Oyuncu İnceleme | Sandi Lovric

sl4

Avusturya futbolu son yıllarda önemli gelişmeler gösteriyor. Yapılan çalışmaların meyvesi ise modern futbolda kendisine yer bulan yeni bir jenerasyon. Bu jenerasyonun en ses getirebilecek oyuncularının başında ise Sturm Graz’lı Sandi Lovric geliyor.
 

Geçmişi…

Sandi Lovric 28 Mart 1998’de Avusturya’nın Tirol eyaletine bağlı Lienz ilçesinde doğdu. Ailesi Sloven göçmeni olan oyuncu futbola ise Rapid Lienz Jugend takımında başladı. 2012/2013 sezonunda Avusturya’nın köklü kulüplerinden Sturm Graz’a transfer olan Sandi takımının 16 Yaş Altı kategorisinde kariyerine başladı. İlk sezonunda 4 maçta 260 dakika süre alan Lovric 2013/2014 sezonda iyi bir hazırlık döneminin ardından takımdaki liderlik özelliklerini de öne çıkararak takımının kaptanı olmayı başardı. Yeteneklerini gün geçtikçe sahaya daha iyi yansıtan genç oyuncu gösterdiği etkileyici performansla dikkatleri üzerine çekti. 2013 yılında Jugendliga U16 liginde 10 maça çıkıp 3 gol atmayı başaran Lovric iyi oyununun meyvesini Avusturya 16 Yaş Altı takımına seçilmeye başlamasıyla aldı. 2013/2014 sezonunda Milli Takım formasıyla toplamda 10 maça çıkan oyuncu 6 gol atarak tıpkı bir forvet gibi skora olan katkısını gözler önüne serdi. 2013/2014 sezonunun ikinci yarısında 18 Yaş Altı takımına yükseltilen Sandi Lovric 10 maçta 800 dakika forma giyme şansı yakaladı.

Geçen sezonki başarılı oyununun yardımıyla Sturm Graz’ın Avusturya 3. Liginde mücadele eden Rezerv takımına geçen yetenekli oyuncu hem bu takımda mücadele ederken hem de A takımın yedek kulübesindeki yerini aldı. As takım formasını ise ilk defa 17 Ağustos 2014 tarihinde oynanan Avusturya Wien maçının son dakikasında Stankoviç’in yerine oyuna dahil olarak giyen Lovric 2014/2015 sezonunda rezerv ve as takımda toplamda 881 dakika forma giyerken 3 gol kaydetti. Devam eden dönemde Avusturya 17 Yaş Altı Milli Takımı’nın kaptanı olarak Bulgaristan’da düzenlenecek 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda katılmak için eleme gruplarında mücadele etmeye başlayan Avusturyalı yetenek Bulgaristan’a gitme hakkı kazanan kadroda önemli işler yaptı. Lovric Bulgaristan’daki ilk karşılaşmada İspanya filelerine bıraktığı golle ülkesinin 1 puan almasında pay sahibi olurken Avusturya’nın ev sahibi ülkeyle birlikte İspanya ve Hırvatistan’ın da bulunduğu zorlu gruptan çıkamayarak turnuvaya veda etmesine ise engel olamadı.

2015/2016 sezonunda ise rezerv takımla birlikte Avusturya 3. Liginde mücadeleye devam eden Sandi, Avusturya kupası maçlarında as takımla boy göstermeye devam ediyor. Bu sezon rezerv takımla 7 as takımla ise 3 maça çıkan genç ön libero 697 dakika forma  şansı bulurken takımlarına birer gollük katkı sağladı. Avusturya 18 Yaş Altı Milli Takımı’nda forma giymeye devam eden Sandi Lovric hem kulüp hem de Milli Takımında önemli başarılar elde etmeye devam ediyor.

Hangi bölgede oynuyor ?

r1

Sandi Lovric bir ön libero olmasına rağmen defansla ortasaha arasına sıkşan defansif bir oyuncu profili çizmiyor. Oyunu rahatça iki yönlü olarak oynayabilen Avusturyalı futbolcu sadece defansta değil ofansta da oldukça etkili. Oyuncu 4-2-3-1 ve 4-3-3 formasyonunda bazı maçlarda ön libero oynarken ofansif yönlerinin öne çıkarılmasının istendiği maçlarda orta saha olarak görev alıyor.

Sahada neleri en iyi yapar?

Avusturyalı futbolcunun saha içindeki liderlik ve birleştirici özellikleri genç yaşında hem kulüp hem de Milli Takım seviyesinde kaptanlık yapmasının en büyük nedenini oluştururken mental olarakta ne kadar güçlü bir oyuncu olduğunun en büyük göstergesi. Agresifliği,çalışkanlığı ve 90 dakika boyunca savaşcı ruhu genç oyuncuyu hem fiziksel hem mental açıdan saha içinde tutarken takım oyununu seven yapısı etkili paslarıyla birleşince takımının hücum zenginliğinin artmasına büyük katkı sağlıyor. Savunma tarafında ise oldukça sağlam duran Lovric rakipten top çalma konusunda ise oldukça başarılı. Oyun zekası da üst düzey olan genç oyuncu topu çoğunlukla kendine isteyerek iyi pozisyon bilgisiyle birlikte atakların şekillenmesinde önemli bir beyin.

Ne kadar ilerleyebilir ?

Lovric güçlü mental özellikleri ve üst düzey tekniği düşünüldüğünde oldukça kaliteli bir oyuncu ancak fiziksel eksiklikleri genç Avusturyalı için bir dezavantaj durumunda. Avrupa’nın üst düzey liglerinde futbolun daha çok fiziğe dayalı olduğu düşünüldüğünde gerekli fiziksel yüklemeleri yaptığı sürece önemli Avrupa kulüplerinde forma giymesi sürpriz olmayacak.

 Fiyatı

r2

Sandi Lovric’in transfer pazarındaki bonservis bedeli tahmini olarak 300.000€ ile 500.000€ arası değişmekte. Oyuncu ile İsviçre Ligi ekiplerinden St Gallen’in ilgilendiği dedikoduları ne kadar ortaya atılsa da Lovric birkaç sene içinde daha üst düzey liglerde başlangıç için orta sınıf takımlarda forma mücadelesi verebilir.

Son söz

Sandi Lovric yükselen Avusturya futbolunda 98 doğumlu jenerasyonun en önemli temsilcilerinden biri konumunda. Milli Takım’da da önü açık olan genç yetenek Sturm Graz’ın ligdeki kötü gidişine ve taraftarın yetenekli gençlerin denenmesi gerektiği baskısına rağmen hakettiği şansı bir türlü bulamadı. Oyuncunun ilk hedefi takımında as oyuncu olabilmesi olsa da Lovric’in gelişimini sürdürebilmesi açısından takımdan ayrılması yararına olabilir. Uluslararası turnuvalarda kendini daha fazla gösterdikçe üzerindeki farkındalığı arttıracak oyuncu hakettiği yeri bulacak kalitede.

 

Futbol Akademi Puanı

r3

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş