizgisinin arkasındaki arada kalarak kullanıyor. Hücumda ise orta saha yayının içinde stoperlerden uzak pozisyon alıyor. Kalecinin kısa pas tercihinde pas almak için bazen geri geliyor. Stoperlerden aldığı topları oyunu genişleterek ya da takım boyu uzamışsa dripling ile orta sahayı geçerek rakip yarı alanda dikine pas şeklinde atak geliştiriyor. Rakip yarı alanda attığı paslarda %76 isabet yakalarken kendi yarı sahasında attığı paslarda ise %87,6’lık isabet yakaladı.

Üstte yer verdiğim grafikte Ligue 2’de yer alan beş takımın ( Metz, Brest, Lens, Grenoble, Lorient ) ön liberolarının defansif müdahele başarısını görmekteyiz. Oyuncuların maç başına ortalama başarılı ikili mücadeleleri birbirine çok yakın olsa da grafikte maç başına ortalama başarılı top çalma belirleyici oluyor. Grafiğin en solunda 5,1 top çalma ve 1,6 ikili mücadele değerleri ile Cheick Oumar yer alıyor. Bahsettiğim gibi diğer oyunculara kıyasla başarılı top çalmada yetersiz kalıyor.

Bu tablolarda ise Ligue 2’nin sıralamasında yer alan beş takımın ( Metz, Brest, Lens, Grenoble, Lorient ) ön liberolarının hücuma katkı seviyeleri adına maç başına isabetli pas ve maç başına ortalama rakip kaleye şut denemesi değerlerini görüyoruz. Cheick Oumar, toplam 485 isabetli pas, maç başına ortalama 35 isabetli pas ile yer alıyor. Rakip kaleyi ise forma giydiği 17 maçta 9 kez rahatsız etti.

“Teknik Özellikler: 6,5/10”

Mental özellikler

Doucoure, oyun içinde sakin kalan, pres anında veya sert topta bile sakinliği ile hata yapmayan bir oyuncu. Takım iletişimi bir orta sahaya oranla zayıf. Takım içinde, oyun anında daha konuşkan olmalı.  Doucoure’nın oyun içi disiplinini ele alacak olursak defansif rolde oynamasına rağmen oynadığı maçlarda 9 faul yaptı ve 2 sarı kart gördü. Doucoure’nın sakinliğinin olumlu yönlerinin olduğu kadar olumsuz yönleri de var. Defansif orta saha, libero olarak ataklarda daha hırçın daha hırslı olması beklenir. Sezon ilerledikçe takım arkadaşlarına daha iyi uyum sağlıyor. Oyun üçüncü bölgeye yığılırken bile oyunundan taviz vermiyor hatta daha ciddiyetler oynuyor ve oyunu çok iyi takip ediyor. Bu özelliği sayesinde maçlarda tehlikeli şut atma potansiyeline sahip oluyor. Bu bağlamda Lorient maçında uzaktan attığı güzel golü örnek olarak verebilirim.

“Mental Özellikler: 6,75/10”

Sosyal özellikler

Takıma yeni katılması ve yapılan seçmeler sonucu as takıma yükselmesi moralini doğal olarak olumlu etkiledi ve sezona iyi bir başlangıç yaptı. Lens taraftarları, kendisinden oldukça ümitli ve genç yetenek olarak değerlendiriyorlar. Ek olarak oyuncu sosyal medyayı etkin ve aktif olarak kullanıyor.

“Sosyal Özellikler: 8,3/10”

Genel değerlendirme

Genel olarak, Cheick Oumar Doucoure gelecek için potansiyel vaadeten genç bir futbolcu. Genç yaşına rağmen Lens’te as takımda yerini aldı. Sezon sonuna kadar potansiyeline daha çok yaklaşacaktır. Ayrıca farklı menajerlerle çalışması ona daha çok şey katacaktır. İleride 6 numaranın yanı sıra 8 numarada da deneneceğini düşünüyorum.

Cheick Oumar’ı genel olarak tekrar ele alacak olursak tabloda da görüyoruz ki beş oyuncu arasından oyun kurma ve skora katkı manasında öne çıkmasa da ortalama oyuncu seviyesinde. Fiziksel özellikleri itibariyle beş oyuncu arasında maç başına ortalama ikili mücadele ve maç başına ortalama kazanılan hava topu özelliklerinde en kötü istatistiği yakalamış ancak maç başına top çalma, şut engelleme ve uzaklaştırma konusunda iyi. Mental yönden yaşına göre sakin zaman zaman sahada hırs gösteren Doucoure, sosyal yönlerinde ise taraftarı heyecanlandıran, sosyal medyada aktif bir oyuncu. Yaşına rağmen Lens’te as takıma monte edilen oyuncu bu istikrarlı yükselişini sürdürdüğü sürece gelişimi hızla devam edecektir.

“Oyuncunun FA Puanı: 7/10”

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş