Özel Bir Futbol Şirketi | Manchester United

mosaicc

United efsanesi Matt Busby, “kulübün her zaman mükemmele ulaşmak” felsefesinden bahsederken, “eğer mükemmellik yakalanamazsa, yakalayabileceğimiz yolu tekrardan ararız” söylemi ile sportif alanda her zaman başarıya aç olduklarını anlatmaktaydı.

Bugün dünyanın en önemli şirketlerinden olan MU, kurumsal hedeflerini bu söylem üzerine kuruyor olsa gerek ki, her sene şirket cirosu katlanarak büyümeye devam ediyor.

Manchester United’in başarılı işletme modeli 3 ana temel üzerine dayanıyor;

  • Ticari Gelirler
  • Yayın Gelirleri
  • Maç Günü Gelirleri

2005 yılında, futbolun son ticarileşme evresi ile profesyonel şirket yapısını oluşturan United, geçen 10 yıllık süreçte gelirini 157 Milyon GBP’den, 395 Milyon GBP’ye çıkarmayı başardı.

Resim1

*Grafikte görüldüğü üzere, en büyük gelir artışı bu periodda ticari gelir yapısında olmuştur.

MU’nin Ticari gelir yapısı; Sponsorluk – Merchandise Ürünler & Lisanslama – Mobilbaşlıkları altında toplanmaktadır. Global ve lokal olarak 30 Haziran 2015 itibari ile kulübün sponsorluk geliri 154.8Milyon GBP’dir. Abnegoa’dan,Adidas’a,Kansai’den,Toshiba’ya kadar farklı markalar MU’nin sponsorları arasındadır.

Merchandise ürünler ve lisanslama konusunda ise, 30 Haziran 2015 itibari ile gelir 31.6 Milyon GBP olarak açıklanmış olup, dünya üzerinde hem resmi storelar, hem anlaşmalı satış noktaları hem de online platformlardan birbirinden farklı MU ürünlerine taraftarlar ulaşabilmektedir.

Mobil kategorisinde ise hem www.manutd.comweb sitesi, hem de farklı ülkelerde MU isminin geçtiği mobil kontentler üzerinden kulüp, 30 Haziran 2015 itibari ile 10.4 Milyon GBP ek gelir sağlamıştır.

Resim2

Yayın gelirleri, MU’nın ekonomik girdilerinde % 27’lik pay sağlamaktadır. 90 farklı ülkede maç yayınları yapılırken, resmi MUTV ve Ulusal – Uluslararası Organizasyon yayınlarından sağlanan gelir 30 Haziran 2015 itibariyle ile 107.7 Milyon GBP’lik kazanç olarak açıklanmıştır.

Resim3

Maç günü gelirleri kapsamında, 75.669 kişilik Old Trafford Stadyumu % 99 doluluk oranı ile İngiltere’nin popülasyonu en yüksek sahasıdır. 17 yıldan beri, yıllık ortalamasını düşürmeyen ve kombine satışında adet bazında herhangi bir düşüş yaşamayan kulübün, maç günü gelirleri 30 Haziran 2015 itibari ile 90.6 Milyon GBP’dir.

Bu veriler ışığında şunu söylemek isterim. Dünyanın en başarılı futbol kulübü olsanızda, günümüz şartlarında doğru işletme modelini sağlayamazsanız gelirleriniz stabil kalır ya da kulüp başarı endeksine bağlı kalarak azalabilir ancak MU saha başarısı ve işletme başarısını ayrı ayrı kurgulayıp, birbirlerinden farklı olarak markanın sürekli değer yaratacak konumuna yatırım yapmasından dolayı, sürekli olarak ticari anlamda büyümeye devam etmekte ve futbolun para liginde tepe noktalarda sürekli yer alabilmektedir. Bunu yaparkende, işletme stratejisi olarak sponsor portfolyosunun sürekli arttırılması, yeni medya kanalları ile markanın yayılması, kulüp lisanslı ürün alternatifinin arttırılıp, global anlamda satış grafiklerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir.

*Belirtilen gelir rakamları, 2015 yılının 6 aylık periodunda elde edilen gelir rakamlarıdır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş