Oyuncu İnceleme | Nicolas Isimat-Mirin

Transfer döneminin sonlarına yaklaşırken takımlarımız da artık ellerinde kalan son kurşunları atarak yeni sezon öncesinde kadrolarını tamamlamak istiyor. Sınırlı kaynaklara sahip olunan bu dönemde her kulübümüz gibi Beşiktaş da sadece nokta transferler yapabilme lüksüne sahip. Bu sene Süper Lig, Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi olmak üzere 3 farklı kulvarda mücadele edecek Kara Kartal, kadrosunu PSV Eindhoven’ın 26 yaşındaki Fransız stoperi Nicolas Isimat-Mirin ile güçlendirmek istiyor. PSV’ye geldiği günden beri yükselen bir gelişim grafiği gösteren Isimat, bir stoper olarak tam da en verimli senelerine girerken artık Hollanda temsilcisinden ayrılma vaktinin geldiğine inanıyor, benzer şekilde PSV’de kendisini yeni sezon planlamasında yedek stoper olarak düşünüyor. Kontratının bitmesine 2 yıl kalan Isimat için PSV Eindhoven kapıyı 6 Milyon Euro’dan açıyor. Hala yaşı ortalama bir stopere göre “genç” olan ve gayet iyi bir maç tecrübesine sahip olan bir stoper için aslında bu fiyat bulunmaz bir nimet. 

Oynadığı pozisyon

Stoper pozisyonunda oynayan Fransız’ın ilk tercihi sol stoper olmak. Ancak bu isteği gerçekleşmediği taktirde sağ stoper olarak da sorunsuz bir şekilde görevini yapabiliyor. Bu pozisyonun dışında gerektiği zaman atletik olması sebebiyle sağ bek olarak da görev almışlığı oldu. Geçtiğimiz 3 sezonda PSV’de kullanılan 4’lü defans dizilişlerinde genelde hep sol, nadiren de sağ stoper olarak yer aldı. Ortalama ısı haritasında ise Isimat’ı ağırlıklı olarak 1.bölgenin ortasında görüyoruz.

Transfer geçmişi ve oyuncu performansı

Fiziksel özellikler

Isimat-Mirin, fiziksel açıdan gayet atletik, uzun ve hacimli bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. 1.89m boy ve 89kg ile oldukça kalıplı bir stoper olan Isimat, sahip olduğu fiziğin avantajını sahada bolca kullanıyor. Fransız stoperin hava topu hakimiyeti gayet yüksek, ayakta sağlam bir şekilde kalabiliyor ve gerektiğinde markaj yapabilmesini sağlayacak çabukluğu mevcut.

Isimat’ın en güçlü yönü hava toplarındaki başarısı. Bu kategoride kendisi en çok hava topuna çıkan stoperlerden biri olmasa da havada çıktığı mücadelelerin %65.18’inden başarıyla ayrıldı. 90 dakika başına ise 5.93 hava topu mücadelesine çıkan Fransız’dan geçen sene Eredivisie’de hem daha çok hava mücadelesine çıkıp hem de daha başarılı olan sadece 1 oyuncu var (Menno Koch). Aşağıdaki grafikte geçen sezon Eredivisie’de çıkılan hava topu sayısı ve başarı yüzdeleri yer alıyor. Buradan hareketle Isimat’ın az sayıda ama etkili olacak şekilde hava mücadelesine çıktığını görebiliyoruz.

Buna ek olarak, Fransız stoper aynı zamanda çevikliği ve hızıyla stoper pozisyonunda birden fazla rolde de oynayabilme yeteneğine sahip. Gerektiği zaman çakılı stoper, gerektiğinde ise bir hücümcuya sıkı markaj uygulayan bir gezen stoper olabilmesine elveren fiziği teknik direktörünün elini rahatlatan bir opsiyon olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki tabloda da Isimat’ın 2017/18 sezonunda Hollanda Ligi’ndeki istatistiklerinin Beşiktaşlı stoperlerin istatistikleri ile karşılaştırmasını göreceksiniz.

Beşiktaşlı stoperlerin ve Nicolas Isimat-Mirin’in 2017/18 sezonundaki kilit istatistikleri. (Veriler Beşiktaşlılar için 2017/18 Süper Lig’e, Isimat-Mirin için ise de 2017/18 Eredivisie’ye aittir.)

Yeşil: İyi / Sarı: Orta / Kırmızı: Yetersiz

Dipnot: Atınç Nukan 2017/18 sezonunu boş geçmiştir, kullanılan veri 2016/17 sezonuna aittir.

Daha doğru bir karşılaştırma yapılabilmesi için çıkılan maç sayıları:

Isimat-Mirin: 32

Pepe: 23

Vida: 13 (sezon ortası geldi)

Tosic: 25

Atınç: 8 (2016/17)

Fiziksel Özellikler: 7.5/10

Teknik özellikler

Fransız stoperi teknik açıdan incelediğimizde temel savunma hareketlerinin hepsini (adam ve top takibi, pozisyon alma/koruma, fiziksel mücadele ve top tekniği) ortalamanın üzerinde bir şekilde uygulayabilen bir savunmacı karşımıza çıkıyor. Burada Isimat-Mirin’i diğer savunmacılardan ayıracak nokta bu saydığımız temel aksiyonların hepsini yapabilmesinden ziyade tek tek her bir temel kategoride gösterdiği performans olacak. Bu yüzden bu kısımda Isimat’ın savunmasını ayrı ayrı açılardan ele alacağım ve bunlara ek olarak gördüğüm diğer artı veya eksilerini yazacağım.

Uzun bacakları, doğal hızı ve çevikliğiyle gerektiğinde adam adama markajı gayet yeterli bir seviyede uygulayabilen ve kalıplı fiziğiyle rakip santrforları da yıldırabilme potansiyeline sahip olan Isimat’ın bu noktadaki en önemli iki sıkıntısı zaman zaman fazla agresif olabilmesi ve bazı markaj yaptığı pozisyonlarda dikkat odağının takip ettiği adamdan topun akışına kayıyor olması. Fazla sert oynadığı zamanlarda rakip takıma penaltı hediye edebilen Isimat, odağını adamdan topa kaydırdığı zamanlarda da kendi takımının defans çizgisini de bozabiliyor ve rakibin araya sarkmasına olanak sağlayacak boşluklar yaratabiliyor. Konu salt topu takip etme ve ona göre konum alma olduğu zaman ise Isimat-Mirin çok daha faydalı bir stoper olarak karşımıza çıkıyor. Markaj konusunda bir numaralı tercih olduğu söylenemez ancak PSV’ye katıldığı günden beri bu konuda kendini geliştirdi ve geliştirmeye de devam edebilir.

Isimat normalde görev bölgesinden çok uzaklaşmasa da marke ettiği hücumcu eğer orta sahaya veya kanatlara top almaya gidiyorsa Isimat da ona yapışıp kalabiliyor ve bu aksiyonu bir önceki paragrafta belirttiğim gibi takımının taktiksel savunma kurgusunu bozabiliyor. Havadan gelen toplarda etkili olsa da yapılan hücumlarda pozisyon alması hala yeterli seviyede değil ve bazı zamanlarda da sahip olduğu uygun pozisyonu konsantrasyon kaybı yaşayarak rakibine teslim edebiliyor. Bunun en bariz örneklerinden bir tanesi Ajax’ın PSV’yi geçtiğimiz sezon 3-0 mağlup ettiği maçta rakibin son golünde ara pası almak için ceza sahasında ceza yayına doğru geriye koşan rakip hücumcudan daha iyi bir pozisyonda olmasına rağmen geç hareket edip pası geçirtmesi ve devam eden pozisyonda ceza sahasında top önüne düşünce adama mı topa mı gitsem diye kararsız kalmasıyla kolaylıkla ileriye vurup uzaklaştırabileceği topu rakibin ayağına bırakıp takımına gol yedirtmesi oldu.

Fiziksel mücadelelerde ise Fransız stoper fiziksel bölümde de bahsettiğimiz üzere gayet güçlü ancak bu gücü zaman zaman en büyük defosuna dönüşebiliyor. Gücünü kontrollü kullanmadığı zaman Isimat’ın penaltı yaptırması maalesef an meselesi oluyor. O kadar ki, PSV’de geçtiğimiz sezonlarda teknik ekip kendisini rakibini tutmadan savunma yapmada birebir idmanlar ve özel çalışmalarla eğitiyordu. Ancak olumlu yönden bakarsak, Isimat bu sürede kendisini bu noktada geliştirebilmeyi başardı.

Top ile olan ilişkisinde de önemli nokta Isimat’ın vasatın biraz üstü olan normal yeteneğinden ziyade topu ayağında aldığında hiç riske girmeden garanti paslarla oynaması. Pas yeteneği bir stopere göre gayet iyi bir seviyede olan Fransız stoper aynı zamanda paslarını da %93 gibi harika bir oranla başarılı atıyor. Bu noktada bu yüzdenin yakalanmasındaki temel sebep Isimat’ın hem doğru kişiye pas atması hem de attığı oyuncuya direkt paslar atması. Pas dışında topu uzaklaştırmada (Clearance)  maç başına çok yüksek bir istatistiği olmayan Isimat etrafı müsait ise topu ileriye doğru göndermek yerine arkadaki veya yandaki daha boş adama atıyor. Risk açısından daha güvenli bir hamle olsa da bu aksiyonlar geriden oyun kurma özelliğinin çok da olmadığını göstermekte.

Adam-Top Takibi: 7/10

Pozisyon Alma-Koruma: 6/10

Fiziksel Mücadele: 7.5/10

Top Tekniği: 7/10

Teknik Özellikler: 7/10

Mental özellikler

Bu köşede Isimat-Mirin ile ilgili değinmemiz gereken en önemli özellik maç içi konsantrasyonu olmalı. Fransız stoperin maç içerisinde ara ara konsantrasyonunu kaybetmesi hem pozisyonunu kaybetmesine hem de yanlış müdahalelerde bulunabilmesine neden olmakta. Ancak bu açığını stoper tandeminde lider oyuncu değil de yardımcı oyuncu olarak oynayarak, yani yanında çok daha tecrübeli bir stoperle beraber savunmada kalarak kapatabilir. PSV’de beraber oynadığı stoperlerden sonra eğer gelirse Beşiktaş’ta Pepe’nin yanında bir sezon da olsa oynamak ve onun tecrübelerinden faydalanmak oyununu geliştirmesinde çok büyük bir artı olacaktır.

Sertlik açısından bakıldığında ise Isimat’ın ligimizdeki oyun sertliğine adapte olma konusunda bir sıkıntı yaşamayacak olmasıyla beraber bu sertlik onu eski alışkanlıklarına geri döndürmeye itebilir. Daha açık bir deyişle, Isimat sahip olduğu gücü oyunun sertliğinin de vereceği hırs ile daha dengesiz kullanabilir ve bu aksiyonlar takımına tehlikeli noktalardan faul, penaltı veya kart olarak geri dönebilir. Ancak yine bu konuda tecrübeli bir stoperle oynamasının çok faydasını görecektir.

Saydıklarımıza ek olarak Isimat’ın iş ahlakının ve disiplininin yüksek olduğuna, sahada genellikle sadece işini yapmaya odaklandığına ve her koşulda elinden gelenin en iyisini ve sahip olduğu kapasitenin tümünü sahaya yansıttığına da kısaca değinebiliriz.

Mental Özellikler: 6.5/10 

Sosyal özellikler

Isimat-Mirin, gittiği her takımda, özellikle de PSV Eindhoven’da hem takım arkadaşlarıyla hem de taraftarlarla çok iyi ilişkilere sahip oldu. Takım arkadaşlarının verdiği röportajlarda ve taraftar forumlarında karakteri hakkında hep iyi yorumlar yer aldı. Taraftarların kendisi hakkında en çok takdir ettiği konu ise sahadaki özverisi oldu. Etrafındaki bütün takım çalışanlarına pozitif bir yaklaşımı olan Fransız özellikle soyunma odası atmosferinde takımını ateşlemeye de yardımcı olabilir.

Sosyal Özellikler: 8/10

Fiziksel: 7.5

Teknik: 7

Zihinsel: 6.5

Sosyal: 8

Genel Toplam: 7.25/10 

Genel değerlendirme

Isimat genel olarak çok yönlü bir stoper olsa da her özelliği 10 üzerinden 6 veya 7 ile yapması halen genç sayılabilecek yaşına ve sahip olduğu tecrübeye (Hollanda Ligi, Şampiyonlar Ligi) rağmen değerini düşük tutuyor. Ancak böyle bir piyasada, hala da kendini geliştirebilecek kapasitede ve uygun yaşta olan Isimat, Beşiktaş’ın savunma kadrosunu derinleştirecek ve Şenol Güneş’in elini güçlendirecektir.

Özellikle de Pepe ile oluşturabileceği bir stoper tandemi hem Portekizli’nin açıklarını kapamaya hem de Isimat’ı geliştirmeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak Isimat her ne kadar eksikleri bulunan bir stoper gibi gözükse de kendisini her geçen gün geliştirdiği de aşikar. Konuşulan rakam olan 6 Milyon Euro ise bu durumdaki bir stoper için piyasa standartlarında düşük bile.

Siyah-Beyazlılar böyle bir fırsatı kaçırmaz ve kendisine yeterli süreyi verirse Isimat’ın Beşiktaş savunmasına hatırı sayılır bir katkısının olabileceğini düşünmekteyim.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş