Pazarlama başarı hikayesi; Amerika Kadın Futbol Milli Takımı

usa

Basketbol, beyzbol ve Amerikan futbolu denince akla gelen Birleşik Devletler, futbol konusunda da yaptıkları başarılı spor pazarlama projeleri ile bilinirlik ve takip açısından hızla ilerliyorlar. Erkek milli takımlarının düzenli olarak Dünya Kupası’na katılımları, kurulan MLS ligine getirilen yıldız futbolcular, doğru pazarlama teknikleri ile hem TV, hem de dijital görünürlüklerinin artması akılcı bir projelendirme ile yol aldıklarını gösteriyor. (Bununla ilgili daha önceki yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz .

Tabii konu, Birleşik Devletler olunca her erkek sporunun bir  karşılığı olarak, aynı başarı oranında olması gerektiğine inandıkları kadın anlayışı görülüyor. Bu kapsamda, özellikle yapılan son Kadınlar Dünya Kupası ve sonrasında gördüğümüz iletişim stratejileri ile aynı akılcı spor pazarlama stratejilerini Kadın Futbol Milli takımları içinde uygulamaktalar.

Bu stratejilerinde, esasında en basit ama kullanıcıya en kolay şekilde ve en etkileyici şekilde ulaşılması için 3 kavramı ön planda tutarak hareket ediyorlar.

  1. Cep telefonu ile ulaşım
  2. Etkileyici fotoğraf ve grafik dizayn
  3. Oyuncularla etkileşim sağlama ortamı

Amerikan Kadın futbol takımının farkındalık yaratması için uygulanan farklı örneklemeleri aşağıdaki şekilde aktarabilirim.

Örneğin bir kampanyanın basit olması, strateji ve hedeflerin basit olması anlamına gelmez. Spor pazarlamasında da amaç, ilgiyi çekmek ve konuşturma kavramları olması gerektiğinden görsellik her zaman önemlidir. Hazırlanan ya da çekilip kullanılan görseller, taraftar kitlesini heyecanlandırmalı ve harekete geçirmelidir.  Tabii bu görseller doğru zamanlama, doğru içerik akışı ve doğru platformlarda kullanılmalıdır.

usa 1

usa 2

Her spor dalında taraftarın merak ettiği oyunculardır. Özellikle sosyal medya kullanımında oyuncular kampanyaların içeriğinde yer almalıdır. Amerikan Kadın Futbol Milli takımı özellikle maç, turnuva veya kamp döneminde, oyuncularının serbest zaman ya da oyun harici zamanlarda yaptıklarını paylaşarak, spor pazarlamanın etkin yollarından dialog yolunu kullanıyor ve etkileşim oranlarını arttırıyor.

usa 3

Dialog yolu kullanımı sporda, sosyal medyayı kullananlar için en önemli süreçler araasında yer almalıdır. Sosyal bir ortamda taraftarlar ile iletişime geçmek yalnızca bir tweeti RT yapmak ya da LIKE etmek değil onların sorularını cevaplamak, yorumlarına karşı yorum yapmakta olmalıdır. İşte Amerikan Kadın Futbol Milli takımı bu düzeyde yaptığı çalışma ile kadın sporları arasında Amerika’da son 5 yılda TV rating oranını en fazla arttıran branş olmasının yanısıra, kadın sporları arasında en fazla konuşulan branş durumuna gelmiştir.

usa 4

Ünlü kullanımı, ilgi çekmek ve basında daha fazla yer almak için Amerikan Kadın Futbol Milli takımı tarafından kullanılan bir yol. Özellikle sosyal medya aracılığı ile takıma gönderilen mesaj ve destek fotoğrafları da toplumun ilgisini çekerek, bu oyuna yönelim yapılmasını sağlıyor.

usa 5

Son olarak ise, kullanılan en önemli araç video içerikleri olarak görülmektedir. Amerikan Kadın Futbol Milli takımı, oyuncularını topluma tanıtmak için video projesini aktif olarak kullanıyor. Videolar aracılığı ile oyuncularının aile hayatı, geçmişi hakkında bilgiler aktarılması sağlanıyor ve oyuncu grubu içerisinde yer alan kadınların hayatlarının kısa aktarımı ile milli takıma ilginin sağlanması amaçlanıyor.


Sonuç itibariyle, spor pazarlamada doğru sonuçların alınması için devamlılık, doğru planlama ve stratejilerin oluşturulması her zaman gereklidir. Süreçler doğru tanımlandığı takdirde, belirlenen hedeflere ulaşım her branşta sağlanabilir.

Kaynak | Marijan Palic / Overtime Sports Marketing

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş