Oyuncu inceleme | Tom Davies

tom davies

Geçmişi

Tom Davies 30 Haziran 1998 Liverpool doğumlu İngiliz futbolcu. 2008’de Everton altyapısına başlamış halen de burada oynuyor. U16 milli takımlarında 9, U17’de 18, U18’de 4, U19’da ise 2 kez boy gösterdi. Geçen sezondan beri de Everton as takımında görev yapıyor. Geçtiğimiz sezonun ikinci yarısından beri takımın önemli bir parçası haline geldi. Bunu da hem kendi yeteneklerine hem (özellikle Britanyalı) genç oyuncu yetiştirme politikasına sahip kulübü ve teknik direktörüne borçlu. Ayrıca kendisi 1967-1972 yılları arasında Everton’da 74 maça çıkıp 21 gol atan orta saha oyuncusu Alan Whittle’ın da yeğeni oluyor.

Oyun Tarzı

Davies topla ilişkisi iyi olan, pas yapmayı ve ikili oyunları seven genellikle hücum karakterli bir merkez orta saha oyuncusu. En sevdiği şeylerden biri oyunu kontrol etmek, yönlendirmek ve takımın temel pas istasyonu olmak. Bu yüzden Barcelona’yı ve özellikle Iniesta’yı izlemeyi çok sevdiğini ifade ediyor. Onun kontrol yeteneğine ve soğukkanlılığına duyduğu ilgiyi dillendirdi. Topu bu kadar sevdiği için de zaman zaman topla fazla oynayan bir yapısı var. Bunun yanında topsuz oyunda da zaman zaman etkili. Fakat defansif aksiyonlarda öne çıktığını söylemek zor. Yine de günümüz futbolunun ihtiyacı olan oyun yönlendirmeyi bilen, pas alışverişi ve pozisyon bilgisi iyi denecek düzeyde olan bir yapısı var.

tom davies 3

Güçlü Yönleri

Davies, geçen sezonun ikinci devresinden beri Koeman’ın çokça şans verdiği bir isim. Bu şansı almasındaki temel etkenlerden biri oyun görüşü. Oyunu çok iyi okuyabilen, arkadaşlarının dağılımını iyi süzen ve topu gereken yerlere açabilen bir oyuncu. Ayaklarına çok hâkim olması ve topla ilişkisinin çok iyi olması bu özelliğini destekliyor. Everton’ın çok kötü oynamadığı maçlarda takımının hücum organizasyonlarında önemli rol oynuyor. Bunun yanında pas organizasyonlarında özellikle orta sahadaki “al-ver”lerde de onu görüyoruz. Pas isabet oranı çoğu maç %80’in üzerine çıkıyor fakat devamlı 90 dakika oynamadığı için pas sayısının çok yüksek olduğunu söyleyemeyiz.

Özellikle son zamanlarda Everton’ın kötü performansı ve top ayağındayken etkisiz oyunu da onun oyununun gelişiminde olumsuz bir etkiye sahip. İsabetsiz paslarının bir kısmı uzun veya araya attığı toplar. Davies’in önemli bir özelliği de driplingleri. Özellikle takım hızlıca hücuma çıktığında kenarlardan atağa çıkan oyunculara ceza alanı çevresinde önemli bir pas alternatifi oluyor. Hızı onun en büyük silahı olmasa da yavaş bir oyuncu da değil ve kontra ataklarda önemli bir istasyon haline geliyor. Khedira’nın özellikle Real Madrid yıllarından hatırladığımız koşularını Davies’te de görebiliyoruz. Ceza alanı çevresindeki yaratıcılığı da onun en büyük artılarından biri.

Davies’in iki yönlü olduğunu söylemek abartı olmaz fakat ofansif yönü kesinlikle defansif yönünden daha iyi. Ama hemen her maç pas arası yapan ve rakiple temaslı oyundan kaçınmayan tipik bir Britanyalı oyuncu. Henüz yaşı da çok genç olduğu için defansif organizasyonlarda ve takım savunmasında çok daha gelişeceğini iddia etmek yanlış olmaz. Yine de pozisyon bilgisi gayet iyi bunu da Ada’nın en değerli altyapılarından birinden çıkmasına borçlu.

Zayıf Yönleri

Tabi ki her genç oyuncu gibi onun da bazı eksikleri ve zayıf yönleri var. Bunlardan ilki hava toplarında pek etkili değil ve hava topu başarısı %46. Ama bir orta saha oyuncusu için hava topu becerisi ilk aranan özelliklerden değil. İkinci olarak top kaybetmesini sayabiliriz. Bazı maçlarda 7, 8 tane top kaybetmesi ve ortalama 1.1 başarısız top kontrolü onun ciddi bir eksiği. Bölgesini düşündüğümüz zaman bu rakamlar bir felaketin habercisi değil fakat yüzdesini arttırması kendi yararına olacaktır. Bu kadar çok top kaybı yapmasının nedenlerinden biri de atacağı pasların daha dikine ve pozisyon oluşturacak şekilde olmasını istemesi diye düşünüyorum.

Gueye’nin top kazanma ve agresiflikteki başarısını hücum ve pasta ortaya koyamaması da ona bu sorumluluğu yüklemiş olabilir. Ama Davies’in de hücumdaki başarısının Gueye gibi bir süpürücü ile oynamasından ileri geldiğini unutmamak lazım. Davies’in bir diğer zaafiyeti de şutlar. Maçlarda 1 şutun üzerine nadiren çıkıyor bu da yüzdesinin ya 0 ya da 100 olması anlamına geliyor. Doğal olarak sağlıklı bir veri elde edemiyoruz. Daha fazla ceza sahası içine girmeli ve şutör özelliğini geliştirmeli. Bu konuda kendi takımından Barkley’in kat ettiği gelişim ona örnek olabilir. Bunun yanında eğer 8 numarada oynayacaksa fiziğini biraz daha geliştirmeli ama 19 yaşındaki bir gence göre seviyesinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca maç içinde estetik hareketlerden çok faydalı işler yapması kendisi için daha iyi olacaktır. Çünkü topuk pası, gökkuşağı hareketi vb şeyler yaparken yaptığı top kayıpları azımsanmayacak derecede.

 Ne kadar ilerleyebilir ?

Davies’in kendi yaş kategorisinin gözdelerinden olduğunu söyleyebiliriz. Futbolunu geliştirirse kendisine Avrupa’da iyi bir yer edinebilir. Günümüzde futbolcular tek bir mevkiide değil çok pozisyonda oynayabilmeliler. Davies de 8 numara, kanat ve 3 4 3 sisteminin ileri 3’lüsünün kenarlarında oynadı. Dolayısıyla kendini geliştirdiği takdirde iyi bir takımın önemli bir parçası haline gelecektir.

Şu an için herhangi bir takıma transferi söz konusu değil, 30 Haziran 2022’ye kadar Everton ile sözleşmesi var. Fakat beklenen gelişimi yaparsa onu daha iyi bir takımda izleyebiliriz. İngiliz bir oyuncu olmasından dolayı ülke dışına çıkması çok muhtemel görünmüyor. Şu an değeri 8 milyon ama Britanyalı oyuncuların Kıta Avrupası’na göre değerleri 1.5 – 2 kat fazla olduğu için bir iki sene içinde değeri katlanabilir. İleride İngiltere milli takımına önemli hizmetlerde bulunabilir.

Konuk Yazar: Enes Ekincioğlu

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş