Oyuncu İnceleme | Ibrahim Sangaré

Fransız futbolunun son yıllarda vitrine sürdüğü oyuncuların sayısı belki de saymakla bitmez. Ve bu oyuncular arasında belki de meziyetleri herkesi mest eden, transfer olurken isimlerinden  çok alıcı takıma ödedikleri bonservislerle gündeme gelen onlarca oyuncu var. Tabii bir de bu isimlerin gölgesinde kalan diğerleri…

İşte bugün sıra onlardan birinde; Toulouse’un görünmez kahramanlarından İbrahim Sangare.

YOLCULUK

Ibrahim Sangare’nin belki de çok uzun bir hikayesi yok, ya da futbola kaç yaşında başladığı ile ilgili kesin bir bilgi. Onun hakkında bilinenler 18 yaşından sonra başlıyor neredeyse. Daha 17 yaşındayken Fildişi Sahili liginde ligin en iyi genç oyuncusu seçilen Sangare, 18’ine girdiğinde ise kendini Fransa’nın Toulouse kentinde buluyor. Bonservis bedeli bile açıklanmayan oyuncu, imza töreninde teknik direktör Pascal Dupraz’a teşekkür etmeyi ihmal etmezken, kendi oyun felsefesini ise daha o günden açıklıyor. “Benim için önemli olan, kazandığım topları tereddütsüz bir şekilde 3. bölgeye taşıyabilmek.”

OYNADIĞI POZİSYON

Bulunduğu takımda belki de Issa Diop, Alban Lafont gibi oyuncuların gölgesinde kalan Sangare’nin pozisyonu ise kağıt üzerinde tam olarak “merkez ortasaha” olarak gözükse de şuandaki mevcut düzende kendisi 4-3-3’ün ortasahasının sağında oynuyor fakat kendisi genelde sağ koridoru değil de iç bölgeyi ve half-spaceleri kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca oyuncumuz opsiyonel olarak “Defansif Ortasaha” olarak da oynuyor.

cote d'ıvoire wallpaper ile ilgili görsel sonucu

MİLLİ TAKIM

Ibrahim Sangare şuanda Fildişi Sahilleri U23 takımında forma giyiyor. Fakat yakın zamanda A takımla ilk maçına çıkması ihtimaller dahilinde.

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ

Öncelikle oyuncumuzun güçlü yönlerinden ve oyun karakterinden bahsetmemiz gerekirse oyuncumuz bir çok kişi tarafından Yaya Toure’ye benzetilen bir oyun modeline sahip. 1.91’lik boyuna rağmen topla birlikte gayet hızlı. Ve bu hızını hem toplu hem de topsuz oyunda kullanabilmesi onun önemli marifetlerinden sadece bir tanesi. Tabii bir çok kişi onu Yaya Toure’ye benzetirken ben ise onu packing pas yeteneğinden ötürü Naby Keita’ya benzetmekteyim, çünkü dikkatli izleyenler kesinlikle farketmiş olacaktır ki Ibrahim Sangare üzerine 1’den fazla oyuncunun şok prese geldiği pozisyonlarda oyuncu hatlarının arasına birden çok kişiyi ekarte edici “Packing” pasları kolayca yolluyor. Ve bunları genellikle sert paslar yerine, yumuşak dokunuşlarla yapması topla buluşan takım arkadaşına kontrol  avantajı sağlarken, izleyenlere keyif veren estetik bir hava yaratıyor. Bu oyuncu özelinde diğer bahsetmem gereken konular ise oyuncunun tek paslı oyunlardaki aktifliği ve zaman zaman duvar olabilme özelliği. Sangre Al-Ver oyunlarında zaman zaman dar ve geniş alanda iyi işler çıkarıyor ki oyuncunun sezon “pas isabeti” ortalaması %81 gibi iyi bir rakam. Yine bu Al-Ver oyunu sayesinde de Sangare oynayandan çok etrafındakileri oynatan bir oyuncuya dönüşüyor ki, bu da takım arkadaşlarına zaman zaman pozisyonel kolaylıklar sağlıyor. Son olarak oyuncunun yazı başında oyun modelini benzettiğim Naby Keita’yı andıran bir diğer özelliği ise onun dikine yaptığı ve zaman zaman half-spacelere yaptığı dribblingler. Modern futbolda yeri önemli olan bu dikine koşular ve toplu dribblingleri sıkça deneyen Sangare bu özelliği sayesinde sıklıkla takımını hücuma kaldırabiliyor. Yine bu konuda da Sangare’nin sezon ortalaması %77 gibi iyi bir başarı oranında seyrediyor.  Zaman zaman delici koşular deneyen zaman zaman da fırsatçı özelliğini sergileyen Sangare’nin fırsatçılığı ve boş alana yaptığı sakin bir koşu ile attığı örnek bi golü ise 3-3 biten Toulouse-Monaco maçının özetinde bulabilirsiniz. Oyuncunun zayıf yönlerinden bahsedecek olursak da oyuncu pres oyunlarında aktif fakat 1.91’lik boyuna rağmen ayağı yere sağlam basan cinsten bir oyuncu değil bu konuda da ikili mücadele verileri bizi destekliyor olacak ki ikili mücadele verileri %57 gibi ortalama denecek bir rakamda seyrediyor. Ayrıca konuya biraz da yorum katmam gerekirse genellikle 3’lü ortasahanın sağında, zaman zaman ise merkez ortasaha olarak görev alan bir oyuncu için kale ile cepheden karşı karşıya kalma ihtimali diğer oyunculara göre kısmen daha fazladır, bu da zaman zaman önünün boş kaldığı pozisyonlarda ona şut atma imkanı sunabilir… Fakat kaldı ki Sangare şut konusunda mevkidaşlarının bir hayli gerisinde.

*Sangare oynadığı son 13 maçın 7’sinde %80 pas ortalamasının üzerine çıkmayı başarmış.

TRANSFER DURUMU VE MEVCUT POTANSİYEL

Şuanda Sangare’nin mevcut değeri internet üzerinde 2.7m£ gibi bir fiyat olarak gözüküyor ve bu ücret de bir çok kulüp için makul sayılabilecek seviyede. Ayrıca Sangare için mevcut ilk eşik belki de aynı lig içinde bir tık daha yükseği hedefleyen, Nice-Marsilya gibi kulüplere gitmek olabilir ki bu da 20 yaşındaki bu oyuncunun gelişimi için doğru tercih olur.

GELECEK POTANSİYELİ

Sangare onun için bahsettiğim ilk mevcut eşiği aşar ve lig içi iyi bir transfer yapabilirse. Belki de bundan 3 sene sonra Premier Lig’de kendisi ve meziyetleri için gerçek bir test sürüşüne çıkabilir. Tabii eksiklerini giderebilir ve kendini tamamen futbola adayabilirse…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş