Oyuncu inceleme | Cristian Ramirez

Giuliano transferi için Al Nassr FC ile anlaşıldığını açıklamasından hemen sonra kadroya takviye için maddi kaynak yaratan Fenerbahçe, Rus ekibi Krasnodar’un Ekvadorlu sol beki Cristian Ramirez’i İstanbul’a getirdi ya da spor camiasında öyle bir kanı oluştu bilemiyoruz gerçeği. Rapor yayına hazırlanırken Fenerbahçe oyuncu ile ilgilenmediğini açıklasa da transfer sürecinin ne getireceğini hiçbir zaman bilemeyiz, Fenerbahçe’nin daha önce ki yıllarda Roberto Carlos transferini yalanlayıp birkaç gün sonra kadrosuna katması örneğinde olduğu gibi. Defansın solunda Hasan Ali ve İsmail’den beklediği verimi alamayan Fenerbahçe bakalım bu bölgeye Ramirez takviyesi yapacak mı yoksa başka alternatiflere mi yönelecek?

1994 doğumlu Ramirez, 2014 yılında FIFA tarafından geleceğin yıldızları arasında gösterilirken, Latin Amerika’da hızı, oyun zekâsı ve top sürme becerisiyle yeni Roberto Carlos olarak lanse ediliyordu.

Dilerseniz Ramirez Fenerbahçe’ye neler katabilir -The FA Four Corner modeli ve Futbol Akademi’de ilk defa kullanacağımız puanlama sistemiyle-, her zaman olduğu gibi veri ve grafiklerinde yardımıyla hep birlikte görelim.

Pozisyon

Kariyeri boyunca dörtlü savunmanın solunda oynayan Ramirez, ihtiyaç duyulması halinde defansın sağında da görev alabiliyor. Üçlü savunmaların sol tarafını boylu boyunca kullanma özelliği de olan Ekvadorlu, kendi düşüncemle daha efektif olduğu kanat savunmacısı (wing back) pozisyonunda da takımına katkı sağlayabiliyor. İhtiyaç duyulması halinde sol önde de görev yapabilen oyuncu böylelikle artık bir futbolcu için çok önemli olan birçok pozisyonda oynama özelliğine de sahip. Ramirez’in gerek daha önce formasını giyip şampiyonluk yaşadığı Ferencvaros’un, gerekse Rus liginde sürekli ilk dörde oynayan Krasnodar’un hücum ağırlıklı oyun tarzını tercih etmesi, oyuncunun teknik özelliklerini daha çok geliştirmesini sağlarken, olası Fenerbahçe transferinde oyuncunun kanat bekleri sürekli atağa çıkan futbol felsefesine sahip olan Cocu’nun sisteminde oynayacağı pozisyona adapte olmakta zorlanmayacağını ön görüyorum.

Ramirez’in henüz 24 yaşında olduğundan tam potansiyele ulaşmadığını ve doğru antrenman programı ile gelişime açık olduğunu düşünüyorum.

Fiziksel Özellikler

173cm boyuyla bir defans oyuncusu için kısa boya sahip olduğu gerçeği oyuncunun hava herhangi bir savunma oyucusu için aranan ilk özelliklerden birisi olan hava topu mücadelelerinde etkisiz kalmasının nedeni olarak gözlemleniyor. Ramirez’den 10cm daha uzun olan Hasan Ali maç başı 2.65 defa kafa topu mücadelesine katılırken, bunlarda %52,5 oranında başarı sağlıyor, fakat Ramirez maç başına 2.44 müdahalelerin %44,7’sini kazanıyor. Oyuncunun zayıf olan diğer fiziksel yanı zıplama yeteneği ve fiziksel güç. Fakat çeviklik, dayanıklılık ve hız özelliği oyuncunun ideal bir hücumcu sol bekte olması gereken seviyelerde diyebiliriz.

Ramirez güçlü olan fizyolojik özelliklerini oyunun hücum hattında sergilediğinde karşı takım için ciddi bir tehdit unsuru oluyor. Özellikle soldan gelişen ataklarda ilk kontrolü doğru yaptıktan sonra aniden hızlanması ve rakiplerini ekarte ederek çizgiye inecek hızı ve patlama gücü Hasan Ali’den çok daha iyi seviyede olduğundan söz edebiliriz. Bir anda ivme kazanıp yaptığı driplinglerdeki dengesi oyuncuyu bu anlamda oynadığı her ligde özel kılacaktır.

 

 

Özetle kısa boyu ve kuvveti ve fiziksel dezavantajları gibi görünse de bu özellikler oyuncuya sürat ve süratlenme anlamında oyunun her alanında çok büyük avantaj sağlıyor. Ve fiziksel anlamda bizden 10 üstünden 6,5 puan alıyor.

Teknik Özellikleri

Top tekniği hiç fena olmayan Ramirez bu özelliğini hızıyla birleştirince yaptığı driplinglerle sol kanatta tehlike yaratabiliyor. Savunma oyuncu orijinine rağmen en az sol kanatta oynayan herhangi bir orta seviye oyuncu kadar yeteneğe sahip olan Ramirez yaptığı sert ortalar ile bu sezon Fenerbahçe’nin forvetteki birinci seçeneği hava toplarında etkili olan Slimani’ye çok pozisyon hazırlayacaktır.

2015 yılından günümüze kadar olan süreçte yakaladığı 0.07 gol ortalaması hem Hasan Ali’den (0.03) hem de Caner’den (0.01) olan Ramirez, asist oranında 0.11 ile bu anlamda üç sol bek arasında en düşük orana sahip.

 

 

Grafikte görüldüğü üzere Hasan ve Caner’den çok daha fazla top sürmeyi deneyen Ramirez bu oranda yakaladığı yüksek başarı oranıyla sol tarafta Fenerbahçe hücum anlamında çok şey katabilir. Ancak sosyal medyada isabetsiz ortalarıyla yerden yere vurulan Hasan Ali’den çok daha iyi bir isabetli orta yapma oranına sahip değil, fakat kendi fikrim bu istatistikte futbolcunun oynadığı takımın hücum şablonunda çok etkisi olduğu yönünde.

Ramirez’ in teknik özelliklerinden bahsederken hücumu çok seven yapısından bahsetmemek olmaz. Kendisine yapıştırılan yeni Roberto Carlos değerlendirmesinde top tekniği ve dripling özelliği ve atak yapmayı seven oyun anlayışı sebep olarak görülse de Brezilyalı efsanede olan şut özelliği Ramirez’ de mevcut değil hatta en kötü teknik özelliği olarak adlandırılabilir. Yine de pas oyununda etkin rol alması takımın hücum organizasyonlarında etkin bir rol almasını sağlayacaktır. Kadıköy’de coşkulu taraftar önünde boylu boyunca gidip geleceği sol kanatta rakipler için tehdit, taraftar için ise coşku kaynağı olacaktır. Top kapma yetileri de asli görevi savunma olan bir oyuncu için orta seviyelerde olarak gözlemlendi.

Kısacası top sürme yetileriyle sıfıra inip orta tehdidi oluşturan Ramirez teknik özellikleriyle bizden 10 üstünden 5,50 oranında puan aldı.

Zihinsel Özellikleri

Gelelim azimli sol bekin fiziksel özelliklerine; mental anlamda güçlü bir futbolcu diyebileceğimiz Latin Amerikalı oyuncu agresifliği ve çalışkanlığı ile dikkat çekiyor. Oyun vizyonunun Cocu ve Koeman ile daha da gelişip üst seviyelere geleceğini düşünürken, Ramirez’in konsantrasyonu ve topsuz oyunda ki başarısı Fenerbahçe’nin mevcut kanat beklerinin en çok yaptığı ters kanat kademesine girmede başarılı olabilmesinin en önemli nedeni olarak değerlendiriyorum. Pozisyon alma özelliği daha da geliştiği takdirde hem hücumda hem de savunmada takıma olan katkısını artırabilir. Önseziler ise insanlarda doğuştan var olan ve çok fazla geliştirilemeyecek bir özellik olduğundan Ramirez’in liderlikle beraber en alt seviyelerde olan zihinsel özelliği olarak göze çarpıyor.

Oyuncu fiziksel özellikleri ile bizden 6 puan alıyor.

Sosyal Özellikleri

Genelde neşeli tavırları olan Ekvadorlu tipik bir fıkır fıkır Latin Amerikalı genç profili çiziyor. Maç önü ve maç sırasında arkadaşlarıyla olan diyaloğu ve güler yüzü ile Ramirez’in sosyal açıdan takım arkadaşlarıyla bir sorun yaşayacağını pek düşünmüyorum. İstanbul’un daha önce yaşadığı Budapeşte ve Krasnodar’dan daha metropolitan bir şehir olması oyuncunun Türkiye’ye olan adaptasyonunu hızlandıracaktır kesinlikle. Ana dili İspanyolca olan oyuncu, bu dili uzun FC Barcelona kariyerinin etkisiyle çok iyi derecede konuşan Cocu ile iletişimde kendisi için çok önemli bir avantaja çevirebilir. Sosyal medyadan takip edebildiğim kadarıyla pozitif bir profil çizen Ramirez bu bölümde bizden 7 puan alıyor.

Genel Değerlendirme

Tüm bu değerlendirmeleri eğer bir arada toparlamamız gerekirse; iyi top süren, hızlı ve atik bir sol bek oyuncusu karşımıza çıkıyor. Fizik olarak kendisinden güçlü sağ kanat oyuncuları karşısında defansif anlamda sorun yaşaması muhtemel olan oyuncu, averaj fiziksel özellikleri ve güçlü sosyal özellikleri ile dikkat çekiyor. Henüz 24 yaşında olması ve genç oyuncuların gelişimine verdiği destek ile bilinen Cocu ve bence daha da önemlisi Koeman ile beraber çalışma ihtimali oyuncunun potansiyelini üst seviyelere çıkarmasını sağlayabilir. Oyun anlayışı ve yetenek anlamında Hasan Ali’nin önünde olduğunu düşündüğüm Ramirez tabi ki fiyat ve maaş olarak da uygun olduğu takdirde Fenerbahçe için kadroya önemli bir transfer olacaktır. Özellikle iç saha maçlarında, sürekli hücuma verdiği katkı ile Caner’den sonra Fenerbahçe atak yapmayı seven ve tercih eden bir sol beke sahip olabilir.

Son olarak bu raporda ilk defa kullandığımız puanlama sisteminde 4 köşeyi birleştirdiğimizde Ramirez bizden 10 üzerinden 6,25 puan alıyor. Bekleyelim ve görelim, acımasızca ve bana göre pek de adil olmayan eleştirilere maruz kalan Hasan Ali’den daha faydalı olabilecek mi Ramirez.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş