Oyuncu inceleme | Malang Sarr

malang sarr 2

“İlerleme kaydedecek potansiyele sahip fakat komple bir oyuncu olmak için fiziksel, mental ve teknik açıdan çok çalışmalı” Favre takımın gelecek vaat eden genç cevheri Malang Sarr için bu temkinli sözleri kullanıyor; fakat onun ismini bir çok maçta taktik tahtasındaki ilk 11’e yazmayı da unutmuyor… 

İşte Ogc Nice’in Real Madrid ve Chelsea radarındaki 18’lik cevheri.

Geçmişi

23 Ocak 1999’da Nice’de doğan Malang Sarr’ın futbol kariyerinin başlangıcı henüz 6 yaşına dayanıyor, 2005’den itibaren Nice’in tüm yaş gruplarında forma giyerek 2016’da profesyonel sözleşme imzalayacak seviyeye gelen Sarr, 2016-17 sezonunda sırtına geçirdiği A takım formasıyla ilk maçında Rennes’e golünü atarak takımına galibiyeti getiriyor, sonrasında 31 maça daha çıkan oyuncu taraflı-tarafsız izleyenlerin takdirini kazanıyor. Sarr’ın kariyeri ise bu sezon da Cote D’azur temsilcisinde devam etmekte.

15 yaşından beri sırasıyla U16, U17, U18, U19 takımlarında forma giyen Fransız stoper şuanda ise Fransa’nın altın jenerasyon olarak nitelendirebileceğimiz U21 takımında yer alıyor.

Hangi bölgede oynar?

sarr

Oyuncu genellikle sol ayağını iyi kullanmasının verdiği avantajla 3’lü stoperin solunda kullanılıyor. Ayrıca 4’lü defans sisteminde ise sol stoper veya duruma göre sol bek olarak görevlendiriliyor.

Sahada neleri iyi yapar?

Öncelikle oyuncunun genç yaşına rağmen fiziksel donanımının komple bir oyuncu kadar iyi olduğunu gerek toplu veya topsuz koşularına bakarak, gerekse de hava toplarındaki hakimiyetini göze alarak söylemek yanlış olmaz. Ayrıca oyuncunun en dikkat çeken diğer özelliklerinden biri de pasör bir stoper olması, sol stoperin öneminin bir hayli gündemde olduğu son yıllarda Malang Sarr %87’lik pas isabet yüzdesi ve ortalama 19 metrelik dikine pas ortalamasıyla bir hayli başarılı bir grafik çiziyor. 18 yaşındaki bir oyuncuya göre de gerek Avrupa platformunda gerekse de Fransa liginde 39 maçta forma giyen Sarr’ın maç oynama alışkanlığı da oyuncuya oyun içindeki soğukkanlılığını sağlayan en önemli faktör. Son olarak soğukkanlılığının yanına Sarr’ın öngörü becerisi de eklenince rakiplerinden top çalma konusunda bir hayli istikrarlı bir grafik çiziyor.

Fiyatı

para

Malang Sarr’ın güncel piyasa değeri şuanda 4M€ olarak gözükse de yaz transfer döneminde çıkan Real Madrid dedikodularının ardından oyuncunun sözleşmesinde 36M£’luk bir serbest kalma ibaresi bulunduğu belirtilmişti.

Son söz

Gerekli temel yeteneklere ve fiziksel yeterliliğe sahip olan Malang Sarr takımındaki partneri Şampiyonlar Ligi apoletli Dante Bahia’nın gölgesine sığınır ve partnerinin tecrübelerinden faydalanmayı başarabilirse şimdiki konumundan çok daha iyi yerlere gelmesine kesin gözüyle bakıyorum. Ek olaraktan Favre’nin gençlere verdiği önem bu kadar aşikârken Sarr’ın gelişim gösterememesi için ortada bir sebep bulunmuyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş