Oyuncu inceleme | Jack Lahne

İsveç basınında adeta yeni ‘Mbappe’ olarak tanınan, Avrupa’nın önemli kulüplerinin yanı sıra Bursaspor’un da izlemeye aldığı, ilk Allsvenskan gollerini 16 yaşında atan ve Zambiya asıllı İsveç genç yaş milli takımlarında forma giyen Jack Lahne’yi Futbol Akademi Scouting (FAS) olarak incelemek istedik.

Lahne; İsveç’in belki de çok büyük olmayan ancak akademisi ile gerek İsveç gerekse Avrupa futbol dünyasına John Guidetti, Albin Ekdal, Ludwig Augustinsson ve Kristoffer Nordfeldt gibi pek çok üst düzey yıldız kazandırmayı başaran başkent Stockholm’ün mütevazı takımı IF Brommapojkarna’da yetişti. Ancak Brommapojkarna, Allsvenskan yani İsveç’in en üst seviye liginde küme düşme potasında bulunmakta iken son haftalarda düşme/kalma playoff maçlarını oynama şansını elde etti ve İsveç’in en tartışmalı takımlarından biri olan AFC Eskilstuna ile oynadığı maçı kaybettiği için gelecek yıl maalesef İsveç 2. Seviye ligi olan Superettan’da yollarına devam edecekler. Dolayısıyla Brommapojkarna bir alt lige düştüğü için, Lahne’nin baksa bir takıma transfer olma ihtimali hayli yükseldi. Bu amaçla girişte de belirttiğim gibi, Wolfsburg, Kobenhavn, Lille, Köln gibi Avrupa’nın önemli takımları oyuncunun son maçını izledi. Bununla beraber daha önceden de Amiens ve Wolverhampton gibi takımların da oyuncuyu radarlarına aldığını belirtmek gerekir. Lahne, özellikle düşük bonservis ücreti nedeniyle FFP anlamında zor günler geçiren ülkemiz futbol kulüplerinin geleceğe yatırım yapmak adına iyi bir tercihi olabilir.

Şimdi, gün geçtikçe yıldızı parlayan oyuncu hakkında daha net bir izlenim sahibi olabilmek adına, oyunuyla ilgili detaylı incelemeye geçelim. İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Sözleşme Bitiş Tarihi                           : 31/12/2020

Güncel Transfermarkt değeri            : € 68,000

Oynadığı Pozisyon:

Jack Lahne, günümüzde sıkça kullanılan 4-3-3 dizilişinde ileri üçlünün genelde ortasında görev yapmış olsa da, bence tam bir safkan kanat forveti. Bilhassa sol forvet pozisyonunda oynadığında sağ ayağını kullandığı için terse dönüş yaparak daha etkili olabiliyor. Bu çeşitliliği sayesinde kendi takımında iyi performans gösterip parladığı gibi, transfer olacağı takımların da sistemine kısa zamanda uyacağı konusunda hiç bir şüphe yok. Bununla beraber olası 4-4-2 diziliminde kısa forvet olarak oynayabileceği gibi, kontra atak düzeninde takımı adına tek forvet olarak oynayabilme becerisi de var. Gerektiğinde doğrudan orta sahanın solunda bile oynayabileceğini düşünmekteyim ki,  GSN’nin derlediği pozisyon verimiz kendisini sol orta saha oyuncusu olarak da kabul ediyor. Söz konusu pozisyon çeşitliliği nedeniyle kendisinden pek çok bölgede istifade edilecektir.

Oyuncu performansı

Profesyonel A Takım debütünü geçen yıl aynı takım forması ile Superettan (İsveç 2. Ligi) ‘da yapan Lahne, hiç ilk 11’de başlamayıp 6 maçta sonradan oyuna dahil oldu ve toplamda aldığı kısacık diyebileceğimiz 15 dakikaya 1 gol sığdırmayı başardı. Yukarıdaki Toplam Dakika/Atılan Gol Sıralaması grafiğinde ile detaylı olarak -özellikle de 23 yaş altı oyunculara vurgu yapılarak- belirtildiği gibi Lahne, İsveç 1. Ligi(Allsvenskan) ‘nde Kasım 2018’de sona eren 2017-2018 sezonunda ise ilk 11’de başladığı toplam 7 maçta 3 gol atmayı başarırken, 12 maçta sonradan oyuna girdi ve 4. golünü de yedekten girdiği maçta attı. 16-17 yaşında bir oyuncu için toplam oynadığı 7 (19) maçta ortalama 46 dakika alarak böyle bir başarıya ulaşabilmek bence ilerisi için çok önemli. Ayrıca 2 tane de ekstra düşme-kalma maçına çıktı ve 2 maçta da ilk 11 başlarken 1 gol atmayı başardı. Böylece toplamda 21 lig maçına çıkıp 5 gol atmış oldu. 1041 dakikaya sığan 5 gol ve elde ettiği 208 dakika  bir gol atma verisi ilerisi için oldukça ümit veriyor. Kaldı ki, oyuncunun İsveç genç milli takımlarında sırasıyla 15, 16 ve 17 yaş altı olmak üzere toplamda çıktığı 12 maçta, 6 golü bulunuyor.

Oyuncuyu FA Four corner modeli ile teknik, fiziki, sosyal ve mental yönlerden inceleyeceğiz.

Teknik özellikler

Teknik kapasitesi bir bitirici hücum oyuncusu ya da 10 numara pozisyonunda oynayan futbolcuya göre düşük ancak atletik yapısı sayesinde toplu ve topsuz hızlı koşular yapabilen bir oyuncu. Özellikle topsuz koşuları ile devamlı suretle karşı takımın geriden oyun kurmaya çalışan kalecisini ve savunma oyuncularını rahatsız edebilme özelliğine sahip. Maç başına neredeyse 1 adet başarılı top sürme becerisi gösteren Lahne, %74 oranında başarılı top sürme verisine sahip ki, bu oldukça yüksek bir oran. Zira yüksek enerjisi ve çalışkanlığı sayesinde neredeyse 90 dakika yorulmadan koşabiliyor. Bu nedenle bilhassa ileride baskı yapmak isteyen takımlar için yerinde bir transfer olacaktır. Bunların dışında çalım atmaya ve topla fazla oynamaya da meyilli bir oyuncu. Bu sezon oynadığı maçlara baktığımızda topla oynama ve bilhassa top sürme anlamında iyi bir performans sergilediğini görmekteyiz.

Teknik kapasitesinin nispeten yüksek oluşu, ‘first touch’ dediğimiz oyuncunun topa ilk temasını başarılı bir şekilde yapmasını sağlıyor. Ancak henüz yaşının genç oluşu nedeniyle iş bu özelliğini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Aldığı dakikalar ve oynadığı mevkilere göre bitirici vuruş yapabilme özelliği iyi düzeyde olan bir oyuncu. Bunların dışında en büyük özelliğinin yazının pek çok noktasında da belirttiğimiz gibi kontra atak oyuna ve takımını hızlı bir şekilde hücuma çıkarabilme konusundaki maharetleri Lahne’yi genç yaşına rağmen özel bir oyuncu kılıyor. Aldığı kısıtlı sürelerde; attığı gollerin dışında 2 mutlak gol fırsatından yararlanamayan Lahne, 1 adet de anahtar pas verirken maç başına 5 pas verirken %60’ın üzerinde bir isabet oranı sağlamış durumdadır. Zira pas isabet yüzdesi de oldukça başarılı seviyelerde yer alıyor. Ancak daha üst düzey takımlarda boy göstermek istiyor ise; top tekniğini ve topa dokunuş becerilerini mutlaka geliştirmesi gerekir. Zaten derlediğimiz InStat verilerin de anlaşılmaktadır ki, oyuncu aldığı az sürelere rağmen maç başına 5-6 arası bir top kaybı yapmaktadır. Topla sahip olma oranlarının oldukça yükseldiği günümüzde iş bu verileri daha da aşağıya çekebilmesi kendi gelişimi ve oynadığı takımlar için çok önemlidir.

Aşağıdaki Başarılı Driplingler/Pozisyonu Gole Çevirme tablosundan da anlaşılacaktır ki, Lahne kendi takımından 23 yaş altı oyuncular arasında en çok top süren ve aldığı sürelere göre girdiği pozisyonları en çok gole çevirmeyi başaran oyuncu konumunda. Tüm sezon boyunca toplamda 27 başarılı top sürme performansı oynadığı takım göz önünde alındığında Lahne’yi ön plana çıkarıyor.

GSN tarafından sağlanan pas verilerine dair aşağıdaki görselde veriler ile belirtildiği gibi, maç başı 3,53 adet ileriye pas yapan Lahne, bu paslarda %62,96 oranında bir isabet sağlamış ki, oynadığı mevki düşünülürse oldukça iyi bir veriye ulaşmış durumda. Final third dediğimiz üçüncü bölgede iyi işler yapan oyuncu, maç başı 1,18 pas ve hiç de fena olmayan %66,67 oranına sahiptir. Fazla riskli oyunu sevmeyen Lahne uzun ve derinlemesine atılan paslarda oldukça düşük bir yüzdeye sahip. Geri paslarda %85 üzerinde bir başarı sağlayan oyuncu iş bu oranı yine maç başına 3,6 pas ile tutturmuştur. Ancak asıl mevkisi gereği önemli olan 90 dakika başına xG verisi 0,450 olan Lahne, her ne kadar aldığı süreye göre fena görünmese de ileride bu oranı mutlaka yükseltmelidir.

Teknik Özellikler: 6/10

Mental özellikler

Yukarıda detaylı olarak toplu ve tekniğe dayalı oyun anlayışını inceledikten sonra topsuz oyun özelliklerine geçmekte fayda var. Hırslı ve azimli bir oyuncu olan Lahne, yine genç yaşına rağmen topsuz oyunda ve saha içinde yerleşim konusunda da gelecek için umut vaat ediyor. Genelde 4-3-3 dizilimine üçlü ileri ucun ortasında görev yapan oyuncu, maç başında veya ilerleyen dakikalarda talimat gelmesi halinde ileri ucun sol tarafına da geçebiliyor. Ancak yazımızın başında da belirttiğim gibi küme düşen bir takımda oynadığı için aslında istediği ve onu daha da iyi pozisyonlara sokabilecek pasları almakta zorluk çekiyor. Bu nedenle ileri ki yıllarda yetenekli bir 10 numara ile beraber oynama şansı bulursa iyi işler yapabilecek potansiyele sahip. Zira anlaşmalı veri ortağımız GSN de potansiyel olarak Lahne’yi uluslar arası düzeyde üst seviye bir oyuncu olarak değerlendiriyor.

Diğer önemli bir özelliği hem kendi takımındaki imkânlara hem de oynadığı ligin futbol kalitesi açısından çok üst düzey olmamasına rağmen canla başla mücadele etmesi sürekli istekli olması olarak gözlemlenebilir. Bu istekliliğin altında aslında topla daha çok oynama ve atak futbol anlayışına daha yatkın olması ve hatta oyunu çok sevmesi bile gösterilebilir. Çünkü bazı maçlarda fazla topla buluşamadığında zihinsel olarak düşüklükler ve oyundan kopmalar görünebiliyor. Bu anlamda biraz daha yoğunlaşma yönüne çalışması gerekebilir. Bazen bu yoğunlaşma düşüklüğüne bağlı olarak, telaşa kapılıp gereksiz hatalar yapabildiği gibi, enerjisini de boşa harcamış oluyor. Tabi burada tecrübe ve eğitim eksikliği gibi unsurları da gözden kaçırmamak gerekir.

Mental Özellikler: 6/10

Fiziksel özellikler

Yaşına rağmen oldukça iyi pek çok özelliğe sahip olan Lahne, fiziksel olarak bilhassa da güç-kuvvet anlamında biraz ‘cılız’ kalıyor. Yukarıdaki Başarılı top sürme/Toplam kazanılan ikili mücadele tablosunda detaylı olarak belirtildiği gibi; 1,70 boy/68 kilo olan Lahne bu durumun aksine girdiği ikili mücadelelerde maç başına %50 oranında kazanma ve maç başına neredeyse 3 ikili mücadele kazanma oranı ile dikkat çekiyor. Henüz 17 yaşında olsa da, modern futbolda artık güçsüz oyuncuya yer olmadığı için daha çok ikili mücadele kazanabilmek için özellikle kas kuvveti anlamında kendini geliştirmesi gerekiyor. Bu hususta, benzeri olarak lanse edildiği Mbappe’nin fiziki gelişimini örnek alması hem kendisi hem de ülkesi açısından gelecek için oldukça önemli olabilir.

Tüm bu fiziksel zaaflarına rağmen gerek istekli oluşu, gerekse doğal yeteneği ile ilerisi için umut vaat ediyor. Ayrıca merkez hücumun yani sıra 4-3-3 taktiğinde sağ ve sol ileri uç oyuncusu olarak da oynayabilmesi ve çabukluğu, çalışkanlığı ile bu açıklarını biraz olsun kapatabiliyor.

Diğer bir olumlu özelliği ise, beklenenden daha hızlı ve patlayıcı güç dediğimiz, aniden hızlanma becerisine fazlasıyla sahip olması. Bu yüzden topsuz oyunlarda bile, daima tercihi koşmaktan yana oluyor, önceden de belirttiğimiz gibi bu özelliğini enerjisini ekonomik kullanma anlamında ileriye yönelik olarak geliştirmesi gerekir.

Savunmanın arasına atılan toplarda çok başarılı bir görüntü sergiliyor. Topu aldığı anda aniden hızlanabiliyor, bu durumda da zayıf fiziği nedeniyle genelde faul ile durduruluyor. Ancak durdurulamadığı hallerde atak genelde kalede sonuçlanıyor. Bu anlamda göze hoş gelen bir oyuncu.

Aşağıdaki tabloda; oyuncunun son 20 maçındaki ortalama InStat indeksi, aldığı toplam dakikalar, attığı goller, asistler, gördüğü kartlar, toplam aksiyonları, şutlar, isabetli paslar, anahtar paslar, yaptığı ortalar, ikili ve hava topu mücadeleleri, top sürme, müdahale ve top kayıpları gibi pek çok önemli bilgi bulunmaktadır.

Fiziksel Özellikler: 7/10

Sosyal özellikler

Sosyal özelliklerine değinecek olursak, takım arkadaşları tarafından sevildiğini ve desteklendiğini görmekteyiz. Attığı gollerden sonra, takımın en genci olması nedeniyle herkes ona karşı sevgi gösterisinde bulunduğu gibi ona güvenen hocası da kenarda çok seviniyor. Ayrıca kendisi de, arkadaşlarının attığı gollere belki de en çok sevilen isim, bu nedenle sosyal özellikleri oldukça gelişmiş. Sosyal medya kullanmaya da gayet özen gösteren futbolcu bilhassa Instagram’da oldukça aktif durumda. Tam bir futbolsever olan Lahne, paylaşımlarında genellikle kulüp ve milli takıma bilhassa da İsveç tercihine çok önem verdiği anlaşılıyor.  Altyapısından yetiştiği kulübünü de oldukça seviyor, hatta attığı bir golden sonra kolunu işaret ederek, ‘kan bağı ile bu kulübe bağlıyım’ mesajı vermesi oldukça düşündürücü. Sırf bu durum bile iyi bir ‘If Brommapojkarna’ taraftarı olduğunu gösteriyor. Oynadığı takıma ve takım arkadaşlarına çok bağlı, küme düştükleri playoff rövanş maçında oyundan -kendisine göre- erken alındığı için yedek kulübesinde gözyaşları içinde maç izleyen birinden söz ediyoruz.

Sosyal Özellikler: 8/10

Genel değerlendirme

Aslında tam bir kontra atak oyuncusu olan Lahne, daha çok defansif oynamayı seven Anadolu takımlarımızın ya da büyük takımlarımızın öne geçip skoru korumak istediği dakikalarda kontra atak ile tehlike oluşturmayı hedeflediği maçlarda tercihi olabilir. Zira oyuncu dar alanlarda ve kapalı savunmalarda sıkıntı yaşıyor ancak top sürme ve çalım atma gibi özelliklerini de ileri ki yıllarda geliştirirse bu engeli de aşabilir. Diğer geliştirmesi gereken özelliği de enerjisini ekonomik olarak kullanmayı öğrenmesi.

Defansif duran toplarda sürekli ileride kalıyor, belki de takımının taktiği gereği bu tarz bir oyun anlayışı benimsemiş ancak ileride kendini savunma anlamında da geliştirmesi gerekebilir. Çünkü akan oyunda da neredeyse kendi yarı sahasına hiç gelmiyor. Belki kısa boyu ve zayıf fiziği neden ile defansta kendisinden faydalanılmak istenmiyor olabilir ama en azından adam sayısını artırmak ve markaj için uzun vadede takımına yardım etmesi ondan istenebilir. Ayrıca markaj konusu açılmış iken, yine ikili mücadele konusunda da bazı eksik yönleri mevcut, kendini ilerleyen yıllarda mutlaka kuvvetlendirmesi gerek, zira günümüz futbolunda artık çelimsiz oyunculara yer yok.

Cari GSN Index’i 36.45 ve beklenen Potansiyel GSN Index’i 67.24 olan oyuncunun aradaki neredeyse iki kat fark çok daha iyi yerlere geleceğinin rakamsal bir göstergesi adeta. Kaldı ki, doğru ortamı bulursa ben daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu nedenle başta şampiyonluğa oynayan takımlarımızın henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bu oyuncuyu 17 yaşında ve mevcut ücreti olan 68 Bin Euro’ya alıp, 1-2 yıl devamlı oynayabileceği takımlara kiralayıp gelişimini artıracağını düşünmekteyim.

Sonuç olarak, en büyük artısı 16 yaşında profesyonel olarak oynamaya ve gol atmaya başlaması olan Lahne, yukarıda belirtilen eksik yanlarını bence iyi bir kulüp ve antrenör eşliğinde geliştirirse; ileride sürekli rakip defans ve kaleciyi rahatsız eden, bitmek bilmeyen bir enerjisi olan, hırslı, sadece geniş alanlarda değil dar alanlarda da etkili olan, daha derli toplu bir modern kanat forvetine dönüşebilir.

Genel Değerlendirme: 7/10

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş