Partizan’ın transfer ve bütçe başarısı

partizan 1

Yabancı kuralının başlamasıyla birlikte ligimizdeki kulüplerimizin gereksiz transferlere ödediği yüksek bonservis ücretleri sonucunda mali olarak tehlike altında olduğu ve büyük cezalarla karşı karşıya kaldığı gerçeğini biliyoruz. Avrupa’dan men cezaları + Para cezaları + Transfer yasakları vs. Anadolu kulüplerinin birçoğu A.Ş olmadığı için transferlere harcadıkları paralara ulaşmak neredeyse imkansız.

Ligimizdeki kulüplerimizin mali anlamdaki korkunç tablosu göz önüne alınarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor. Örn; Scouting konusunda önemli zorunlulukların gelmesi gibi.

Serbian Super Liga’da mücadele eden FK Partizan’ın 2005 ve 2016 sezonları arasındaki transfer detaylarını Gelir/Gider/Fark olarak oluşturduğumuz bir tabloda inceledik ve çok çarpıcı sonuçlara ulaştık.

partizan 2

Gelir / Gider tablosunu incelediğimizde FK Partizan 2005 / 2016 sezonları arasında transferlerden totalde 113,28 M £ gelir elde ederken, transfere harcadığı ücret ise sadece 11,41 M £ oldu. Aradaki fark ise 101,86 M £ gibi oldukça yüksek bir rakam.

Transferlerden oldukça yüksek kar oranına sahip FK Partizan’ın transfer anlamındaki bu başarısı, ülkemizde gereksiz transferlere oldukça yüksek bonservis değeri ödeyen ve bunun üzerine mali anlamda bir çok sorunla karşı karşıya kalan takımlarımıza örnek olması dileğiyle.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş