Oyuncu İnceleme | Wilfred NDidi

Claude Makalélé bir zamanlar kendisi ile anılan mevkinin adı için artık orası “Kante mevkisi” diye anılabilir diyordu fakat şu günlerde benzer mevkiden yeni bir isim de dikkatleri bir hayli üzerine çekmiş durumda ve belki de kendisi de bu mevkinin adına talip olabilir. İşte karşınızda Leicester City’nin dinamosu Wilfred N’Didi.

YUVADAN UÇUŞ

Futbola Nijerya akademi takımlarından Nathan Youth FC’de başlayan N’Didi için yuvadan uçuş vakti ise yaşının daha 18’i yeni bulduğu bir 15 Ocak gününde gerçekleşiyordu, Afrika kökenli oyuncular için bir patlama merkezi olan Belçika Ligi N’Didi’yi çağırıyordu. 162 bin £ gibi cüzzi bir ücretle Genk scoutlarının keşfi olan bu çocuk için yuvadan uçuş vakti yavaş yavaş yaklaşıyordu. Belçika’ya geldiğinde ise oyuncu çeşitli pozisyonlarda deneniyor, sol bek ve sağ bek olarak zaman zaman performans sergiliyordu. Doğru mevkiye yönelmesi biraz zaman alsa da Belçika’da istediği düzeni oturtan oyuncu Genk ile 3 sezonda 83 maça çıkıyor ve 7 gol 3 asistlik bi performans sergiliyordu. Yine Genk’de oynadığı sezonlarda Nijerya U20 takımı ile 7 maça çıkarken, 19 yaşına geldiğinde ise A Milli Takıma seçilmeyi başarıyordu. Sonrasında ise N’Didi kendisini vitrine çıkaracak transferi yapıyor, Premier Lig’de bir ilki başararak şampiyon olan Leicester City’nin Kante’nin gidişi sonrası, oyuncunun yerini doldurma planlarına dahil oluyor ve 15.84m£’luk bedelli futbolun doğduğu topraklara adımını atıyordu. Ve artık onun için vitrine çıkma zamanı başlıyordu…

 

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ

Öncelikle Wilfred N’Didi’nin güçlü yönlerinden başlamak gerek çünkü onun defansif meziyetleri bir hayli dikkat çekici. Herkes bilir ki Premier Lig’in ikili mücadeleleri belki de hiçbir ülkenin ikili mücadelelerine benzemez, her zaman daha sert, her zaman daha kıran kıranadır. Böyle bir durumun aşikar olduğu ligde de oyuncumuzun neredeyse her maç en az 2+ ikili mücadele kazanıyor ki bu onun belki de en kötü performansından bir veri. N’Didi’nin bir Dmc olarak bu alandaki rekoru ise bu sezon için 7, fakat bu rakam tek maçlık bir rakam değil ve sizi yanıltmasın. N’Didi bu sezon bu rakamı tam 4 maçta gördü ve kalitesini herkese kanıtladı. Oyuncumuzun diğer bir dikkat çeken özelliği ise onun hamle zamanlaması ve kayarak müdahaleleri. Nerede ve ne şekilde müdahale yapması gerektiğini iyi bilen, genellikle rakipten topu çalmak için kayarak müdahaleleri deneyen oyuncumuz, gerçekten bu konuda Premier Lig’deki en iyi isimler arasında sayılabilir. Fakat oyuncumuzun üzerinde durması gereken ve geliştirilebilir özelliklerine göz atmamız gerekirse oyun görüşü ve kart görme alışkanlığı bu alanda başı çekebilir. Çünkü topu kaptıktan sonra topu ne derecede verimli kullanabildiği, packing pasları ne kadar iyi servis edebildiği tartışılabilecek isim toplu ve topsuz soğukkanlılığını da geliştirebilirse kart görme istatistiklerini de biraz daha aza indirgeyebilir.

TRANSFER DURUMU

Son transferini yazının başında belirttiğim gibi 15.84 m£’a mevcut takımı Leicester’a yapan N’Didi’nin bir sonraki transferde bu bedeli 2’ye hatta 3’e katlaması hiç de süpriz olmaz. Kaldı ki İngiliz basınında yazanlara bakacak olursak Liverpool yaz transfer döneminde takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Emre Can’ın yerini doldurmak için Wilfred N’Didi’ye 50m£ civarı bir ücret ödemeye çoktan hazır.

MEVCUT POTANSİYEL 

Oyuncunun mevcut performası ve İngiliz basınında dolaşan onlarca söylenti göze alındığında N’Didi’nin bu yaz kendisi adına yüksek bedelli bir transfer yapması süpriz olmayacak gibi duruyor. Ve şüphesiz ki onu mevcut takımından bir üst seviyedeki bir kulüpte izlemek onun için gerçek bir sınav olacak ve meziyetlerini daha iyi sergilemesini sağlayacaktır.

GELECEK POTANSİYEL

Wilfred N’Didi için ilk etap her ne kadar bir üst seviyedeki bir takıma gitmek olsa da onun gelecekteki potansiyelini belirleyecek etkenlerden biri de yukarıda saydığım gibi onun kart görme ve toplu oyundaki heyecanı şeklindeki etkenler de en önemli faktörler arasında. Lakin N’Didi lig içerisindeki adı geçen Liverpool transferini yapar ve Kloop ile defansif oyununu biraz daha geliştirebilirse onun için bir sonraki durak belki de dünyanın sayılı kulüplerinden biri olabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş