OYUNCU İNCELEME | Santiago Ascacibar

resized_afc12-776703a60000156324

Arjantin futbol tarihi boyunca kendine özgü önemli yetenekleri bulunan defansif ortasahalar kazandırdı Dünya futboluna. Matias Almeyda,Cambiasso,Redondo,Mascherano gibi uzayan listeye şimdi bambaşka bir isim eklenmek üzere. Estudiantes’in destroyeri Ascacibar ortasaha gücüne güç katmak isteyen Avrupa kulüplerinin iştahını şimdiden kabartmaya başladı.

 

Geçmişi…

Santiago Ascacibar 15 Şubat 1997’de Veron ve Martin Palermo gibi Arjantinli efsanelerin de doğduğu şehir olan La Plata’da doğdu. Futboldaki yetenekleri daha küçük yaşta dikkat çeken Santiago, ailesinin de desteğiyle bu efsanelerin izlediği yolu izleyerek şehrinin en önemli takımlarından Estudiantes’in altyapısına katıldı. Henüz 2-3 sene önce profesyonel olmayı başaran Arjantinli genç oyuncunun en büyük şansı ise oyuncu tercihlerini genç isimlerden yana kullanmayı tercih eden, kulüp tarihinin en önemli isimlerinden Veron’un teknik direktörü olması oldu. Kendini ilk olarak 18 Yaş Altı oyuncuların mücadele ettiği uluslararası futbol turnuvası Frenz Cup’ta gösterme fırsatı bulan Ascacibar, kupayı Liverpool,Tottenham gibi güçlü ekiplerin arasından sıyrılarak kazanan Estudiantes’in en önemli oyuncularından olurken, gösterdiği olağanüstü mücadele medya ve turnuva komitesinin de gözünden kaçmayınca turnuvanın en değerli oyuncusu olarak seçilmeyi başardı.

1

Turnuvadan sonra kısa süre içinde Veron’un gözüne girmeyi başaran yetenekli oyuncu as takımda yer almaya, gün geçtikçe de yerini sağlamlaştırmaya başladı. Takımın kötü gidişatından sonra Veron’un takımdan ayrılmasıyla beraber yeni hoca Nelson Vivas’ın oluşturduğu kadronun da değişmez ismi olmayı başaran Ascacibar istikrarlı oyununu devam ettirerek gün geçtikçe üzerine koymaya başladı. İlk sezonunda 17 maçta 1496 dakika süre bulan genç oyuncu ortasahada Demonte’yle sağladığı uyumla birlikte çıkışını sürdürdü ve sezon sonunda Rio’da düzenlenecek Olimpiyat oyunlarında Arjantin U23 kadrosuna seçilerek Brezilya’nın yolunu tuttu. Honduras,Cezayir ve Portekiz’in bulunduğu gruptan sürpriz bir şekilde çıkamayan Arjantin’de 3 maçta da 90 dakika forma giyme şansı yakalayan Ascacibar ilk ciddi milli deneyimini de böylece yaşamış oldu. Bu sezona ise 7 maçta 6 galibiyet 1 beraberlikle fırtına gibi başlayan lider Estudiantes’de bu fırtınanın büyümesinde en büyük katkılardan birini ise yine Santiago veriyor. 7 maçta da 90 dakika sahada kalan Arjantinli yıldız adayı ligin en genç oyuncularından biri olmasına rağmen etkili müdahaleleriyle göz dolduruyor. Bu sezon Arjantin liginin defansif anlamda en çok ikili mücadele kazanan 13.oyuncusu olan Ascacibar (72 başarılı müdahale) isabetli pas yüzdesiyle de kısa pası ve garantici oyunu seven yapısını gözler önüne seriyor. Bu sezon maç başına 3.2 top kapma ortalamasıyla oynayan Ascacibar önemli istatistik sitelerinden Whoscored’in bir çok istatistiği bir araya getirerek oluşturduğu puanlama sisteminde edindiği ortalama nedeniyle Dünya futbolundaki en iyi gençler arasında gösterilirken, en önemli scouting platformlarından Wyscout tarafından oluşturulan indexte de Arjantin Ligi’nin en iyi genç defansif ortasahası olarak gösteriliyor.

Hangi bölgede oynuyor ?

2

Santiago Ascacibar 4-2-3-1 dizilişinde klasik defansif ortasaha pozisyonunda görev alıyor. Estudiantes teknik direktörü Nelson Vivas’ın çift forvet veya forvet arkası bir oyuncu görevlendirmesiyle ortasahada oluşan boşluğu kapatarak hızla topu takım arkadaşlarına kazandırmak için deyim yerindeyse arı gibi çalışan Arjantinli oyuncu zaman zaman merkez ortasaha olarak da topu daha ileride kapma yarışına devam ediyor.

 Sahada neleri en iyi yapar?

Arjantinli oyuncunun maç içindeki en temel mentalitesi takımının top kaybı yaptığı andan itibaren topu hızlı ve etkili müdahalelerle tekrar takımına kazandırmak ve görev bölgesine en çabuk şekilde dönmek üzerine kurulu. Rakip kontra atakları bitirmek ve rakip takım taraftarlarının hevesini kaçırmakta tam bir usta olan Ascacibar maç içindeki hırsını aşırıya kaçmadan sadece topa müdahale amacıyla en doğru şekilde kullanmakta da bir o kadar başarılı. Bitmek bilmeyen enerjisi, çabukluğu ve çevikliği hızıyla birleştiğinden ortasahada sürekli topun olduğu kişiye koşan görüntüsüyle takımı için emniyetin diğer adı olan Ascacibar vizyonu ve oyunu doğru okumasıyla topun gideceği bölgeye önceden hareketlenmesi ve topu kazandıktan sonra paniklemeden ne yapacağını iyi bilen duruşuyla güven veriyor. Ortasaha da yorulmak bilmeyen Ascacibar mental olarak güçlü yapısı,çalışkanlığı ve takım oyununu benimsemesiyle de genç yaşında önemli farkındalık yaratıyor. Saha içinde sürekli koşan bir pitbull gibi hedefine kitlenen Santiago bazı pozisyonlarda deyim yerindeyse kantarın topuzunu kaçırsa da profesyonel kariyeri boyunca henüz kırmızı kart görmeyerek bu konuda da takdiri hakediyor. Arjantinli oyuncunun en büyük eksiklikliği ise ortasahadaki tek yönlülüğü sadece defansif müdahalelere odaklanan ve topu bir an önce ayağından çıkaran genç oyuncu takımına kariyeri boyunca henüz gol ve asist katkısı veremedi. Fiziki olarakta geliştirmesi gereken noktalar olan Arjantinli oyuncu eksikliklerini gidermesi adına önündeki uzun yılları daha iyi çalışarak değerlendirmek zorunda.

3

Ne kadar ilerleyebilir ?

 Henüz 19 yaşında kendi liginde düzenli oynayan birkaç isimden biri olan genç oyuncu yavaş yavaş her seviyeden takımın dikkatini çekecek bir konuma geldi. Sezon başında Real Sociedad’ın ciddi ilgisine rağmen Ascacibar, Arjantin basınının iddiasına göre kulübünün bu transfere izin vermemesiyle kulüpte kalmış gibi görünüyor. Spartak Moskova ve Atletico Madrid’in de yakın takipte olduğu çoğu otorite tarafından dile getirilirken Ascacibar’ın yakın bir zamanda Avrupa’ya geçiş yapacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Daha üst düzey bir Avrupa kulübünün Mascherano’su olabilmek için orta düzey bir kulüple kendini göstermek zorunda kalabilecek olan Ascacibar,  Avrupa kupalarında mücadele edebileceği, doğru ligde kendisi için doğru takımı seçebilirse parlak bir kariyer onun için hayal olmayacak.

 Fiyatı

4

Arjantin takımlarının istedikleri astronomik rakamlar ve önemli oyuncularını ellerinden çıkarırlarken ki işi yokuşa sürme çabaları oldukça meşhur bu yüzden Ascacibar’ın transferinin olası olabilmesi için epey bir çapa sarfedilmesi gerektiği ortada. Daha şimdiden piyasa değeri olan 3 milyon €’luk bedeli ödemeye hazır bir şekilde Estudiantes’in kapısını çalan İspanyol temsilcisi Real Sociedad eli ilk boş dönen takım olurken oyuncunun bonservis bedeli birkaç yıl içinde 8-10 milyon euro aralığına kadar yükselebilir.

 Son söz…

5

Özellikle günümüz modern futbolunda üçlü ortasahaların tercih edilmesiyle bu bölgedeki oyuncuların pozisyon ve görev tanımlamaları son derece önem kazandı. Football manager diliyle çapa (anchor man) gibi çakılı oynayan defansif ortasahalar hücüm gücü yüksek ortasaha oyuncuları bulunduran takımların gece gündüz aradıkları isimler olmaya başladılar. Sergio Ascacibar ise bu pozisyonun önümüzdeki yıllarda en büyük temsilcisi olabilecek konumda parlıyor ve onu keşfedip almaya cesaret edecekleri bekliyor.

 Futbol Akademi Puanı

6

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş