Oyuncu İnceleme | Sergi Canos Tenes

Valencia’ya 45 kilometre uzaklıkta ve 13 bin nüfusa sahip bir kasabadan çıkıp futbolcu olma ihtimaliniz var mıdır? İşte bu sorunun cevabını İspanya’nın Nules kasabasında keşfedilip La Masia’ya 2013 yılında adım atan Sergi Canos Tenes veriyor.

İspanya Günleri

Takvimler 1 Temmuz 2013’ü gösterdiğinde İspanyol oyuncu futbolculuğa ilk adımını atmış, La Masia’ya girerek Barcelona Youth kadrosuna katılmıştı. Fakat vedayı hangi taraf istedi bilinmez ama bu serüven istenildiği kadar uzun sürmeyecekti.

Yuvadan Uçuş

1 senelik La Masia macerasının ardından Sergi Canos Tenes Liverpool scoutlarının dikkatini çekmiş olmalı ki Liverpool U-18 takımına transferi gerçekleşiyor. Kendi yaş klasmanı U-18 olmamasına rağmen bir sezonluk bir maceranın ardından, Liverpool akademi yetkilileri 2015’de Canos Tenes’i U-23 takımına entegre ediyor. Daha sonra ise oyuncumuz için profesyonel futbol yaşantısı başlıyor, Championship takımlarında Brentford’a kiralık giden Tenes bu klasmanda oynadığı ilk sezonda ise dikkatleri üzerine çekerek 3M€ karşılığında bir diğer Championship takımı Norwich City ile el sıkışıyor. Fakat işler burada beklendiği gibi gitmiyor ve Ocak ayında Norwich macerasını sonlandıran Tenes yine benzer bir bonservis ücretiyle 2,9M€’a eski takımı Brentford’a geri dönüyor.

Milli Takım

Oyuncunun milli takım kariyerinde ise İspanya U-16, U-17 ve U-19 formaları altında toplamda 13 maçta 2 golü bulunuyor.

Güçlü ve Zayıf Yönleri

Bu sezon QPR ve Cardiff City’e karşı oynadığı maçlarda genellikle kilidi açma rolünü üstlenmeye çalışan Tenes’in başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse, öncelikle harika bir top tekniğine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dribbling ile oyunun açılması gereken maçlarda ise yine etkili bir silah olarak kullanılması gayet muhtemel. Yaptığım gözlemlere göre oyuncunun en çok dikkat çeken ve beğendiğim özelliği ise deneme/başarı oranı göze alındığında maç içinde sıkça denediği estetik çalımların ardından kesinlikle paylaşımcı davranarak arkadaşlarına bir şans yaratmaya çalışması. Tabii gerektiği yerlerde dümene geçerek topla içeriye kat etmesini söylemezsek olmaz… Ayrıca şut özelliğini de bu söylediklerimize eklemeliyiz çünkü Tenes hem plase şutlarda hem de akan oyundaki hareketli toplara vurma konusunda yine iyi bir performans sergiliyor. Son olarak oyuncumuzun eksiklerinden bahsetmek gerekirse geliştirilebilir yönleri arasında kuvvet konusu önde gelir diye düşünüyorum, aslında 1.78 boy ve 75 kilo kağıt üzerinde tatmin edici gözükse de geliştirilebilir yönleri arasında saymakta fayda var. Ayrıca Tenes’in bir diğer eksiği ise uzaktan şutlarda yakaladığı başarı oranını kaleciyle 1’e 1 pozisyonlarda yakalayamaması ki bi eksik de 20 yaşında bir oyuncu için geliştirilebilir gözüküyor.

Transfer Durumu

Daha önceki iki transferini sırasıyla önce 3.00M€’ya Norwich’e ve 2.9M€’ya Brentford’a yapan oyuncumuz için bir sonraki transfer bedeli tahminimce 5+ M€ şekilinde olacaktır.

Potansiyel

Mevcut performans baz alındığında Canos Tenes için realistik hedef Premier Lig gibi duruyor çünkü bir üst ligdeki oyuncu modelleri göze alındığında Tenes’in kalitesi Brighton’dan Knockaert ve Izquerdo’yu, Crystal Palace’dan Wilfred Zaha’yı andırıyor. Bu nedenle de oyun yapısı Premier Lig’in orta sıra ve düşme hattı takımlarına entegre edilebilir gibi duruyor.

Gelecek Potansiyeli

Tenes’in istenilen seviyeye ulaşması tahminimce 23/24 yaşlarını bulabilecek olsa da öncelikle kendisi için ilk eşik Premier Lig’e çıkmak gibi duruyor. Bu nedenle gelecek potansiyeli hakkında konuşmak için öncelikle bir sonraki transfer dönemini beklemekte fayda var.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş