Oyuncu İnceleme | Nahuel Molina

Nahuel Molina, anavatandaki ismi ile Nahuel Molina Lucero. 2 Aralık 1997 tarihinde Arjantin’nin Cordoba eyaletine bağlı Embalse şehrinde dünyaya geldi. 20 yaşındaki Molina 1.75 cm boyunda ve 73 kg ağırlığındadır. Boca Juniors oyuncusu olan Molina, Defensa y Justicia takımda kiralık olarak forma giyiyor.

Oyuncuyu, global iş ortağımız Global Soccer Network (GSN) verileri eşliğinde değerlendireceğim. GSN kimdir?

Transfer geçmişi

Oyuncu küçük yaşlarda girdiği Boca alt yapısında 15/16 sezonunun başında U20 takımından, bir üst seviye olan ve A takımdan sonra gelen Boca Juniors II takımına geçiş yaptı. Kulüp içi geçiş yaptığı için buna pek transfer denmez ama bilgilenmemiz için ve oyuncunun durumunu net anlamamız için bize yardımcı olacak argümanlardan biri olabilir. 2015/16 sezonu içerisinde kendisine A takımda da yer bulan Molina 2017/18 sezonun başında 300 bin dolar karşılığında iki yıllığına Defensa takımına kiralandı. 2018-2019 Aralıkta kiralık anlaşması bitecek ve Boca Juniors takımına katılacak. Oyuncunun güncel piyasa değeri yaklaşık 1-2 milyon doları civarı.

Performans verileri

Oynadığı pozisyon

Nahuel Molina aslen savunmanın sağında, sağ bek olarak oynamasına rağmen, zaman zaman orta sahanın sağında da görev yapabiliyor. Boca Juniors’ta görev aldığı maçların tamamında sağ bek olarak görev yapan oyuncu, henüz yaşının genç olması ve tecrübesizliğinden dolayı geçtiğimiz sezon kiralık olarak gönderildiği Defensa takımında 4-3-3 sisteminde savunmanın sağ tarafında görev aldı. Çıktığı 18 maçın 12’sinde sağ bek olarak hem hücuma hem savunmaya önemli katkılar verdi.

2017/2018 sezonunda 3-5-2 sisteminde 6 maçta orta sahanın sağında oynayan Molina gözle görülür şekilde oynadığı alanı savunma anlamında iyi kullandı diyebiliriz. Hücuma zaman zaman çıkan oyuncu, son çizgiye inerek oynamayı ve hücum etmeyi seviyor. 2018/2019 sezonunda süre aldığı 152 dakikanın tamamında orta beşlinin sağında oynadı. Yani Molina için Joker oyuncu diyebiliriz.

Yukarıdaki GSN grafiğinde de görüldüğü üzere oyuncunun en çok görev aldığı bölge sağ bekte daha fazla görev yaptığını görmek mümkün ama orta sahanın sağında da gözle görülür bir şekilde süre aldığını söylemek şaşırtıcı olmaz. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise kullandığı ayağı. Sağ ayaklı bir oyuncu olmasına rağmen sol ayağında fazlasıyla kullanmış durumda. Sol ayağını kullandığı için, üçüncü bir mevkide de oyuncudan istifade edilebileceğini söyleyebiliriz.

Yukarıdaki veriler ve bilgiler bağlamında oyuncuyu FA Four Corner modeline göre Fiziksel, Teknik, Mental ve Sosyal özelliklerini detaylı bir biçimde inceleyelim. FA Four Corner modeli nedir?

Fiziksel özellikler

Nahuel Molina’nın boyunun getirmiş olduğu bir takım artılar var. Oyuncunun boyu ona hızlanma konusunda müthiş bir ivme kazandırıyor. Mesafe uzadıkça hızlanması artan bir oyuncu. Oyuncunun gelişmiş vücut yapısı nedeniyle dayanaklılığı öne çıkan fiziksel özelliklerinden biri ve en önemlisi diyebilirim. Hızlanması ve dayanıklılığı iyi olan Molina,güç konusunda biraz yetersiz. Bunu oyuncunun alt vücudunun güçsüzlüğünden kaynaklandığını rahatlıkla görmek mümkün. Molina’nın boyu hava topları için kısa olsa bile zamanlaması ile bu açığını kapatabiliyor. Molina için söyleyebileceğimiz diğer bir özellik ise çeviklik. 2 pozisyonda oynayabilen bir oyuncunun çevik ve dengeli olmaması şaşırtıcı olurdu. Molina denge ve çeviklikte de lig ortalamasının üzerinde.
Güçsüz olan alt vücut yapısı ile çok fazla ikili mücadeleye girmeyen Molina bu konuda diğer fiziksel özelliklerinin yanında biraz sınıfta kalıyor. 2018/19 sezonunda görev aldığı 6 maçta, maç başına ortalama 2 ikili mücadele kazandı. Bunun ortalaması ise %31.

Molina kendi fiziksel özelliklerinin artılarını ve eksilerini çok iyi bildiği için hücum çıkışlarında geri dönmede sıkıntı yaşamaması adına kendi gücünü ekonomik kullandığını yukarıdaki ısı haritasında görmek mümkün. Fizik olarak hazır olduğu durumlarda bulunduğu takım içerisinde fark yaratıp öne çıkabilecek seviyeye gelecektir.

Fiziksel Özellikler: 6/10

Teknik özellikler

Nahuel Molina’nın diğer özelliklerine göre vasatı aşamadığı özelliklerinden biri oyuncunun tekniği. Oyuncunun teknik konularda yetersiz görüyorum. Molina’nın teknik özelliklerini iki kısımda incelemekte fayda var; “Hücum ve savunma”.

Öncelikle savunma özellikleri neler onlara bakalım. Molina çok fazla top çalmayı sevmeyen bir yapıya sahip. Hücüm oyuncuları ile sık sık karşıya gelen bir oyuncu olarak bunu geliştirmesi gerekiyor. Adam markajını yakından ve rakibin içene girerek yapması Molina’nın hanesine artı olarak ekleniyor. Çok fazla kayarak müdalahale yapmaz, yaptığında da fazla başarılı bir görüntü çizmiyor. Müdahale ve top kesmeleri hızı ve çabukluğu sayesinde iyi seviyede. Aşağıdaki grafikte Molina’nın 2018/19 sezonuna ait defansif ve ofansif aksiyonları mevcut. Oyuncunun burada hava toplarında ikili mücadelelerde ve başarılı defansif aksiyonlarda başarılı olduğunu gösteriyor.

Hücumda aksiyonlarında oyuncuyu mercek altına aldığımızda çalım atmayı seven, son çizgiye kadar inmeyen, ceza sahasına yüksek paslar atmayı seven bir yapıya sahip.Top kontrolünü geliştirmesi gerekiyor. Driblingi iyi olan dikine doğru gitmeyi seven, sırtını çizgiye dayamadan oynamayı seven özelliklere sahip. Kısa paslarda kendi sahasında gösteriği başarıyı rakip yarı alanda gösteremediğini ayrıca uzun top isabetinin de ortalama olduğunu söyleyebilirim.

Oyuncunun genel pas grafiğine baktığımızda önümüze tatmin edici rakamlar çıkıyor. Molina’nın ileriye doğru kullandığı maç başına pas sayısı 12,10 %68’lik bir başarı oranına sahip. Geriye attığı pas sayısı maç maçına 5,65 bunun başarı ve isabet yüzdesi ise %89.76 oranında. 3,51 maç başına kullandığı uzun pas sayısı burada da hatrı sayılır bir başarı yüzdesine sahip %45.57’lik bir oran gelişmekte olan ve henüz tecrübesi az olan bir futbolcu için fena sayılamayacak bir durum.

Teknik Özellikler: 5/10

Mental özellikler

Molina, Boca Juniors alt yapısında almış olduğu eğitim zihinsel ve mental açıdan kendini geliştirmesine yardımcı olmuş. Molina çok çalışamayı seven bir oyuncu.Oyun görüşü oldukça iyi pozisyonun nereden geleceğini ve nasıl hareket edeceğini kavramış durumda. Maç içerisinde Molina’nın topa ve rakibe reaksiyonu güven verici. Takım arkadaşları ona saha içerisinde güveniyor. Yedek kaldığında sorun çıkartmayan bir karaktere sahip. Soğukkanlılık konusunda ufak tefek sıkıntıları olsa da pozisyonlara vermiş olduğu tepki, top ayağındayken ve rakipteyken sakin kalabiliyor. Şut çekerken ve ceza sahasına yüksek pas atarken özgüven eksikliği göze çarpıyor. Yedek kaldığı ve sonradan oyuna girdiği durumlarda bunu kendine sorun etmeyen bir oyuncu. İki farklı pozisyonda oynadığından dolayı takım içerisinde 5 ayrı oyuncu ile rekabet ediyor. Bu rekabette genelde 1 yada 2’nci adam olarak tercih edilmesinin nedenlerinde biri de kendini zihinsel olarak çok iyi antrene etmesi.

Mental Özellikler: 7/10

Sosyal özellikler

Molina saha içerisinde teknik taktiğe uyum sağlamasının yanında saha dışında da arkadaşları ve teknik direktörü ile uyumlu bir görüntü sergiliyor. Maç sonu konuşmalarında bir sıradanlık yerine maç içinde neler olup bittiğini anlayabilecek kapasitede. Arkadaşları ile olan uyumu nedeniyle takım içerisinde onu sevilen bir karakter haline getiriyor. Antreman ve maçlar dışında tesislerde kalan oyuncu tesis persoline bir çok konuda yardımcı oluyor. Dışarıdan çekingen bir yapısı olsa da atılgan ve sosyal bir oyuncu. Maç günleri dışında arkadaşaları ile vakit geçiriyor. Molina’yı tek başına görmek neredeyse imkansız gibi. Boca Juniors’ta yedek kalmayı istemeyen ve oynayacağı bir takıma gitmek isteyen Molina’nın futbola nasıl baktığını bu durumda anlamak daha net olacaktır.

Mental Özellikler: 7/10

Futbol Akademi puan ortalaması 6,25

Genel değerlendirme

Oyuncunun tüm özelliklerinden yola çıkacak olursak oyuncu gelişime açık, kendini kanıtlamak isteyen ve futbolu ile kendini göstermek isteyen bir futbolcu. Fiziksel özelliklerini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Şu an mevcut olduğu fizik gücü ile örneğin; Türkiye’de orta sıra takımlarında oynayabilecek durumda. Gelişebileceği yada öğrenebileceği bir antrenörle çalışması durumda elit seviyeye gelebilir.

Top tekniği kötü sayılmayacak derecede fakat biraz hücüm aksiyonlarında daha verimli top kullanması gerekiyor. Oyuncunu üç mevkiide oynuyor olabilmesi gideciği takımda derinlik ve çeşitlilik yaratıp teknik direktörün elini rahatlatır.

Genelde daha az oynadığı 3-5-2 sisteminde kullanılması tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü bu sistem ve dizlişte oyuna daha efektif katkı sağlıyor. Maç tecrübesi ile birlikte gelişecek olan Molina bir sonraki transferinde kulübüne iyi paralar kazandırabiilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş