Real Madrid şampiyon olabilecek mi?

99482

Real Madrid, La Liga’nın 34. haftasında evinde Villarreal ile karşılaştı. Maçı 3-0 kazanan Real Madrid zirve takibini sürdürdü.

Real Madrid’de bu sezon işler iyi gidiyor diyemeyiz. Bir ara lider Barcelona’nın 10 puan kadar gerisine düşen Real Madrid, Barcelona’nın peş peşe kaybettiği haftaları iyi değerlendirdi ve bir anda zirve yarışında ortak oldu.

Sezona Benitez ile başlayan Real Madrid oynanan kötü futbol sonucu Benitez ile yollarını ayırmıştı. Yerine göreve Zidane getirildi. Zidane yönetiminde ivme yakalayan Real Madrid sonuçlar almaya başladı. Ancak bu sonuçlar tamamen Real Madridli oyuncuların bireysel katkılarını sonucunda geldi. Takım oyunundan çok uzak olan Real Madrid iyi sinyaller vermiyor.

İlk 11

Real Madrid 1

Real Marid maça bu ilk 11 ile çıktı. Bale, Carvajal ve Pepe Real Madrid’in eksikleriydi. Onların yerine stoperde Varane, sağ bekte Danilo, sağ kanatta Lucas maça İlk 11’de başladı.

Baskı ve Savunma Problemleri

Bu pozisyonda Real Madrid’i önde baskı yaparken görüyoruz. Villarreal oyunu kurarken beklerini geride bırakıyor. Real Madrid düzenli bir şekilde önde baskı için yerleşemiyor. Sağ tarafta Villarreal için boşluk ortaya çıkıyor. Savunma da geride kalınca bu boşluk kapatılamıyor.

Real Madrid’in bir başka düzensiz baskısını görüyoruz. Ronaldo sağ tarafa gelmiş durumda onun yerini kimse doldurmuyor ve büyük boşluk ortaya çıkıyor. Villarreal ,Real Madrid’in yaptığıyı bu baskıyı basit bir uzun topla kırıp, rahat hücum şansı yakalıyor.

Baskı yaparken savunma geride kalıyor. Boş alan yaratılıyor.

Real Madrid derin savunmada pozisyonunu alıyor. Dikey olarak kompakt değiller. Bu da Villarreal’in hatlar arasında adamlarını bulundurmasını sağlıyor. Benzema topa baskı yapmaya geliyor ancak Bruno’nun seçenekleri çok. Real savunmasının düzensizliğini görüyoruz.

Oyun Kurma

Real Madrid’in bu sezon yaşadığı en büyük sorun. Oyun kurulurken merkez bomboş. Bunun nedeni ise orta sahada ki oyuncu tercihi. Modric ve Kroos topu ayağına isteyen oyuncular. Casemiro ise çapa oyuncusu. Böyle olunca Real Madrid orta sahası hücuma destek veremiyor. Burada bir noktaya daha değinmek istiyorum. O da Real Madrid beklerinin oyun kurulurken ki pozisyonu. Onlar ileride pozisyon alıp kanat oyuncuları merkezi destekleyebilir ancak Real Madrid bunu uygulamıyor.

Burada da geriden oyun kurulamınca Ronaldo geriye kadar gelip top alıyor. Durum böyle olunca Real Madrid hücumu durma noktasına geliyor.

Hücum Problemleri

Orta sahanın hücuma destek vermeyince Real Madrid’in hücum seçenekleri çok azalıyor ve kanat ortalarına bağımlı kalıyorlar.

Yine hücumda ki düzensizliği görüyoruz. Modric ve Kroos aynı pozisyondalar. Hücuma destek vermiyorlar. Casemiro zaten geride bekliyor. Böyle olunca takım sürekli yan ve geri pas yapmakta kalıyor.Villarreal ise burada savunmada ki geçişleri iyi yapınca Real için işler daha da zorlaşıyor.

Atak Planları

Merkezi destekleyemeyen Real Madrid’in hücumun ana planlarından biri kanatlara atılacak diyagonal paslar oluyor. Kroos bu maçta bir ara tam 5 kez üst üste kanatlara diyagonal pas attı.

Diğer hücum olanı ise duran toptan geliyor. Ronaldo her kornerde ön direğe koşu yapıyor. Her ortada ön direğe atılıyor. Real Madrid bu kadar kötü organize olurken elinde ki oyuncularla duran toplar büyük silah oluyor.

Goller

 

Real Madrid kanattan ceza sahasına topu getiriyor. Ronaldo ortalıyor kaleci Asenjo topu tokatlıyor. Dönen topta penaltı noktasında bomboş olan Benzema golü yapıyor.

Real Madrid 13

2.golde de Real hızlı hücuma çıkıyor ,ki bu sene Real Madrid iyi yaptığı az şeylerden biri, Benzema iki savunmacıyı üstüne alıyor.Lucas ise Benzema ile duvar pası yapıp dripling ile savunmanın üstüne gidiyor. Bailly ise Ronaldo tehdidinden dolayı kesmeye gitmekte geç kalıyor. Lucas ceza sahasında girip şutu atıp,golü yapıyor.

Sonuç

Real Madrid bu sezon organizasyondan çok uzak gözüküyor. Tamamen oyuncuların bireysel katkısıyla işi götürüyorlar. Ancak iyi kapanan takımlara karşı büyük sorun yaşıyorlar. Örneğin; Atletico Madrid maçı, Wolfsburg ile oynanan ilk maç, Malaga deplasmanı gibi. Bu maç sonunda da gördük ki Zidane için üst seviye henüz erken gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş