Röportaj | Mark Noble

West Ham United’da 15. sezonunu geçiren kaptan Mark Noble, günümüzde “bayrak adam” tanımına uyan nadir oyunculardan… Son dönemde kötü bir süreçten geçen ve yeni sezona da üçte sıfır ile başlayan Doğu Londra ekibine hem saha içinde hem saha dışında liderlik eden Mark Noble’ın Telegraph‘a verdiği röportajı Türkçeye çevirdik.

“Benim için kulübün ana önceliği olan refah her zaman en önemli şey olmuştur. Burada görev yapan tüm menajerler ve kulüp çalışanları benim kesinlikle bencil biri olmadığımı bilir.”

Canning Town’da küçük bir çocukken Upton Park’ı maç olmadığı günlerde kendi futbol sahasına çevirdiğini hesaba katarsak, West Ham United’ın kaptan Mark Noble için tam olarak ne ifade ettiğini anlamak zor olmaz. Bu sezon yeni bir menajer -Manuel Pellegrini- ve pek çok yeni transfer var ancak Doğu Londra ekibinin kaptanı Mark Noble 15 yıldır olduğu gibi sezon öncesi hazırlık maçlarının tümünde oynadı ve bu sezon da forma için en büyük mücadeleyi veren oyunculardan biri olacak.

“21 yaşındayken Carlos Tevez’li dönemde ‘Büyük Kaçış’ gerçekleştirerek kümede kaldığımız sezonda menajer Alan Curbishley’in ofisine gittiğimi hatırlıyorum. Scott Parker, Kieran Dyer gibi pek çok oyuncu transfer etmiştik. Odasına girdim oynamak istediğimi fakat yeni transferlerden dolayı endişe duyduğumu belirttim. Şu anda 31 yaşındayım ve her sezon takımda kendime yer buldum. Geçenlerde futbolda en büyük başarın ne diye sormuşlardı; bu da o başarılardan biri benim için.”

Peki ya kadroda olmazsa…

“Pazartesi günü kramponlarımı giyeceğim ve antrenmanda her zamanki kadar sıkı çalışacağım. Beni yanlış anlamayın, tabii ki üzgün ve kızgın olacağım fakat bencillik yaparak kendimi kulübün önüne koymayacağım çünkü bu çok yanlış.”

“Puanlar almak zorundasınız. Bu böyledir. Geçtiğimiz iki-üç hafta boyunca belki de 200 taraftarla buluştum ve hepsi yeni sezon için bizim gibi çok heyecanlı olduklarını söylediler; fakat sezon uzun ve zorlu… Fantastik zaferler kazanacağız bazen de kaybedeceğiz lakin bence yöneticiler kulübe taraftarın hak ettiği yatırımı yaptılar. Hiç kimse para harcamadıklarını söyleyemez çünkü pek çok yıldız oyuncuyu kadromuza kattık. Şimdi kazanma zamanı.”

“Eskisi kadar keyif almıyorum. Yanlış anlamayın, antrenman yapmayı ve futbol oynamayı seviyorum fakat ya gündelik yaşam? İnsanlar futbolcuların sahip oldukları şeylere ve kazandıkları paraya bakıyorlar ancak Premier Lig gibi bir seviyeye sizde bir şeyler olduğu için ve oynayabildiğiniz için geliyorsunuz. Bu benim için bir gurur kaynağı.”

“Mesela Pablo Zabaleta. Şampiyonluklar kazandı, Dünya Kupası finalinde oynadı, geçen sene de burada her şeyini vererek oynadı ve o yüzden çok seviliyor. Bana göre bizim gizli kahramanımızdı.”

“Yerli Kahraman” kulüpte geçirdiği zaman içinse şöyle konuşuyor: “Emekli olana kadar bunu tam anlamıyla takdir edeceğimi sanmıyorum. Mesela babam bir maçtan sonra beni arar ve eğer kaybettiysek benim için bu dünyanın sonu demektir fakat o, ‘sanırım farkında değilsin ama sen West Ham United’ın kaptanısın. Sen bu kulübün taraftarı olarak büyüdün.’ der.”

“Bence West Ham dünyanın en büyük kulüplerinden biri. Ciddiyim. Maldivlerde bir yerde yürüyüş yapıyordum ve orada West Ham taraftarları vardı. Bu çılgınca! Bu kulübün kaptanı olmak, Upton Park’tan London Stadium’a gidişte liderlik etmek… Bu bir tarih! Bunlar hiçbir zaman benden ve ailemden alınamayacak şeyler. Burada bir dönem birlikte oynadığım Joey O’Brien jübile defterime ‘Yaptığın hiçbir şey, bitene kadar takdir görmeyecek.’ diye yazmıştı. Bu kafamda yer etti.”

Arsenal, Chelsea, Tottenham gibi Londra’nın devlerinden ziyade, mütevazı ancak çok köklü bir tarihe, Green Street Hooligans gibi filmlere konu olmuş İngiltere’nin en önemli taraftar gruplarından birine sahip olan West Ham United’ın formasını 15 yıldır terleten Mark Noble, kulübün simge isimlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor…

Kaynak: Telegraph UK

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş