Real Madrid ve Dünya Transferine Etkisi

881725-14816473-640-360

Ülkemizde bir futbol sezonu daha geride kaldı. Daha sezon bitmeden başlayan transferler ve transfer dedikoduları yaz aylarında daha da artarak devam edecek. Transferler gerçekleşince, havaalanında kısa bir karşılama ve ardından büyük umutlar. Maddi tarafına pek bakan olmadığını kulüplerimizin durumundan anlayabiliriz. Elbette bu durum ülkemize has bir durum değil ancak 1990’ların ortalarında şişirilmeye başlayan “transfer balonu” nun ülkemiz futbolunun üzerinde patlama sinyalleri verdiğini atlamamalıyız.

Ülkemizdeki muhtemel patlamadan bahsetmeden önce tehlikeli bir şekilde şişmeye devam eden transfer balonunun La Liga da nasıl bir ivme kazanıp dünyayı etkilediğine bakalım;

Antrenman Sahasının Avrupa Futboluna Etkisi

Real Madrid’in kent merkezinde bulunun eski antrenman sahalarını yeniden yapılandırıp dört büyük iş merkezi haline getirmesiyle elde ettiği 480 milyon civarındaki müthiş gelir, futbol piyasasına dışarıdan pompalanan nakit paranın neler yapabildiği konusunda bir örnek ve enflasyonun kaynağı olarak gösterilir. Real Madrid dışarıdan pompalanan bu parayı borçlarının ardından söz getirecek transferlere harcamaya karar verir ve gözü kara bir şekilde 60 milyon Euro karşılığında Luis Figo’yla açılışı yaparlar. Figo’yu Ronaldo, Beckham, Owen ve Zidane izler.

 

106762-large

Bu transferlerin her biri özellikle Zinedine Zidane transferi pazarda ciddi enflasyona neden olacak harcamaların sebebi olur. Juventus, Zidane transferi karşılığında elde ettiği rekor ücret olan 76 milyon euroyu harcama adına pazara çıkar ve ses getiren bir transfer sonucu elde edilen miktarın tüm dünya tarafından bilinmesi transfer pazarındaki fiyatları uçurmaya yeter.

İspanya’da oluşan dalga İtalya’yı salladı

Artık yapacağı transferlerde pek de pazarlık şansı olmayan Juventus, şimdilerde finansal krizden dolayı küme düşen Parma ile Buffon ve Thuram konusunda masaya otururur ve tarihte bir kaleciye ödenen en yüksek rakam olan 53 milyon Euroyu Buffon için ödemeyi kabul etmek zorunda kalır. Thuram tranferi içinde 31 milyon Euro gibi hatırı sayılır bir rakam öder. La Liga’dan çıkan dalga Serie A’yı karıştırır ve günümüze kadar ulaşan rakamlar, batan kulüpler bu dalganın oluşturduğu enflasyondan nasibini alır.

En büyük etki İtalya’da hissedilse de Barcelona’nın Arsenal’den kadrosuna kattığı Overmars ve Petit transferleri de Real’in kasasına giren 480 milyon Euro sonucu olmuştur.

O eski antrenman sahasının Avrupa futbolunu bu denli etkilemesini belki de kimse beklemiyordu. Ancak son 20 yılda oluşan enflasyonun inanılmaz rakamların bu eski antrenman sahasının etkisiyle oluştuğunu savunan otoritelerin sayısı oldukça fazla. Bu otoritelerin içerisinde yıllarca Barcelona’da CEO’luk yapan Ferran Soriano’da var.

Soriano’ nun kitabında bu konuyu anlatan grafiği de sizler için çizdim;

grafik2

Bir sonraki yazımda, İspanya’da başlayan serüvenin ülkemize etkisi nelerdir, ülkemizdeki transfer enflasyonuna hangi olay neden olmuştur, gibi soruların cevaplarını paylaşacağım. Görüşmek üzere….

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş