Oyuncu İnceleme | Issa Diop

Fransa Lig 1’de orta sıralara oynayan bir takımsanız Leipzig’den gelen 12m€’luk bir transfer ücretini reddetmeniz ne kadar kolay olabilir ki? Toulouse için Bu teklifi reddetmek hiç de zor olmamış gibi duruyor ki Issa Diop bu sezon takımıyla 3. sezonunu yaşıyor…

ŞEHRİN ÇOCUĞU

9 Ocak 1997 doğumlu Issa Diop için kariyeri nerede başladıysa orada devam ediyor diyebiliriz, futbola başladığı günden beri Toulouse forması ile çeşitli yaş gruplarında oynayan Issa Diop için kırılma noktası ise 2015-2016 sezonu oluyor. Toulouse U19 takımından Toulouse B takımına yükseldiği sezonda B takım ile fazla mesai yapmayan oyuncumuz dönemin teknik sorumlusu Dominique Arribage’nin dikkatini bir hayli çekmiş olsa gerek ki aynı sezon içinde Toulouse A takımına sıçrayışını gerçekleştiriyor. Ve pek de zaman geçmeden A takımdaki yerini sağlamlaştırarak kaptanlık mertebesine kadar ulaşıyor. Şu ana kadar Ligue 1, Coupe De La Ligue ve

Coupe de France müsabakaları toplamında 75 maça çıkan oyuncunun 5 golü bulunurken bunun yanında 2 de asisti mevcut.

ALTIN JENERASYON

Moussa Dembele, Lucas Hernandez, Lucas Tousart bu isimler Issa Diop’un şu anda Fransa’nın altın jenerasyonu olan U21 takımındaki arkadaşlarından bir kaçı. Issa Diop’un bir parçası olduğu bu altın jenerasyona uzanan yolculuk ise bir hayli eskiye dayanıyor. 13 Nisan 2013’de U16 takımıyla başlayan macera, sırasıyla U17, U18, U19, U20 takımların geçiyor ve son olarak 2 Eylül 2016’da ise sondan bir önceki durağa vararak tamamlanıyor. Şu ana kadar bu alt yaş gruplarında 39 kez forma giymiş olan Diop için ise mevcut senaryoya bakacak olursak son durak olan Fransa A Milli takımına varması da pek uzun sürecek gibi durmuyor…

Kim bilir belki de bu yaz.

OYNADIĞI POZİSYON

Issa Diop futbola başladığı günden beri orjininden pek de farklı bir pozisyonda pek oynamamış tipik bir sağ stoper. İhtiyaca göre zaman zaman sol stoperde de kullanılması da muhtemel bir oyuncu.

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ

Öncelikle modern bir stoperde olması gereken bir çok niteliğe sahip olduğunu söyleyebileceğimiz oyuncumuzun bu hususta öne çıkan özellikleri; Hamle zamanlaması, kararlılık ve hava toplarında hakimiyet. Hangi pozisyonlara ne zaman ve nasıl müdahale etmesi gerektiğini çok iyi bilmesi 21 yaşındaki bir oyuncu için biraz ilginç karşılanabilir fakat bu da oyuncunun yaşına göre çok maça çıkmış olmasının bir getirisi olsa gerek. Diğer bir dikkat çekici özellik ise oyuncumuzun kararlılığı. Zor pozisyonlarda veya baskı altında fazla tereddüte düşmeyen oyuncunun karar mekanizmasının hızlıçalıştığını söylesek yanılmış olmayız. Ve son olarak hava hakimiyeti, hava toplarına bir hayli iyi yükselen ve isabetli/darbeli vuruşlar yapan oyuncunun bu konuyla bağdaşık bir eksiği ise hava hakimiyetini hücumda yeterince kullanmaması. Eğer ki daha çok ileride pozisyon ararsa mevcutta 5 olan gol sayını çok daha yukarılara çekebileceğine inanıyorum.

TRANSFER DURUMU

Yazımın başında belirttiğim gibi Leipzig’den gelen 12 m€’luk teklifi reddeden Toulouse kulübü için belirlenmiş bir net ücret olmasa da oyuncuyu isteyen kulüplerin kasasından 20+m€ gibi bir ücret çıkarması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca İngiliz basınına göre oyuncunun peşindeki kulüpler ise Totthenam, Arsenal, Manchester City ve Chelsea. Hatta Chelsea’nin de yaptığı 15m Poundluk teklifin de Toulouse tarafından reddedildiği söylentiler arasında.

Mevcut Potansiyel

Mevcut performans baz alındığında 21 yaşında bir oyuncu için 3. sezonunda kaptanlığa kadar ulaşmak pek de görülür bir durum olmasa gerek. Bu durumla bağdaşık olarak da oyuncunun belki de bu yaz döneminde Premier Lig yolcusu olabileceğini söyleyebiliriz ki sert oyunun oynandığı İngiltere ligi de onun için harika bir tercih olur.

Gelecek Potansiyel

Oyuncumuz için öncelikli realistik hedef mevcut kulübünden ayrılıp daha çok zirveye oynayan bir kulübe gitmesi olsa gerek. Diop da bu yaz ilk eşiği atlayabilirse gelecekte nerelere gelebileceği de biraz da bir sonraki kulübündeki performansına bağlı olacak. Tabii oyuncumuz bu yaz Dünya Kupası kadrosunda kendine rotasyondan da olsa ufak bir yer edinebilirse bu da onun için harika bir deneyim olacak ve katkısını uzun vadede görecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş