Oyuncu İnceleme | Lucas Martinez Quarta

Yakından takip edenlerin adını bildiği ve yakın zaman içerisinde adını herkese ezberleteceği muhtemel bir oyuncuyu tüm yönleriyle size analiz edeceğim.

Oyuncu profili

Lucas Martinez Quarta 10 Mayıs 1996 tarihinde Arjantin’nin Mar Del Plata şehrinde dünyaya geldi. 1,83 cm boyunda olan Martinez 75 kg dır. Futbola doğduğu kentin takımı olan Kimberley’de 2012 yılında başladı. Aynı yıl içerisinde River Plate akademisine transfer oldu.

Oynadığı pozisyon

Lucas Martinez Quarta futbola başladığı 2012 yılında bu yana fiziksel özelliklerinden dolayı savunmanın merkezinde yani stoper mevkiinde görev yapıyor. Sağ ve Sol stoper olarak oynayabilen Martinez, ihtiyaç halinde DMC yani defansif orta saha ( ön libero) olarak görev yapabilir. Ama kendi takımında DMC olarak fazla süre almadı. 2016-17 sezonundan beri River Plate teknik direktörü Marceleo Gallardo tarafından A takımda kendisine forma forma şansı veriliyor. Zaman zaman Pinola , zaman zaman da Maidana ile görev yapıyor. Takımda 28 numaralı forma ile yer alıyor. Kendi yaş grubunda mevkiisinin en iyilerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Fiziksel Özellikler

Martinez fizyolojik yapısından dolayı atletik,güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip. Fiziki özelliklerinden dolayı sert ve temaslı oyunu seven oyuncu aynı zamanda savunma aksiyonlarında çabukluğunu da kullanabiliyor. Boy ve kg oranı gayet orantılı olan Martinez fiziksel olarak zayıf görünse de ikili mücadelelerde de oldukça başarılı. Boyunun avantajını hem savunmada hemde hücümda etkili kullanıyor. Özelliklerini duran toplarda sıçraması ile ile birleştiren oyuncu etkili kafa vuruşları yapabiliyor. Vücudunun tüm özelliklerini kullanan Martinez ani ve çabuk müdahaleler yapabiliyor. Bu sezon 9 maçta forma giyen oyuncu aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere %60’lık bir ikili mücadele kazanma oranına sahip. Yani kısaca girdiği her 10 ikili mücadeleden 6’sını kazanmış.

Bu verileri asıl değerli kılan ise oyuncunun topları nerde kaptığı ve sahanın hangi bölgelerinde ikili mücadeleleri kazandığı. Onu da aşağıdaki ısı haritası grafiğinde görebiliriz. Grafikte de görüldüğü üzere oyuncu savunma aksiyonlarını ceza sahası dışında gerçekleştirmiş. Yani bu grafiği şu şekilde yorumlayabiliriz .Martinez rakiplerini sürekli önde karşılamış ve rakip ataklarını ön alanda kesmiş ve  kendi takımının ataklarını oradan başlatmış.

Teknik Özellikler

Martinez’in adam markajı konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ama bunun yanı sıra fazla top çalmayı fazla sevmeyen, rakip atakları ilk karşılayan oyuncu olarak göze çarpıyor. Rakipten önce öncelik alarak müdahale eden bir oyun yapısına sahip. Genelde ayakta kalmayı sevsede zaman zaman kayarak müdahale konusunda da iyi olduğunu söyleyebilirim. Kayarak müdahalelerdeki tek dezavantajı bunu bazen tehlikeli bölgede yapması. Tek hamleli bir stoper olmaması onun takımda seçilebilir olmasını sağlıyor. Sık sık top uzaklaştırmayı seven bir oyun yapısına sahip. Oyunun hücum kısmında ise savunmadan topla çıkarken ayaklarına hakim , top kontrolü iyi ve adam geçmeyi seven bir oyuncu. Zayıf ayağını da (sol) iyi kullanabiliyor bu özelliğinden dolayı sol stoper olarak ta oynağını görmekteyiz. Paslarını etkili ve isabetli kullanıyor. Duran toplarda etkili kafa vuruşları yapabiliyor. 2017 yılında Copa Libartadores’te 4 maçta 2 gol ile oynadı.

Oyuncunun pas konusunda ve ayaklarına hakimiyeti konusundaki başarısını aşağıdaki grafik bize net olarak anlatıyor. Burada göze çarpan iki veri görüyoruz. Rakip sahada yaptığı başarılı pas sayısı ve maç başına attığı önemli pas sayısı. Kısaca Lucas Martinez için geriden oyun kurabilen pas isabeti konusunda da ligin iyilerinden olduğu söylenebilir.

Mental özellikler

Lucas Martinez Quarta’nın mental özelliklerinden öne çıkan en iyi özelliği genç yaşına ve fazla tecrübeli olmamasına rağmen soğukkanlı oluşu. Bu özelliği sayesinde savunmada rahat bir davranış biçiminde bulunuyor. Bundan dolayı pozisyonları sakinlikle takip edip reaksiyon gösterebiliyor. Oyun görüşü konusunda eksikleri olduğunu söyleyebilirim. Konsantrasyon ve oyun odağı mükemmel. Rakip ataklara ve pozisyonlara gösterdiği reaksiyonların iyi olduğunu söyleyebilirim.  Sezgileri güçlü olduğu için savunmada nasıl pozisyon alacağını ve nerde duracağını iyi öğrenmiş. Bazen hırçın tavırlar sergileyebiliyor ve kart görmekten çekinmiyor. Yanında oynayan diğer partneri ile çabuk uyum sağlayabiliyor.

Sosyal özellikler

Kendisinin küçük yaşlarda River Plate alt yapısına katılması ve uzun süredir River Plate bünyesinde bulunması onu takım içinde sevilen bir oyuncu haline getiriyor. Evli ve 1 kız, 1 erkek çocuk babası olan Martinez futboldan geriye kalan vaktini genellikler ailesi ve arkadaşları ile geçiriyor. Geçen sezon doping cezası alan ve daha sonra temiz olduğu anlaşılan oyuncuyu, takımın tecrübeli futbolcuları ve teknik direktör Gallardo tarafından el üstünde tutuluyor.  Sosyal medyayı etkin kullanan Martinez özellikle instagram hesabından ailesi ile birlikte yaptığı paylaşımlar dikkat çekiyor. Kendine Funes Mori’yi örnek alıyor.

Genel değerlendirme

Fiziksel özelliklerini savunmada ve hücümda iyi kullanabilen, teknik özellikleri sayesinde savunmada fark yaratabilecek bir oyuncu. Henüz yurt dışına çıkmamış olması gideceği takımda uyum konusunda bir takım ufak soru işaretleri olabilir. Oyun görüşü konusunda çalışmalar yapması şart. Toplu oyuna biraz daha fazla katılım göstermesi gerekiyor. Hava toplarında etkili, pas verme ve konsantrasyonu iyi olan oyuncu topla birlikte adam geçmeyi seviyıor. 2013 yılından beri gelişimini yakınen takip ediyorum eksik taraflarını geliştirdiği takdirde İspanya ve İngiltere’de oynayabilecek potansiyele sahip olabilir. Mevcut durumu ile Roma, Lazio ve Valencia gibi kalburüstü takımlarda rahatlıkla oynayabileceğini ön görüyorum. Performans odağı artıkça mevcut oyuncu piyasasında aranılan bir oyuncu olarak öne çıkacaktır. Oyuncunun mevcut piyasa değeri 7 milyon dolar civarı. 22 yaşında gelişime açık ve gideceği takımda fark yaratıp öne çıkabilecek bir oyuncu için ideal bir bonservis olduğunu düşünüyorum. Gideceği takımda iyi bir antrenör ve uygun bir taktikle çok fazla katkı yapabilir ve iyi paralar kazandırıp transfer olabilir.

Puanlama

Lucas Martinez’i daha iyi tanımanız için oyuncun bütün özelliklerini 10 üzerinden puanlayıp, en sonunda ortalama bir puan vereceğim

  • Fiziksel özellikler (7)
  • Teknik özellikler (6)
  • Mental özellikler (8)
  • Sosyal özellikler (10)

Ortalama (7.75)

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş