Romanya Milli Takımı’na bakış

Romanya, Euro 2016 A Grubu’nda Fransa, İsviçre ve Arnavutluk ile eşleşti. Romanya ilk maçını ev sahibi Fransa ile oynayacak. Daha sonra sırasıyla İsviçre ve Arnavutluk maçlarıyla grup maçlarını tamamlayacaklar.

Euro 2016’ya nasıl geldiler?

Romanya, Euro 2016 elemelerinde F Grubu’nda Kuzey İrlanda, Macaristan, Finlandiya, Faroe Adaları ve Yunanistan ile eşleşti. Nispeten kolay bir gruba düşen Romanya oynadığı 10 maçta aldığı 5 galibiyet, 5 mağlubiyet ile grubu yenilgisiz bitirdi ve Fransa biletini kaptı.

Euro 2016 Kadrosu

romanya 3

 

Taktiksel anlayış

romanya 2

Romanya’nın Euro 2016 için 23 kişilik kadrosunda büyük bir sürpriz olmadı. Elemelerde oynamayan Nicole Stanciu Euro 2016 kadrosunda kendine yer buldu. Muhtemel 11’lerinin de yukarıdaki gibi olması bekleniyor. Romanya’nın başında 66 yaşındaki efsane hoca Anghel Iordanescu bulunuyor. Iordanescu daha önce 94 Dünya Kupası’nda çeyrek final oynayan takımın da başında bulunuyordu.

Elemelerde 10 maçta 5 galibiyet, 5 mağlubiyet alırken oynadığı 10 maçta 11 gol atıp sadece 2 gol yediler. Sayıların da gösterdiği gibi Romanya gol yemesi zor olan bir takım.

Romanya’nın genel oyun anlayışı neredeyse sadece kontra-ataklar üzerine kurulu. Iordanescu 4-4-1-1/4-4-2 geçişli sistemi kullanıyor. Savunma anlayışları ise rakibe 2.bölgede yapılan baskıyla başlıyor. İlerdeki 2 oyuncu rakibi sadece izliyorlar. Topa baskı yapmıyorlar. Savunmaya iki 4’lü olarak yerleşiyor ve Romanya’nın savunmada adam adama oynadığını görüyoruz.

Hücum konusunda sıkıntılar çekiyorlar. Elemelerde attıkları 11 gol atmaları bunun göstergesi. Takımın genel hücum anlayışı bireysel oyunlardan geçiyor. Popa, Stancu ve Sanmartean/Stanciu üçlüsünün yapacağı işler Romanya’nın hücumunu oluşturuyor. Romanya geriden iyi oyun kuramayınca Chiriches’in şişirdiği toplarda bir fırsat kovalıyorlar.

Kilit oyuncular

  • ADRIAN POPA: Popa Romanya’nın hücumunda en önemli silahlardan biri.
  • SANMARTEAN/STANCİU: Bu iki oyuncuda 10 numara pozisyonunda oynuyorlar. Elemelerde genellikle Sanmartean forma giydi ve takımın hücum yükünü çekti. Stanciu ise elemelerde hiç forma giymedi.Hazırlık maçlarında ilk kez milli olan oyuncu Romanya’nın en büyük silahlarından biri olacak.
  • TATARUSANU: Fiorentina ile iyi bir sezon geçiren 30 yaşındaki kaleci elemelerde oynadığı 9 maçta 2 gol yedi. Kalesinde güven veren oyuncu Romanya’nın en çok güvendiği isimlerden.
  • CHIRICHES: Takımın en iyi oyunculardan en savunmada sağlam bir oyuncu hem de topla oynayan bir oyuncu Romanya’nın kilit oyuncularından.

Genç yıldız adayı

Nicole Stanciu uzun yıllar sonra Romanya’nın çıkardığı en iyi oyuncu olarak görülüyor. Pasları, şutları ve hızıyla dikkat çeken oyuncu hazırlık maçında Litvanya maçıyla ilk kez milli olan oyuncu turnuvada iz bırakabilir.

Sonuç

Romanya elemelerde kolay bir gruptan geldi. Ancak bu grupta bile hücum olarak çok zorlandıklarını gördük. Grupta Arnavutluk karşında bir galibiyet çıkarmayı ve en iyi üçüncü olmayı kovalayacaklar. Savunmaları iyi gözüksede ilk kez kendilerini büyük takımlara karşı deneyecekler. Romanya’nın bu grupta işi çok zor gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş