Oyuncu İnceleme | Hadji Dramé

Transfer Geçmişi:

  • Yelen Olympique

Milli Takım Rakamları

  • Mali U20: 6 Maç 0 Gol
  • Mali U17: 9 Maç 4 Gol

Oyuncu Performansı

  • Yelen Olympique

İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

Hadji Dramé, sağ kanat ve destek forveti, yardımcı forvet veya gizli forvet dediğimiz bölgelerin oyuncusu. Çıktığı 14 maçın tamamında da 4-2-3-1’in sağ kanadı olarak görev  almasına rağmen özellikle takımı gol ararken set oyununa döndüğünde, kendisini diğer mevkiidaşlarından üstün kılan zekası ve kreatifliği onu ikinci forvette de kullanmalarına vesile oldu. Winger-back’lerin bulunduğu 3’lü sistemlerden ziyade her türlü 4’lü savunma şekillerinden oluşan formasyonlar için uygun gibi gözüküyor. Geçiş oyunları için oldukça etkili olan çabukluğu göze çarpsa da, set oyunundaki üst seviye yaratıcı pasları, oyun kurma özelliği ile klasik bir sprinter Afrika’lı kanat oyuncusu özelliğinden sıyrılıyor.

Set oyunundaki verimini açacak olursak, oyuncu rakip sahaya yerleşen hücum girişimlerinde gerçekleşen oyun haraketsizliğini bozarak takımına pas opsiyonu oluyor, kompakt oyunda da mevkii tanımayan yıldız adayı topa çok doğru zaman-hız ikilisinde yaklaşarak top dağıtımını kolaylaştırıyor, bu tip sabırlı set oyunlarında aynı zamanda da adam geçme yeteneğini kullanarak oyunu hareketlendirebiliyor. Defansif ve topu rakibe bırakan ve köşede adam kovalamaya başladığı oyunlarda ise maçdan kopabiliyor. Hücum sürekliliği olan ve sete yatkın büyük takımlar, Hadji’yi  radarına alması lazım.

 

Şimdi 4Corner modelinin ilk köşesi olan “fiziksel özellikler” kısmına geçerek oyuncunun bireysel özelliklerini daha detaylı irdeleyelim.

Fiziksel özellikler

Hadji, 18 yaşında, 1.75 cm boyunda ve 68 kg vücut ölçütlerine sahip, vücut kitle endeksi ise 22.2 kg/m2, uygun vücut oranı için 2 kg eksiği var, oldukça iyi durumda diyebiliriz rakamsal olarak. Fakat oyuncunun kas gücündeki seviyesi istenilen seviyede henüz değil. Sırt dönükken bir şekilde faul alıp oradan sıyrılsa da yine de ikili mücadelelerde ve omuz omuza oyunlarda zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Fiziksel güç için gelişmesi kaydetmesi gerekse de, hız ve çabukluk bakımından oldukça fit durumda. Tekniğini göz önünde alırsak bu kadar teknik bir oyuncunun bu sprint seviyelerine ulaşması çok nadir görünen bir durum diyebiliriz.

Geriye dönüşlerde özellikle set sonrası çabuk geriye dönüşlerde sıkıntı yaşıyor, bunun en büyük sebebi fiziğini ekonomik olarak kullanmaması ve bunun karşılığında erken bir yorulma durumu. İkinci nedeni ise oyuncu profili ile alakalı net bir hücum oyuncu olduğu için bu tip durumlar bu yaşlarda gayet normal olarak karşılanabilir. Her ne olursa olsun gerideki defansif katkısı dönüşlerde az olsa da ileride yapılan özellikle 3.bölgedeki çabuk şok presslerde oldukça verimli konuma geçiyor oyuncu. Fiziksel açıdan gücü artarsa lig ayrımı olmadan her yerde oynar gibi.

“Fiziksel Özellikler: 6,2/10”

Teknik özellikler

Hadji’nin teknik özelliklerine gelirsek üst seviye yaratıcılık, oyun kurma ve bitiricilik ön planda olduğunu görmek çok zor değil. Oyunun sürekli onun ayağında şekillenmesi ve planın en büyük parçası olması ile dikkatleri çekiyor. Topa yaklaşmaya başladığı dakikalarda attığı ara pasları, çabuk dönerek verdiği paslar ve en önemlisi adeta bir regista edası ile sprinter bir sağ kanat oyuncusunda pek rastlanmayacak olan uzun pasları, oyuna şekil verişinin kanlı canlı örnekleri.

Kompakt oyunda Playmaker’a dönüşen oyuncu, genişleyen impact oyunlarda ise boşluğa attığı koşularla arkadaşlarına rahat pas imkanı sağlarken, kolayca pozisyona giriyor. Kısmi bitiriciliği olan oyuncu üzerine düşülmesi halinde bir gol canavarına dönüşebilecek potansiyelde. Uzun pasları her ne kadar iyi olsa da duran toplardaki başarısızlığı, U-17’de takımının kornercisi olmasına rağmen göze çarpıyor. Çabuk bileklere sahip olan oyuncu birebirlerde avantajlı konumda ve bunu sprint ile birleştirince zincirsel adam geçmelere dönüştürüyor. Burada en büyük sıkıntı ise bu zincirsel çalımların çekiciliği onu bazen geç pas atmaya zorluyor ve bazen de çok geç kalıp top kaptırmaya kadar gidiyor. 18 yaşında olduğunu düşünerek şunu diyebilirim ki bu ona bir alışkanlık olmadan önüne geçilebilir.

2017-18 sezonu istatistikleri göz önüne aldığımızda %76 gibi iyi bir oranda başarılı pas yüzdesiyle oynadığını görüyoruz. Esas çarpıcı nokta ise yine aynı sezonda gösterdiği başarılı kilit pas istatistiği bu da %61, dikkat çekmem gereken bir diğer nokta aynı istatistiğinin bir öncesi sezonda %29 seviyesinde olması. Oyuncunun oynadıkça artan oyun bilgisi ve konsantrasyonu onun için oldukça iyi bir artı.

“Teknik Özellikler: 6.6/10”

Mental özellikler

Oyuncunun çok fazla oturmuş bir mental özelliği olmasa da net bir özgüvene sahip olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Konsantrasyonu ve yeteneği onun kimyasını oluşturduğunu söyleyebiliriz. I-Oyun zekası ve hücumdaki çalışkanlığı onun seneler sonra skor yollarındaki repertuarı hakkında bize göz kırpsa da defansif yükü pek üstlenmeye çalışmadığı bir gerçek. Yukarıda teknik özelliklerinden bahsettim ve bu tekniksel özelliklerin arkasında iyi bir yetenek ve güçlü, ağır basan bir özgüven olduğu kesin.

Saha içerisinde hücumsal olarak arı gibi bir çalışkanlığa sahip olsa da kendi yarı sahasında çok çalışkan olduğunu söylemek doğru olmaz. Oyuncu şuana kadar sert atmosferlerde oynamadı, alt yaş takımlarda forma giydiği için buna vericeği reaksiyonu kestirmek zor ama özgüveni analizi doğrultusunda, dik duracağı ve etkilenme oranın az olacağını tahmin edebiliriz. Çok hırslı olduğunu söyleyemeyiz, hırsından ziyade daha kaliteye odaklı düşünüyor ki gol sevinçleri bile hırs barındırmıyor pek. Kısaca oyuncu çok ağır basan bir mental özelliği sahip olmasa da özgüvenli bir oyuncu diyebiliriz.

“Mental Özellikler: 7.5/10”

Sosyal özellikler

Takım arkadaşları ile oldukça arası iyi özellikle U-17’de forma giyerken çok fazla eğlendikleri bir ortama sahiplerdi. Takımdaki herkes ile anlaşabilen bir tip Hadji. Mali’den henüz çıkmadığı ve yaşıtları ile oynadığını varsayarsak normal bir durum bu. Eğer kıta dışında, bir A takımda forma giyerse de bundan çok farklı olmayacağını düşünsem de tabii ki tartışmaya açık bir konu olabilir. Sosyal medyada herhangi bir platformda aktif değil ki buda yaşadığı coğrafya ve imkanlar doğrultusunda gayet normal bir durum.

“Sosyal Özellikler: 7,3/10”

Genel değerlendirme

Oyuncuyu her klübe altyapısına tavsiye ederim. Eğer erkenden Avrupa’ya  gelip fiziksel reaksiyonları bu kıtaya erken adapte olursa. Çok özel ve elit seviyelere çıkacaktır. Bence söz konusu sadece yetenek olarak ele alırsak kariyerinin bir sınırının olacağına inanamıyorum. Cari GSN Index’i  58.10 ve beklenen Potansiyel GSN Index’i 70.60 arasındaki farkın ne kadar gelişim sağlayacağını çok sağlıklı göstermediğini düşünüyorum, benim beklentim bu farkın çok daha uçuk olacağı. Afrika U-20 Kupasında forma giyecek, çok fazla bu takımda şans bulmadı ama organizasyonda forma buldukça farkını göstermesini bekliyorum, en azından sinyaller verecektir.

Ortalama Puanı: ‘6,9/10”

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş