Passolig Uygulaması Durduruldu

Bildiğiniz gibi 6222 sayılı kanunun son meyvelerinden olan passolig(e-bilet) uygulaması 14 Nisandan itibaren uygulanmaya başlanmıştı. Uygulanan bu sistem sayesinde(!) zaten maç başına düşen seyirci sayısında Avrupa standartlarının çok altında olan ligimiz dibe vurdu. 
 
Özellikle Anadolu takımlarının maçlarını bir el sayısını geçmeyecek kadar kişi izledi. Futbolumuza katkı yapması beklenen ama aslında derinden yaralayan bu sistem tüm takımların taraftarları tarafından protesto edildi, yürüyüşler yapıldı ve yine biber gazına maruz kalındı.Şimdi ise güne bu olumlu gelişmeyle başlıyoruz.

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği (Taraf-Der) avukatları Ertuğrul Cem Cihan ve Kemal Ulusoy, büyük tepki toplayan passolig(e-bilet) uygulamasının tüketiciyi mağdur ettiği gerekçesiyle Ankara 16. Tüketici Mahkemesine başvurarak, tedbir kararı verilmesi talebinde bulundu. 

 
Tüketici mahkemesine iletilen dava dilekçesinde ise “Mahkemece karar verilinceye kadar Passolig adı verilen elektronik bilet uygulamasının daha fazla mağduriyete yol açmaması amacıyla tedbir kararı verilmesini talep etme zarureti doğmuştur.” denilerek mahkemeden tedbir kararı alması talep edilmişti.Dün itibariyle ise Ankara 16.Tüketici Mahkemesi, Taraf-Der avukatlarının tedbir talebinin kabulüne karar verdi. Verilen kararda davacının temsil ettiği tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için teminat alınmaksızın ihtiyati tedbir talebinin kabulüne ve Passolig uygulamasının durdurulmasına karar verildiği belirtildi. Ayrıca Tüketici Mahkemesi verilen bu tedbir kararının yayımlanması içinde Basın İlan Kuruluna talimat yazısı yazdı.Yani bu da şu anlama geliyor;

verilen kararın ülkede duyurulması ve mağduriyete yol açmaması için gazetelerden bu ilanın yayımlanması.


Sonuç olarak bu kararla birlikte çok eleştirilen passolig uygulaması en azından mahkeme kararına kadar durdurulmuş oldu. 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş