Oyuncu İnceleme | Jesus Alberto Angulo Uriarte

Devre arası yaklaştıkça takımların eksiklikleri daha net ortaya konmaya başladı. Her takımın farklı karakteristik özellikleri var ve bu özelliklere göre de oyuncular seçmeye gayret gösteriyorlar. Ancak finansal tablolar, sakatlıklar ya da düşük performanslar takımları devre arasında transfer yapmaya zorluyor. Biz de, buna binaen radarımıza takılan oyunculardan birinin incelemesini yayınlayacağız. 20 yaşındaki Jesus Angulo Meksika’ nın Santos Laguna takımında oynuyor. Genç yaşına rağmen başarılı oyunuyla dikkat çeken Angulo transfer piyasasının en gözde isimlerinden biri olacağa benziyor.

Özellikle oyunu ikinci bölgede kurmaya çalışan ve kanat beklerinden göbeğe top çıkararak bunu yapmaya çalışan takımlar için ideal bir profil çizen genç sol bek, bu konuda öne çıkan isabetli pasları ve oyun görüşü ile pek çok takımın yaralarını sarabilecek kapasiteye sahip. Santos Laguna’ nın teknik direktörü Salvador Reyes’ in idealize ettiği daha kısa mesafede ancak geniş alanda yapılan paslarla oyunu rakip yarı sahaya yıkma fikrini mükemmel uygulayan genç oyuncu bu uğurda takımı için kritik bir öneme sahip.

Şimdi, gün geçtikçe yıldızı parlayan oyuncu hakkında daha net bir izlenim sahibi olabilmek adına, oyunuyla ilgili detaylı incelemeye geçelim. İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Oynadığı Pozisyon

Jesus Angulo, takımının kriz yaşadığı maçlarda stoper mevkiinde oynasa da, orijinal mevkii sol bek. Salvador Reyes’ in Santos Laguna’ nın başında çıktığı ilk maçlarda, 4-3-3 formasyonunu uygulamaya çalışırken Angulo’ yu stoper mevkiinde denediğini gördük. Oyuncunun başarısız bir oyun oynamamasına rağmen, Reyes kendisinden önceki dönemde olduğu gibi 4-4-2 dizilişinde, Angulo’ dan daha fazla verim alacağını düşünerek, onu yeniden sol beke çekti.

Bu sezon oynadığı maçlarda Göztepe’ kanat beklerinden hücum anlamında destek alırken zaman zaman o bölgede yaşadığı açıklar kalesine tehlike olarak dönmekte. Özellikle sezonun başında kanat beklerinin pozisyon kaybı nedeniyle rakiplerine karşı set kurmakta zorlanan Göztepe bunu zamanla azaltsa da tam anlamıyla çözdü diyemeyiz. Hem Adama Traore hem de Berkan Emir bekleneni vermek konusunda maalesef bu sezon zaman zaman eksiklik yaşayabiliyorlar. Göztepe’ nin kanat organizasyonlarında yaşadığı bu güvensizliği aşmak adına incelememizde olası bir Göztepe – Jesus Angulo birlikteliğinin neler getireceğine bakacağız.

Fiziksel özellikler

Oyuncu, yaşına nazaran gerçekten çok güçlü bir fiziğe sahip. Fiziğinin de verdiği özgüvenle, MX Apertura Ligi’ nde çıktığı 13 maçta 98 ikili mücadeleye girerek takımının bu alanda zirvesinde. 1,80 boyundaki sol bek girdiği hava topu mücadelelerininse 20’ sini kazandı. Bacak boyu uzun ve gövdesi de kuvvetli olan genç oyuncu ikili mücadelelere girdiğinde rakibiyle itişmekten, el-kol müdahalelerinden kaçmıyor. Topa olan yüksek konsantrasyonu ile rakibinin kendisinden topla birlikte uzaklaştığı anlarda bacak boyunun avantajını kullanarak topa, risk yaratmayacak şekilde müdahalede bulunuyor. Hava topu mücadelelerinde karşısında gerçekten çok kuvvetli bir oyuncu olmadığı takdirde ekarte edilmesi zor bir izlenim veriyor. Kanat beklerinin genelde, karşılanan duran top organizasyonlarında hava topu mücadelesine girmeyecek şekilde kademe aldıklarını da hatırlarsak, Jesus Angulo, Göztepe gibi kanat organizasyonlarından ve duran toplardan zaman zaman pozisyon veren takımlar için hem girdiği ikili mücadelelerle hem de hava toplarındaki hakimiyeti ile ilaç niteliği taşıyacaktır.

Hücum yaparken top sürmeyi pek tercih etmeyen Jesus Angulo bunu ancak açık alanda gerçekleştiriyor. Rakibin hazırlıksız yakalandığı, alan bıraktığı anlarda takımını ferahlatma potansiyeli son derece yüksek bir oyuncu. Hızlı bir oyuncu olmasının avantajıyla sık sık ileri çıkan bir kanat bek oyuncu görüntüsü verse de bunu gerçekleştirdiğinden pek bahsedemeyiz. Hücuma yönelik alanda fiziğini, tekniğiyle birleştirerek baskı altında top saklayarak kullandığını söylememiz sanırım yanlış olmaz. Hücuma çıkarken fiziğini kullanmamasının temelinde ise kıvrak bir vücut yapısının bulunmaması nedeninin yattığını görebiliyoruz.

Teknik özellikler

Jesus Angulo’ nun savunma anlayışıyla başlamak doğru olacaktır. Angulo, rakibine çok yakın kademe alan bir oyuncu. Bu rakibine özgürlük alanı bırakmaması açısından avantaj sağlasa da rakip oyuncunun Angulo’ yu oyunun dışına itebilmesi ihtimalinden dolayı dezavantaj da barındırmakta. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, Angulo’ nun kolay kolay konsantrasyonunu kaybetmeyen bir oyuncu olması. Maç içinde takım arkadaşlarının hatalarını ve bu hatalar sonucu yaşanan/yaşanabilecek krizleri, rakibine en yakın ve rakibinin en hareketli olduğu anlarda dahi, takip etmeyi bırakmıyor. Özellikle, gözünü toptan ayırmayan bir oyuncu olduğuna dikkat çekmek gerek. “Fiziksel Özellikler” kısmında da belirttiğimiz gibi, bacak boyunun uzun olması avantajını da kullanarak toplara daha çok savuştururcasına müdahale ediyor.  Topa müdahale ettiği anları ise ikiye ayırmamız mümkün: birincisi rakip oyuncunun hem top tekniği hem de hızının Angulo’ dan yüksek olup ikili mücadele sonunda da rakibini oyundan düşüremeyince top menzilinden çıkmadan bir tekme sallıyor; ikincisi ise rakibinin topa yumuşak/sert dokunduğu, hatalı bir hamle yaptığı ya da çalım atmak adına topu açtığı anlarda topu hızlıca kazanmaya çalışıyor.

Top süren rakiplerini ilk olarak durdurmayı değil, risksiz bir koşuya sürüklemeyi hedefliyor. Burada değinmemiz gereken fark yaratan özelliği ise, oyuncunun rakibine yakın oynarken müdahale etmekteki becerisinin pozitif katkısı: bu sezon 43 top kapan oyuncu şu an liginin bu alanda zirvesinde bulunmakta. Karşılanan duran toplarda genelde rakibin risk yarabilecek orta saha oyuncularıyla eşleşiyor ve hava toplarındaki hakimiyetiyle çoğu zaman kazanmayı biliyor. Jesus Angulo’ nun en çok avantaj yarattığı özelliklerinden biri ise çabuk bir oyuncu olması.

Defansta müdahale ettiği topu kontrol etme şansı yakaladığında açık mesafede hızlıca topu sürerek ileri taşıyan ardından da merkeze ileterek rakibin dengesini bozmaya çalışan ya da baskı altından çıkamayacağı durumlarda da ileri uzun pas yollayarak rakip ceza sahası önlerinde kendi takımının oyun kurabilmesine, risk yaratabilmesine olanak sağlayan bir oyun oynuyor. Bu oyunu oynamasında Santos Laguna’ nın tüm defans oyuncularının olduğu gibi Jesus Angulo’ nun da en büyük avantajı ileride kaleye sırtı dönük oynayabilen Julio Furch. Angulo ile irdelenmesi gereken bir diğer husus ise geriye attığı pas sayısı. Oyuncu bu sezon çıktığı maçlarda, geriye 180 pas atarken, 110 ileri ve 65 geri pas yapmış. Aslında maçlarda daha net hissedilen ve pas istatistiklerinde de kendini gösteren hücuma katkısının kısıtlılığı oyuncunun temel problemlerinden biri. Santos Laguna’ nın oyun kurgusu orta sahada bekleyen, açık arayan, sabreden bir profil gösteriyor ve bu noktada defans hattının oyuna katkısı en temelde topu hareket ettirerek öndeki oyuncuların rakip yarı sahaya yerleşmesini sağlamak ancak %49’ luk geri pas oranının yine de fazla olduğunu söylememiz mümkün.

Üstteki grafikte Meksika’ da oynayan sol beklerin defansif başarılarının kendi aralarında ne seviyede başarılı oldukları görülmekte. Orjinden uzaklaşıldıkça Defansif Müdahale Başarısı artıyor. Ligdeki sol beklerin çoğunun MBO (Maç Başı Ortalama) 1-2 arasında top çaldığını ve MBO 3,5-5,5 arasında ikili mücadele kazandığını görmekteyiz. Tablonun sağ üst köşesine yakın bölgede MBO 3,53 top çalan ve MBO 8,1 ikili mücadele kazanan Jesus Angulo yer almakta. Henüz 20 yaşında olmasına rağmen müdahale başarısı gerçekten de Jesus Angulo’ yu özel kılıyor.

Hemen aşağıdaki tabloya göz attığımızda ise bu sezon MX Apertura’ da çeyrek finale çıkan takımların sol beklerinin hücuma verdikleri katkı görülmekte. MBO isabetli 27 pas yapan Angulo, bu alanda ikinci sırada olsa da; hem MBO 0,53 şans yaratmayla takımının hücumlarında kurucu etkiye sahip olmadığını gösteriyor, hem de diğer oyunculara göre son sırada yer aldığı MBO 0,15 şut denemesiyle skora direkt etki edebilen bir oyuncu olmadığını gösteriyor.

 

Mental özellikler

Jesus Angulo, saha içinde mücadeleyi ön plana koyan bir yapıya sahip. Takımının maçı çevirmesi son derece zor olduğunda dahi, kesinlikle yenilgiyi kabul etmeksizin, aynı hırsla oyununu oynuyor. Oyuncunun topa müdahale ederken, sertlikten kaçınmadığının altını çizmeliyiz. Kendini sakatlamaktan dahi kaçınmayacak kadar sert olduğunu vurgulamamız gerekir. Bu sertliğinin zaman zaman başına iş açabileceği de pek uzak görünmeyen bir ihtimal. Bu sezon MX Apertura Liginde oynadığı 13 maçta gördüğü 3 sarı kart da aslında disiplin konusunda problem yaratabilecek bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Oyuncunun henüz 20 yaşında olduğunu göz önüne alırsak zamanla hırsının negatif sonuçlarını azaltabileceğini de düşünebiliriz. Öğrenmeye meyilli profili, saha içindeki görev bilinci bizi bu konuda ikna edebilen detaylar.

Özellikle dikkat çeken bir diğer yönü, zaman zaman savunma pozisyonunda oyuncu paylaşımı yapıldığında kendisine yakın bir bölgede bulunan ve rakibinin kademesinden kurtulmuş bir rakip oyuncu gördüğünde daha büyük bir tehlikeyi önlemek adına kendi kademesini bırakarak boştaki oyuncuya koşması. Oyuncunun bunu yaparken ki zamanlaması ve müdahaleleri genelde doğru ve başarılı oluyor ancak alışkanlık haline getirdiği takdirde bunun problem yaratma potansiyeli çok yüksek bir hamle hatası olduğunu söylemek de mümkün olacaktır. Savunma pozisyonundayken ilk olarak topu kontrol edip rakibe karşı oyun kurmayı değil, topu uzaklaştırabildiği kadar uzaklaştırmayı ya da dışarı atmayı hedefliyor. Angulo hırsını biraz daha dizginlemeyi öğrendiği takdirde, daha disiplinli bir oyuncu olacak, kendini sakatlıklardan sakınmaya gayret gösterecektir.

Sosyal özellikler

Jesus Angulo 15 yaşından beri Santos Laguna’ nın içinde büyümüş ve yetişmiş bir oyuncu. Takıma adaptasyon konusunda aileden biri olarak problem yaşamayan genç oyuncu, ailesinden uzak geçirdiği yılların şu an meyvesini aldığını düşünüyor. Dindar bir görüntü veren oyuncu, bugün bulunduğu noktadan dolayı sık sık şükrediyor, ki bunu galip geldikleri maçlardan sonra da yapıyor. Ayrıca maçlardan önce de dua etmeyi ihmal etmiyor.

Takdir edilmek ve onaylanmak oyuncunun özgüveni açısından çok önemli bir husus olarak görünüyor. Takım arkadaşları genelde Jesus Angulo’ nun çalışkanlığına vurgu yapıyorlar. Saha içinde rakipleriyle ve takım arkadaşlarıyla diyaloğa nadiren giren oyuncu, pozisyonlarda son derece hırslı olsa da maç içinde kimseyle tartışmamaya özen gösteriyor. Oyuncu şu an annesiyle birlikte yaşıyor ve tamamen futbola konsantre olmuş durumda. Ancak geldiği noktayla yetinmemesi, futbolunu daha da geliştirmek için çalışması gerekiyor.

Hayvanlarla da arası gayet iyi olan genç sol bek zaman zaman at binerek stres atmaya çalışsa da son zamanlarda bunun için pek vakit bulamıyor gibi.

Basketbol ve rugby sporcusu Evelyn de Leon ile çiçeği burnunda bir ilişkisi bulunan Angulo, sevgilisiyle lüks ve şaşaalı görüntü vermek yerine son derece sıradan ve günlük şeylerle mutlu oluyor. Ancak özellikle birlikte spor yapmaları, en sık buluştukları mekanın spor salonu olması bu ilişkinin, Angulo’ yu çalışmalarından uzaklaştırmayacağının sinyallerini veriyor.

Genel değerlendirme

Jesus Angulo’ nun Göztepe’ nin oyununda ne gibi değişiklikler yapacağını irdeleyeceğimiz bu bölümde Göztepe’ nin savunma kurgusuyla başlamak doğru olacaktır. Öncelikle bu sezon rakiplerini çok geniş alanda karşılayan Göztepe, kanattan gelen atakları merkeze yönlendirerek yumuşatmayı ve ardından da birinci bölgenin başlarında rakibe alan bırakmayacak kadar sıkmaya gayret gösteriyor. Bu noktada Jesus Angulo kendi kanadında gerçekten de sert bir kaya gibi duracak ve Bayram Bektaş’ ın rakiplerini zorlayan alan savunmasına tam anlamıyla oturacaktır. Burada dikkat çekmemiz gereken bir diğer husus özellikle Berkan Emir’ in müdahalelerinde yaşadığı bazı aksaklıkların Angulo ile daha az yaşanacağı. Rakiplerinin ayağındaki toplara müdahale etmekteki becerisine ve top kazanmadaki başarısına daha önce dikkat çekmiştik ancak aşağıdaki tabloda hem maç başı ortalama ikili mücadele rakamlarında hem de maç başı ortalama top çalma Berkan Emir’ e ve Adama Traore’ ye göre çok büyük fark yarattığı da görünmekte. Genç sol bek ile Göztepe’ nin savunma kurgusunda yaratılacak en büyük farklılık ise rakipleri daha önde karşılayabilme şansı olacaktır. Savunmada hem Wallace Reis hem de Jesus Angulo gibi iki hızlı oyuncunun bulunması Göztepe için defans oyuncularının da hücuma katılması adına risk aldırabilecek özellikler olacaktır.

2018/1019 sezonuna çok iyi giriş yapamasa da sonraki haftalarda toparlanan Göztepe’ de en büyük fark yaratan oyunculardan biri Yasin Öztekin oldu. Takımının üçüncü bölgede yaptığı pas organizasyonlarına katılarak rakip savunmanın düzenini bozmaya çalışan oyuncu ceza sahasında da genelde son vuruşu yapan oyuncu oluyor. Süper Lig’ de şu ana dek attığı 7 golle en çok gol atan ikinci oyuncu konumundaki Yasin takımı için çok kritik bir pozisyonda. Ancak Yasin’ in Göztepe için önemi attığı gollerle sınırlı değil. Sol kanatta görev yapan Yasin, kendi kanadında yardıma gelmesi beklenen bir oyuncu oluyor. Tamamen hücuma odaklanan Yasin’ in zaman zaman geriye gelmemesi sonucunda o kanatta bir kişi fazla oynayabilen rakip takımların fazladan bir pas alternatifi oluyor, böylece İzmir ekibinin solu rakip takımlar için bir cazibe noktası haline geliyor. Böyle durumlarda takımın pozisyon almasını sağlamak adına bölgedeki oyuncunun amacı durdurmak ya da yavaşlatmak olmalıdır. Adama Traore atletik yapısıyla bunu becerebilse de, yeterince agresif olmaması ile bazen konsantrasyon kayıpları yaşayabiliyor. Berkan Emir ise yaşının da etkisiyle artık bu tarz dinamizm gerektiren pozisyonlarda yavaş kalabiliyor. Jesus Angulo ise, bu tarz pozisyonlarda yalnızca rakibi yavaşlatmakla kalmayacak aynı zamanda takımına da kazandırabilecek bir oyuncu. Göztepe’ nin bu noktada sık sık kontratak yapabilecek bir takım olabileceğini dahi öngörebiliriz. Meksikalı sol bek sık sık hücuma çıkan bir oyuncu olmadığı için Lamine Gassama’ nın daha rahat risk alabilecek bir pozisyonu olacaktır çünkü rakibin kazanacağı herhangi bir pozisyonda Göztepe’ nin defansta eksik adamla yakalanma ihtimali çok çok azalacaktır.

Jesus Angulo ile daha önde savunma yapabilen, merkeze çıkarılan paslarla sahadaki organizasyon ağını daha çeşitli oluşturabilen, ilerde kanattan gelen oyuncuların daha rahat inisiyatif alabildiği bir düzen kurulabilecektir. Özellikle rakiplerin kırılgan oyuncularla sarı kırmızılı ekibin solundan hücum etmeye çekinecekleri de bir gerçek. Oyun ile alakalı teknik direktörün risk alması gereken zamanlarda hem stoper hem de sol bek oynayabilen Angulo, güven kapısı olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş