Oyuncu inceleme | Efrain Álvarez

İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

Efrain Álvarez, modern futbolun doğumuyla ortaya çıkan box-to-box merkez oyuncuları sayısındaki artıştan nasibini alan Mancini ve birçok teknik adama göre artık futbolda yeri kalmadığı düşünülen Ofansif Orta Saha (OOS), 10  numara ya da forvet arkası oyuncusu. Daha az mesafe kat ederek oynayan, uzaktan şut ve araya pas atma özellikleri ile dikkat çeken genç Álvarez gerçek bir 4-2-3-1 oyuncusu diyebiliriz. Aslında baklava 4-4-2 gibi bir sistemde de oldukça verimli olabilir fakat attığı ara topları net kanat oyuncularına ulaşması ve onlar ile iyi bir elektrik yakalaması adına 4-2-3-1 veya winger-back’lerin var olduğu 3-4-1-2’de Mike Muñoz önderliğinde çok fazla sayıda kullanıldı ve çok iyi maçlar çıkardı. Ayrıca Mike Muñoz kendisini kanatları açık klasik çift ön liberolu 4-4-2’de de sağ kenar oyuncusu ve özellikle destek forveti olarak da denemişti, maç içerilerinde.

Oyuncuyu FA Four corner modeli ile teknik, fiziki, sosyal ve mental yönlerden inceleyeceğiz.

Fiziksel özellikler

Oyuncu fiziksel açıdan güçlü bir yapıya sahip 2’li ve 3’lü hatta bazı durumlarda USL’de karşılaştığı 4’lü baskılara vücudu ile reaksiyon gösterip fiziksel gücünü göstermişti. Fakat, 1.73’lük kısa yada en azından uzun olmayan boyu ve 73 kilo olması dezavantajları. Fiziğine dış bakışta kısa ve hafif göbekli gibi duruyor, muhtemelen bu da ona olumsuz bir pazar olarak geri dönecektir. Oyuncunun 16 yaşında olduğu aklımıza gelirse bunun çok da bir problem olmadığını en azından uzun vadede sıkıntı yaratmayacağını düşünebiliriz. Genç Álvarez’in fiziksel eksiklerinden biri olarak vücut kitle endeksi oranlı yavaşlığı ya da sürat eksikliği, yaptığı top sürüşlerinde, koşularda hızı düşük ve bunu geliştirmek oldukça güç olacaktır. Oyuncu hem mevkisi, hem de fiziksel yapısı defansif temposunu düşürüyor diyebiliriz. Şu ana kadar rakip oyuncaya topu almak için yaptığı kayışlarında %60 bir başara etti, aynı fiziksel sebeplerden dolayı hava toplarından başarı oranı %16,7 gibi oldukça düşük bir istatistik. Fiziksel özellikleri değerlendirirken oyuncunun USL’de yani ABD ikinci liginde profesyonel olarak oynadığını, yani kendi yaşıtlarının çok daha üzerinde rakipler ile karşılaştığını unutmamak gerekir.

“Fiziksel Özellikler: 5,5/10”

Teknik özellikler

Efrain Álvarez’in teknik özelliklerini ele alırsak en başta konumuz pas olmalı. Özellikle takımının rakip sahaya yerleştiği set oyunlarında oyunu açma konusunda anahtar rolü oynuyor. Dikine olan oyun görüşü ile rakip alanda sürekli bir avcı gibi dolanan Efrain, sadece pasör şekilde değil şutör şekilde de takımının en önemli hücum planı. Genelde ayak içi şutlar ile köşeleri bulmaya çalışıyor, ayrıca duran toplardan da iyi şutlar çıkarabilecek potansiyelde. Pas açısından düşünmeye devam edersek attığı 395 toplam pastan 258 isabete ulaştığı şuana kadar kulüp bazında bu da %65,3 gibi bir başarılı pas isabeti demek, belki bir merkez oyuncusu için iyi sayı olmayabilir, fakat kendisi bir OOS ve çok daha önemli bir istatistik attığı pasların %40,5’ini vertical-dikine attığı paslardan oluşuyor, yani yaratıcı ve rakip kaleye direk giden riskli ama heyecan verici bir oyun anlayışını sahip; pasların %26,8’ini sol tarafa, %17,5’ini sağa, %15,2’sini arkaya atmış.

90 dakikada yaptığı pas sayısı ise ortalama 28,7 tane. İleri oynamayı sevmekten bahsederken atlanılmaması gereken en açıklayıcı ve oyuncuyu adeta okuyan istatistik anahtar pas sayısı şu ana kadar bu sezon çıktığı 13 maçta 25 anahtar(kilit) pas verdi. Bu pasların 3’ü gol pasına dönüştü. Sol ayaklı olan genç yıldız adayının bitiricilik ve uzaktan şut konusunda çok yetenekli. Attığı 12 golün 10’unu sol 2’sini sağ ayaklı ile atan oyuncu bu gollerin 8’ini box’ın yani ceza saha içinde atarken geri kalan 4 golü ceza sahası dışından attı. Şuan ligde 103.3 dakikada bir gol atıyor, şutlarının %60’ı kaleyi bulurken %42’si gol oluyor. Gerçekten de özlenilen, maç çözen, kilit bir 10 numara tekniğine sahip.

Bütün bu sayıların ve mevkisinin getirisi olarak genelde rakip box’ın yayına yakın oynamayı seven bir oyuncu. Ceza sahası içine attığı koşuların kalitesi yüksek ama genelde OOS oynarken istasyon ve yönlendirici görevinde olduğu için box’a girmeyi tercih etmeyebiliyor. Destek forveti olarak oynarken ceza sahasına normal olarak çok daha fazla giriyor fakat asıl özellikleri OOS mevkisi ile bağdaştığı için ikinci forvet görevinde bile ceza alanına yapılan koşuları tatmin etmeyici olabiliyor.

Set oyunundaki bir çok olumlu noktası olması onu geleceğim yıldız yapmaya yetebilir ama diğer ana karakterli oyunlarda geçiş ve defansif oyunlarda uzun süre kaybolduğunu fark etmek çok zor değil. Özellikle mevkisel karakteri oldukça takım savunmasına yardımını düşürüyor. Hücumda kısa süreli presslerden ziyade defansa katkısını göz önüne alarak konuşuyorum. Geçiş oyununda çok fazla izleme fırsatını elde etmek zor, şuanda öyle bir oyun oynamadı denebilir ama fiziksel yavaşlığı, bir counter-atak oyuncusu olmadığını belli ediyor.

Yine Alvarez’in pas ve oyu görüşünü ele alacak olursak yukarıdaki grafik bize bir takım ipuçları vermektedir. Bu grafikte Efrain Alvarez, kendisi ile oyunu benzetilen ve aynı ligde, aynı mevkide oynayan Laurent Kissiedou (19) ve Marlon Vargas (17) ile kıyaslanmış. Efrain Alvarez’in kerametinin dikine-yaratıcı-riskli oyun görüşü olduğunu yazı boyuncu belli ettim. Bu özelliğinin en net görüldüğü bu grafikte kendisinin Rakip Sahada Başaralı Pas Yüzdesinin %51,3 olması bu konuda diğer iki genç yetenekten çok geride olduğunu düşünülebilir fakat diğer bir eksende oluşan veride yani Dikine Pas Yüzdesinde aynı oyunculara net bir fark açtığı gözüküyor. Yine en başa dönecek olursak bu grafik de Alvarez’in özellikle rakip sahada daha yaratıcı ve skor katkısı gözeten oyununun bir kanıtı.

“Teknik Özellikler: 8,5/10”

Mental özellikler

Genç Álvarez, yaşı gereği ve maç sayısı itibariyle mental özellikleri çok fazla oturmamış bir futbolcu. Resmi maçlarda gördüğü tek bir kart dışında bir kart durumu söz konusu değil. Genel jest ve mimiklerden çıkarılan tespitlerde sakin ve profesyonel kalmaya çalışan biri gibi duruyor. Şuana kadar ligde 17 maçta 13 faul yapıp, 16 faul aldı ki gayet normal sayılarda diyebiliriz. Sahada her şeyini veremeye çalışan oyuncu görüntüsünde olmasa da ona yakın bir durumda diyebiliriz, düzenli bir eğitimle istenilen seviyeye gelecektir. Agresiflik dışında liderlik karakteri yetenekleri doğrultusunda oldukça gelişmiş. Mental açıdan oyuna tutunmak dışında çok fazla özelliği olmasa da yetenek-liderlik kombinasyonunda takımını zihinsel açıdan sahada tutabilir.

“Mental Özellikler: 7/10”

Sosyal özellikler

Sosyal çevresi ekseninde takım arkadaşlarıyla uyumuna bakacak olursak, diğer birçok oyuncu Álvarez’in takımın beyni ve bir numarası olduğunun farkındalar. Bu durum ona saygı duymalarını sağlıyor ve dolayısıyla Álvarez’in de saygın bir kişilik oluşumunu sağlıyor, 16 yaşında karakteri oturmamış bir sporcu için uygun bir zeminde yetişti Álvarez. Oyuncu ilk başta ABD U15’de başlasa da nasyonel kariyerine daha sonra Meksika’yı seçmesi bize Álvarez’in karakteri hakkında ufak bir göz kırpıyor gibi. Sosyal medya yaşantısı olarak Instagram (efra_26) kullanıyor,burada yaklaşık olarak 2 ayda bir post gönderiyor, antrenman fotoğrafları ve kendisi için yapılmış grafikli ve filtreli fotoğraflar paylaşıyor. Özel hayatından kesitler paylaşmak yerine daha sporcu kimliği ile ön planda sosyal medyada.

“Sosyal Özellikler:7,5/10” 

 

Genel değerlendirme

Efrain Alvarez 2018 sezonunun bitimiyle 1239 dakika görev aldı. Los Angeles Galaxy II, ana klüb Los Angeles Galaxy’den ayrı bir takım aslında resmiyette, Efrain Alvarez LA Galaxy II’de kiralık olarak gözüküyordu ve muhtemelen 2019 sezonu ile MLS takımlarından Los Angeles Galaxy’nin bir parçasın olacaktır ve bu da onun Avrupa seviyesinde olmasa da kendisine bir marketing sağlayacaktır. Kendisinin şuanda tam Türkiye’deki büyük takımların U-21 takımları seviyesinde görüyorum. Oyuncunun tam olgunlaşmasını beklemeden altyapıya almak oldukça ucuz maliyetli mantıklı bir yatırım olacaktır.

Cari GSN Index’i 39.90 ve beklenen Potansiyel GSN Index’i 73.44 olan oyuncunun aradaki fark ile ne kadar bir gelişim sağlayacağını gösteriyor ki ben bu rakamsal ifadelerin 5 sene sonra daha üst sayılar olacağının düşüncesindeyim.

Eğer erkenden bu ülkeye gelip fiziksel reaksiyonları bu lige erken adapte olursa, Türk kulüpleri altyapısında değerlendirilebilir. Çok özel ve elit seviyelere çıkacaktır. Henüz 16 yaşında ve piyasa değeri 150 Bin Euro seviyelerinde, fiyatı logaritmik olarak gittikçe artacaktır.

”Genel Değerlendirme 7,12/10”

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş