Oyuncu inceleme | Marcel Alejandro Ruiz Suárez

Özellikle son dönemde Süper Lig takımlarının en büyük isteği orta sahada, farklı oyun türlerine uyum gösterebilecek oyuncular. Bunda en büyük etkenlerden biri, çok yönlü oyun oynamaya müsait olmayan takımların doğru kurguları sahaya yansıtamaması. Sezon başından beri düşük formlar nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulan Beşiktaş’ ta ise devre arasında temel hedef farklı bölgelerde oynayabilen ve oyunun iki yönüne katkıda bulunabilecek bir oyuncu transfer etmek. Beşiktaş’ ın şu anki sıkıntılarına baktığımızda, ileriye çıkarken pas alışverişi yapabilecek, yeri geldiğinde sahte koşularla hücum yapan arkadaşlarına alan açmaya çalışacak ve özellikle Beşiktaş takım halinde oyun kurmaya çalışırken defans hattını ileriye çekebilecek kadar yaklaşabilen bir oyuncunun sahadaki pek çok problemi çözebileceğini görüyoruz. Bu aşamada, Meksika’ da top koşturan ve Beşiktaş’ ta hem kendini üst seviyelere taşıyabilecek hem de takıma katkı sağlayabilecek bir oyuncudan bahsetmemiz doğru olacak. 18 yaşındaki genç yetenek Marcel Ruiz, bugün ki yazımızda inceleyeceğimiz oyuncumuz.

Milli takım rakamları

  • Meksika (U20): 2 Maç 0 Gol

Oyuncu performansı

  • Queretaro: 19 Maç 2 Gol 3 Asist

Dilerseniz, Marcel Ruiz hakkında daha net bir izlenim sahibi olabilmek adına, oyunuyla ilgili detaylı incelemeye geçelim. İncelememizi yaparken yöntem olarak “FA 4 Corner” modelini kullanıyoruz. Grafik ve veriler konusunda yardımcı olan iş ortağımız Global Soccer Network (GSN)’ e teşekkür ederiz.

Oynadığı pozisyon

 

Marcel Ruiz’ in orijinal mevkii ofansif orta saha olmakla birlikte bu sezon Rafael Puente Jr.’ ın onu orta sahada joker olarak kullandığından söz etmemiz mümkün. Genç teknik adam, sahaya genelde 4-2-3-1 formasyonuyla, zaman zaman da 4-3-3 dizilişiyle çıkıyor. Genç oyuncusuna ise 4-2-3-1 formasyonunda forvet arkasında, 4-3-3 formasyonunda ise merkez orta sahanın solunda rol veriyor. Forvet arkasında çıktığı maçlarda, orta sahadan aldığı topları, üçüncü bölgenin merkezinde birbirine yaklaşan arkadaşlarına aktararak dar alanda paslaşmalarla takımını ceza sahasına taşıdığını görebiliyoruz. Merkez orta sahada oynadığında ise defansif katkısı düşük olsa da, orta sahada topu bekleterek takımının yerleşmesini sağladığını ve kanatlara aktardığı toplarla -ki ters ayaklı oynadığı mevkiinde her iki kanada da isabetli paslar atabiliyor- genişleme sağladığını görebiliyoruz. Sık sık ceza sahasına da giren oyuncu 1,79’ luk boyuna rağmen hava toplarındaki hakimiyetini kenardan gelen ortalarda değerlendirmeye çalışıyor. Takımın forveti, fırsatçı golcü Camillo ile uyumu sayesinde defans setinin arkasına sarkıttığı toplarla da rakip kalecileri korkutuyor. Ruiz için, her ne kadar merkez orta sahada iyi oynasa da, bu mevkideki katkısından daha yüksek bir katkı sağladığı için advanced playmaker demek doğru olacaktır.

Ruiz’ in devre arası olası Beşiktaş transferinde ise, 10 numara oynadığında (önde Burak Yılmaz, kanatlarda Babel ve Ljajic ile) takımının hücum organizasyonlarında ceza sahasına sık sık pas atabileceğini, merkez orta saha oynadığında ise hem merkez alanda pas organizasyonları sağlayacak hem de ileri alandaki oyuncuların rakip defansın arkasına sarkabileceği bir kurguyu uygulayabileceğini düşünebiliriz. Ancak defansif katkısının düşük olduğu düşünülürse, oyuncunun oynayabileceği en verimli mevkiinin forvet arkası olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Şimdi 4Corner modelinin ilk köşesi olan “fiziksel özellikler” kısmına geçerek oyuncunun bireysel özelliklerini daha detaylı irdeleyelim.

Fiziksel özellikler

Marcel Ruiz, 1,79 cm boyu ve 65 kg olup zayıf fiziksel bir görüntü verse de özellikle hava toplarında ikili mücadeleye girmekten çekinmiyor. Bu noktada maç başına kazandığı 3,7 ikili mücadelenin 1,8’ ini hava toplarında kazandığını söylememiz yerinde olacaktır. Aynı veriye Rodolfo Pizarro ve Luis Montes için bakıldığında; Pizarro’ nun maç başına kazandığı 4,4 ikili mücadelenin 0,8’ inin, Montes’ inse maç başına kazandığı 4,9 ikili mücadelenin 1,9’ unu hava toplarının oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu da bize Marcel Ruiz’ in hava hakimiyetinin defansif anlamda takımına sağladığı katkının yüksek olduğunu göstermekte.

Grafik 1: MX Apertura ligi forvet arkası oynayan oyuncuların başarılı defans aksiyonları

Marcel Ruiz’ in bu sezonki verilere göre Ljajic, Oğuzhan ve Tolgay’ dan maç başına daha az top çaldığını ancak kazanılan ikili mücadele sayısında üç oyuncuya göre pozitif yönde fark yarattığını söylememiz mümkün.

Marcel Ruiz çok hızlı bir oyuncu olmamasına rağmen, zaman zaman yaptığı ani koşularla kendine pozisyon yaratmasını biliyor. Top ile fazla mesafe kat etmeyen oyuncunun bu noktada en temel sebebi ise hızlı olmaması ve özellikle MX Ligindeki kadar sert ikili mücadelelere giremeyecek kadar kırılgan olması. Queretaro’ nun yaptığı ani ataklarda ise ileriye çok çabuk mesafe kat ederek çıktığını, bu koşularıyla takım arkadaşlarına alan açtığını görebiliyoruz. Oyuncunun çok kıvrak bir yapısı olduğunu söyleyemesek de rakiplerini geçerken daha çok bacaklarına olan hakimiyetinden faydalandığını eklememiz gerekiyor.

Genç orta sahanın fiziksel olarak çok kuvvetli olmaması bir dezavantaj olsa da, bu açığını oyun zekası ve top tekniğiyle kapatmasını biliyor. Henüz 18 yaşında olması da fiziksel eksikliğini gün geçtikçe kapatabileceğini düşündürüyor. Hava toplarına olan hakimiyeti ve bacaklarını kontrol ederek dengeli bir görüntü vermesi oyuncunun en ön plana çıkan fiziksel özellikleri.

Fiziksel Özellikler: 6,25/10

Teknik özellikler

Marcel Ruiz ile öncelikle üzerinde durulması gereken konu kesinlikle pas yeteneği. Genç oyuncunun fiziksel açığını oyun zekası ve top tekniğiyle kapattığından “Fiziksel Özellikler” başlığını tamamlarken bahsetmiştik. Queretaro’ nun ikinci bölgeye gelene kadar tüm takımın yerleşmesini bekleyen, mesafeyi uzatan ve orta sahadan itibaren rakip kaleye hızlı gitmeyi hedefleyen kurgusunda, Ruiz’ in kritik bir rolü bulunuyor. Orta sahanın merkezinde topla buluşturulmak istenen ilk oyuncu Ruiz oluyor ve ilerde, merkezde birbirine yaklaşan arkadaşlarına çıkardığı paslarla bölgeler arası geçişte topun hızlıca mesafe kat etmesini sağlıyor. Buradan sonra oyuncumuz hızlıca ön bölgeye geliyor ve dar alanda yapılan ver-kaç ile girilebilecek en kalabalık haliyle ceza sahasına girmeye çalışıyor. Hem dar alanda, hem de uzun mesafeli denediği paslarda ayağını gerçekten son derece iyi kullandığını, bu konuda doğal bir yetenek olduğunu izlediğimiz tüm maçlarında gösteriyor. Ruiz’ in asist denemekten kesinlikle kaçınmadığını da eklememiz gerekiyor. Bu sezon ileri hat ile uyumu dikkat çeken oyuncu defansın arkasına sarkma girişimi gösteren arkadaşlarını takip ederek; rakip oyuncuların üstünden, yanından veya arasından, topun geçebileceği her yerden rakip kale önünde tehlike yaratmayı arzuluyor. Bu sezon sahada kaldığı 1278 dakikada 15 tehlike yaratması da bu arzusunun bir sonucu. Zaman zaman attığı bu yaratıcı paslar ciddi anlamda heyecan verici, son vuruşları daha kaliteli ve daha fırsatçı bir forvetle oynadığı takdirde bu sezon yaptığı 2 asistin de yükselmesi mümkün.

“Kalçadan şut çıkarma” deyimi bizlere daha çok Hamit Altıntop’ u hatırlatsa da, Marcel Ruiz kendini bu deyimle her an özdeşleştirebilir. Ceza sahası önlerinden rakip kaleci ve oyuncuların hiç beklemediği anlarda ani bir şut çıkararak, skor bulma anlamında, gayretini bir kez daha kanıtlıyor. Bazen yaptığı sahte koşularla, ceza sahasına girmeye çalışan oyunculara alan açan oyuncu; kenardan gelebilecek ortalarda tehlike yaratabilmek adına içeride sık sık top bekliyor, -ki bu da Beşiktaş’ ta Quaresma ile açılan ortaların sonuçsuz kalmaması için hem Burak Yılmaz hem de Marcel Ruiz gibi hava toplarında başarılı iki oyuncuyla kilidi açmak adına son derece isabetli bir hamle olacaktır.

Marcel Ruiz ile Beşiktaş birlikteliğinde nasıl değişiklikler olabileceği konusunda daha net bir izlenim elde edebilmemiz açısından, Ruiz ile aynı pozisyonlarda oynayan oyuncuları karşılaştırdığımız üstteki tabloyu incelememiz doğru olacaktır. Beşiktaş’ ta oyun kurma istatistiklerinde en ön plana çıkan oyuncu Oğuzhan Özyakup olurken, Tolgay’ ın bu verilerde en geride kaldığını görebiliyoruz. Adem Ljajic’ in az süre almasına rağmen kendini gösterdiğini söylemek de mümkün. Oyun kurma açısından Beşiktaş için skor odaklı hamleler yapabilecek bir izlenim verse de öne çıktığı bir diğer alan da savunma verileri. Kazandığı hava toplarıyla oyunun iki alanına da katkı veren Ruiz, rakibin şutlarının önüne atlamaktan da çekinmiyor. Fiziğinin zayıf olduğunu ve yaşına göre normal karşılanabileceğini daha önce belirttiğimiz Ruiz, zayıf fiziğiyle Beşiktaş’ ın tecrübeli oyuncularından daha yüksek oranda ikili mücadele kazanmış. Savunma anlamında yaptığı katkılarla da düz bir oyuncu olmadığını kanıtlamış durumda.

Teknik Özellikler: 6,8/10

Mental özellikler

Ruiz’ in en temel özelliklerinden biri tüm pozisyonlarda son derece soğukkanlı olması. Sahada çalışkan bir yapısı olan Ruiz, sakin olmasına rağmen hırsları olmayan bir oyuncu kesinlikle değil. Takımının bir kişi eksik oynadığı maçlarda dahi skor bulma umudundan hiçbir şey kaybetmeyen oyuncunun mağlubiyeti kabullendiğine dair bir şey görmek zor. Queretaro’ nun bu yıl son derece agresif oyunculardan kurulu bir takım olduğu da göz önünde bulundurulursa Ruiz’ in sükunetiyle, her zaman hocasının isteklerini yerine getirmeye çalıştığını görebiliyoruz. Genç oyuncuyu gerçekten farklı kılan özelliklerinden biri de sahanın tamamını görebiliyormuşçasına oynamasını sağlayan yüksek oyun zekası. Takımının ataklarında son derece kilit bir rolü olan oyuncunun, koşu yollarına ve ayağa attığı paslarıyla geniş oyun görüşünü kanıtladığından bahsedebiliriz. Çoğu zaman da bu yönüyle takım arkadaşlarını, rakip kalecilerle baş başa bırakıyor.

Şu noktayı gözden kaçırmamamız gerekir, Marcel Ruiz her ne kadar sakin görünse de oyuna tamamen konsantre olan, motivasyonunu 90 dakika zirvede tutan ve maç içi oyun planıyla alakalı değişimlere anında adapte olarak takımı adına neredeyse gizli bir kaptanmışcasına rol üstlenen yapısıyla kendini gösteriyor. Jest ve mimikleriyle olmasa da, oyunuyla hem sahadaki arkadaşlarını hem de tribündeki taraftarları ateşleyici hamleler yapabiliyor.

1986 Dünya Kupası için inşa edilen ve adını Meksika Bağımsızlık Savaşı Corregidora’ dan alan stadyumda her maç ortalama 20,000 – 25,000 seyircinin önünde sahaya çıkan Marcel Ruiz’ e, her genç oyuncuya olduğu gibi, tolerans tanınıyor ancak kendisi bundan son derece rahatsız. Oyuncu halen 17 yaş altı takımında giydiği forma numarasıyla sahaya çıksa da, kendini profesyonel takıma atfetmiş durumda ve baskı altında daha iyi oynadığını, baskının kendini daha üst seviyelere çıkaracağını saklamıyor.

Mental Özellikler: 7,4/10

Sosyal özellikler

Bazı oyuncular vardır, ön plana çıkmak adına bir şey yapmazlar ama siz onları görürsünüz, sahada da varlıklarını hissettirirler. Marcel Ruiz’ in de böyle bir doğal karizması var. Sahada sanki dokunulmazlığı varmışçasına rahat hareket ediyor. Genelde genç oyuncular takımdaki tecrübeli oyunculara nazaran hiyerarşik olarak daha alttaymış gibi görünür ancak bu Ruiz için geçerli değil. Takımdaki tüm oyuncularla abi-kardeş ilişkisinden öte, samimi takım arkadaşlığı ilişkisi var. Bunda en önemli etkenlerden biri takımın teknik direktörü Rafael Puente Jr.’ In henüz 39 yaşında genç bir teknik adam olarak takımla ilişkisinin yakın olması.

Genç oyuncu şu an tamamen milli takıma yükselmek ve orada kalmak hedefinde. 2022 Dünya Kupası’ nı iple çeken oyuncu, yalnızca üç sene önce kapısından içeri adım attığı kulüpte hızla yükselerek takımın en iyi oyuncularından biri olmasının kendini durdurmamasını istiyor. Bu uğurda da tamamen futbola konsantre olarak, sürekli çalışıyor. Maçlardan sonra skora göre coşkusunu ya da hüznünü gizlememeyi tercih ediyor. Marcel Ruiz, kulübüne ve milli takıma karşı olan yüksek aidiyetiyle ön plana çıkıyor, takımının parçası olmaktan gurur duyuyor.

Marcel Ruiz ile yapılan röportajlarda kendisinin akıcı konuştuğunu, ciddi bir yüz ifadesiyle karşısındaki gazeteciyi küçümsemekten kaçınarak dikkatlice soruları dinleyip aynı dikkatle cevapladığını görebiliyoruz. Bunun yanında oyuncu kendisine yapılan çocuk muamelesiyle ilgilenmediğini ve profesyonel futbolcu olduğunu sürekli hatırlatıyor. Biraz önce yukarıda da (Mental Özellikler) bahsettiğimiz gibi kendisine tolerans tanınmamasını ve böylece baskı altında daha az hata ile kendini geliştirmek adına daha çok çalışarak oynayabileceğini gösteriyor.

Altın çocuğa oyunuyla ilgili sorulan sorulara da cevap verirken, karakterini ortaya koyan açıklamalar yapıyor. Topu ayağında tutarak, bencil bir oyun göstermektense; oyunu hızlandırmayı ve paslarla top dağıtmayı sevdiğini açıklıyor ve gol ve asist arasında yapacağı tercihe dair gelen sorulara net bir şekilde asist cevabı veriyor. İdolünün Andres İniesta olduğunu söyleyen genç orta saha, durmaksızın seviye atlamak istediğini ve Meksika Milli Takımında sürekli forma bularak ülkesini temsil etmek istediğini söylemekten çekinmiyor.

Sosyal Özellikler: 8,2/10

Genel değerlendirme

Marcel Ruiz’ in Beşiktaş’ ta her anlamda pozitif etki yaratacağından söz edebiliriz. Öncelikle orta sahada ayağında top tutan bir oyuncu vasıtasıyla savunmayı daha önlere çekebilecek bir oyuncu olması Beşiktaş’ ın bu sezon yaşadığı uzun mesafede bağlantısız oyun problemini çözecektir. Bunun yanında ön alandaki oyunculara atılan hızlı ve isabetli paslar rakip takımın hem tamamen çıkmasını engelleyecek hem de bulunan şanslar skora da yansıyacaktır. Beşiktaş’ ın elindeki forvet karakterlerine bakıldığında mevcut forvetler, Larin ve Vagner Love da yapabilseler de, rakip defans arkasına sarkabilen hareketli forvet olarak Burak Yılmaz ile Ruiz’ in uyum yakalayamaması şaşırtıcı olacaktır. Ruiz gibi bir on numara ile bu oyuncuların da hem gol bulacaklarını hem de ver-kaçlarla Ruiz’ e gol attıracaklarını öngörebiliriz. Genç bir oyuncunun takımın oyununa dinamizm katması tribünlerde de karşılık bulacak ve hem oyuncunun gelişimi hem de takımın maçlara on iki kişi çıkmasını sağlayacaktır.

Genç on numaranın güncel oyunu henüz tam olarak üst seviyelerde olmasa da Global Soccer Network’ un farklı algoritmalarla hesaplayarak yaptığı değerlendirmesine göre, oyuncu uluslararası seviyeye gelebilecek potansiyel taşımakta sahada yapacağı katkıdan bağımsız olarak, Beşiktaş’a ilerde ekonomik katkı da sağlaması muhtemel. Böyle bir transfer ile hem sahada ihtiyaçlar karşılanacak, hem de ileriye dönük temeli sağlam bir yatırım gerçekleşecektir.

Oyuncunun FA Puanı: 7,1/10

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş