Ross Barkley röportajı

soccer-everton-174715_959

Eski bir Liverpool’lu olan ve şu günlerde Dailymail gazetesinde yazarlık yapan Jamie Redknapp, Everton menajeri Ronald Koeman ile birlikte tekrar form yakalayan 23 yaşındaki İngiliz orta saha oyuncusu Ross Barkley ile kariyerine ve hedeflerine dair oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Biz de bu röportajı sizler için Türkçeleştirdik.

1

Jamie Redknapp: İnsanların seni sorgulaması ve seninle ilgili şüphe duyması beni rahatsız ediyor açıkçası. Ben antrenörün olsam takımı senin üzerine kurardım. İnsanlar neden senin ne yapabileceğinden ziyade ne yapamadığına bakıyor?

Ross Barkley: Bunu İngiltere’de hep yaparız, değil mi? John Stones, Harry Kane, Raheem Sterling, Dele Alli gibi oyunculara bakın. Onları Barcelona’ya koyun, görüntü inanılmaz olur. Teknik olarak mükemmeller. Çok kaliteliler. Bir İngiliz olarak şunu söylüyorum ki buna inanmalıyız. John Stones çok iyi. Topla oynama yeteneği olan bir stoperden beklediğiniz kadar iyi. Seviye atlayacaktır. Mesela Gerard Pique Manchester United’dayken insanlar onun ne yapamadığı üzerinden konuşuyorlardı hep. Sonra Barcelona’ya gitti ve bir çok kupa kazandı. Barcelona’da Iniesta’nın neler yapamadığından bahsettiklerini göremezsiniz.

Jamie Redknapp: Kendi oyunun üzerine analizlerde bulunduğunu duydum. Mesela kötü oynadığın bir maçtan sonra veya performans düşüklüğü yaşadığın dönemlerde maçlara bakıp performansın üzerine çalışmalarda bulunuyor, sorular soruyor musun?

Ross Barkley:  Kendi oyunuma, diğer oyunculara bakıyorum. Benim pozisyonumda oynayan diğer oyunculara bakıyorum ve neleri daha farklı yaptıklarını ve neleri daha iyi yapabileceğimi görmeye çalışıyorum.

Jamie Redknapp: Kime mesela?

Ross Barkley:  Mesut Özil, Phillipe Coutinho, David Silva, Kaka gibi isimler mesela. Yani yaptıkları işte en iyi olanlara. Onların son yaptıklarına, asistlerine, gollerine bakıyorum.

2

Jamie Redknapp: Sanki çok uzun zamandır futbolun içindesin gibi ama aslında sadece 23 yaşındasın. Eleştirilerle nasıl başa çıkıyorsun? Ben Twitter’da olsam herkesle kavga etmek isterdim. Bunu gözardı edemem. Uygulama telefonumda olsa kötü şeyler olduğunu bilsem bile bakmak zorunda kalırım. İşte bu yüzden Twitter kullanmıyorum. Genç futbolcular için zor olmalı.

Ross Barkley: Ben Twitter ve Instagram kullanıyorum. Zaman zaman paylaşım yapıyorum ama eleştirilere pek bakmıyorum. Bazen bu durum çok arttığında uygulamayı silmek durumunda kalabilirim. Eleştirilere maruz kaldığımda daha çok çalışırım. Benim için cevap budur. Kendim için hep yüksek standartlar belirlemişimdir ve bu sezonun başlarında bu konuda başarılı olamadığım bir dönem olmuştu. Ben de daha sonrasında özellikle fitness anlamında çok çalıştım. Bu çalışmanızın karşılığını alıyorsunuz.

Jamie Redknapp: Her zaman seni büyük bir fanın olmuşumdur. Ayağının kırıldığı korkunç bir sakatlıktan geri döndün. Hatta bir doktor bir daha oynayamayacağını söyledi. Bu sana düşüş yaşadığın zamanlarda yardımcı oluyor mu?

Ross Barkley: Eleştirildiğimde kafamı öne eğmiyorum. İnsanlara bu eleştirilerin haksız olduğunu kanıtlamak istiyorum. Hastanedeyken biri “ Tekrar oynayabilecek miyim?” sorusuna “Hayır” ile cevap verdiğinde bu durum size o cevabı veren kişinin yanlış olduğunu kanıtlamak için bir azim ve kararlılık veriyor. Bende durum aslında böyleydi.
3

Jamie Redknapp : Sen Ross Barkley’in teknik direktörü olsaydın Ross’dan en iyi nasıl faydalanırdın? Ona hemen sevgiyle mi yaklaşırdın yoksa onu sevsen de bunu başlarda ona karşı sert olarak mı gösterirdin?

Ross Barkley: Aslında ikisinin de ortası diyebilirim. İyi işler yaptığımda menajer tarafından biraz övülmek hoşuma gider ama kötü oynadığımda eleştirinin de dozu çok yüksek olmamalı.

4

Jamie Redknapp : Bournemouth maçında attığın gol ve sonrasında top henüz ağlara gitmeden sevinmen.. açıkçası bu yaptığın çok hoşuma gitmişti. Bu insanlar arasında fikir ayrılıklarına da neden oldu. Bazıları bunu ukala bir tavır olarak değerlendirdi ama bence bu oyununun zirvesinde olan ve kendine güvenen bir oyuncuyu gösteriyor. Peki sen daha sonra  “bu biraz ağır oldu” dedin mi?

Ross Barkley: Hayır aslında ben memnundum durumdan. Bakın, futboldan keyif aldığımda en iyi durumda oluyorum ve o hareket de keyif aldığımın bir göstergesiydi.  Bournemouth takımıyla dalga falan da geçmedim, bir saygısızlık yapmadım. Bu daha önceden planlanmış bir şey de değildi, o anda gelişti.

Jamie Redknapp:  Bu sezon milli takıma çağırılmamak nasıl hissettirdi sana?

Ross Barkley: Kadroyu ilk gördüğümde tepkim şöyleydi: “Size göstereceğim, bu kararın yanlış olduğunu size kanıtlayacağım.” Benim mentalitem bu şekilde. İngiltere adına oynamak istiyorum. Everton’da milli takıma çağırılacak kadar iyi oynamak istiyorum. İngiltere adına oynmak benim için çok şey ifade  ediyor. Kadroya yazılan ilk isimlerden biri olmak istiyorum, teknik direktörün neler yapabileceğimi görmesini istiyorum. Bir daha kadrodan çıkmak istemiyorum ama bunun için ilk önce çağrılmam gerek.

Jamie Redknapp: Hayatında başka neler var? Golf oynar mısın?

Ross Barkley: Hayır, denedim ama sevmedim golfü. Box ve futbol izlerim. Antrenman yaparım ve futbol oynarım. Açıkçası durum bundan ibaret. Geçenlerde Barcelona’yı izledim daha sonra Pazar günü PSV – Feyenoord maçını izledim. Salı günü Juventus – Napoli maçını izledim. Bir yerlerden bir şeyler öğrenmeye ve farklı stiller görmeye çalışıyorum. Fransa’da Paris Saint- Germain’i izliyorum. Farklı ligler farklı oyun stillerine sahip. Futbola saplantım var diyebilirim.

Jamie Redknapp: Çocukken senin kahramanların kimlerdi?

Ross Barkley: Paul Scholes ve Frank Lampard. Gol atma becerisi olan orta saha oyuncuları. Ben de hep bunu hedeflemişimdir ve kariyerim bittiğinde de işte böyle hatırlanmak istemişimdir. Önümde uzun bir yol var.

Jamie Redknapp: Her zaman Liverpool’da bölgeden yetişmiş genç oyuncular için işlerin zor olduğunu düşünmüşümdür. Mesela Steven Gerrard ve Robbie Fowler. Bundan bir kaçış yolu yok. Taraftarlar her zaman çok şeyler bekleyecek. Bu durumla nasıl başa çıkıyorsun? Everton taraftarları beklentiler konusunda sana karşı adil mi?

Ross Barkley: Evet, bence adiller. Bu işlerin nasıl olduğunu biliyorum. Ben de taraftar olsam aynı olurdum, çok şey isterdim. Bölgeden yetişen oyunculardan daha fazlasını beklerdim. O yüzden iyi olmadığım zamanlarda ne beklendiğini biliyorum.

5

Jamie Redknapp: Şu sıralar seninle birlikteler, seni destekliyorlar.

Ross Barkley: Goller atıyorum, asistler yapıyorum ve herkes oynadığım futboldan keyif aldığımı görebilir.

Jamie Redknapp:
Şu ana kadar kendi beklentilerini karşıladın mı?

Ross Barkley: Evet, öyle diyebilirim. 19 yaşında milli takım formasını giydim.  Kendime 20 yaşından önce milli takımda forma giymem gerektiği şeklinde bir hedef, meydan okuma belirlemiştim. Ancak şu ana kadar bir kupa kazanamadım ve kupalar kazanmak istiyorum. Kazandığınız kupalarla akılda kalırsınız hep. Şu ana kadar hiçbir şey kazanmadım. Bu değiştirmek istediğim bir durum.

Jamie Redknapp: Bunları duyduğuma sevindim. Burda bir çekim yapıyoruz ve tuzak sorular da olabilir ama belli ki sana göre futbol para kazanmak değil.

Ross Barkley: Hayır, hayır. Bir “winner” (kazanan) olarak hatırlanmak istiyorum. Kupalar kazanmak istiyorum. Futbol oynamamın sebebi bu.

Jamie Redknapp: Bir Everton taraftarı için kulübü ve Ross Barkley için hangi beklentilerde bulunması makul olur?

Ross Barkley : Ben, Ross Barkley’den gol ve asistler beklerdim. Taraftarların maçta heyecanlanmalarını, beni rakip oyuncuları mağlup ederken ve takımım için şanslar üretirken görmelerini istiyorum. Takımın bir taraftarı olarak ligi Avrupa kupalarına katılabilecek konumda bitirmemizi beklerdim. Bu sezon ilk dörtte bitirebiliriz gibi görünmüyor ama bunu hedeflemeliyiz. Son Tottenham maçına kadar 2017’de yenilgi yüzü görmedik ve iyi bir takımız.

Jamie Redknapp: Takımınız oynaması çok zevkli bir takım gibi görünüyor. Everton’ın bu görüntüsü hoşuma gidiyor.

Ross Barkley : Bu, kulübe geldiğimden beri en heyecanlı zamanım. Rehavete hiç yer yok, herkes odaklanmış durumda.  Ancak her iyi takım gibi tabii ki işimizden keyif aldığımız, eğlendiğimiz zamanlar da var.

6

Jamie Redknapp: Bir Liverpool taraftarı olarak ben gergin durumdayım diyebilirim. Liverpool ile Everton arasındaki fark giderek kapanıyor. Sence onları yakalayabilecek misiniz?

Ross Barkley: Evet, amacımız bu. İyi başlamışlardı ama şu anda pek iyi gitmiyorlar ve biz de iyi bir form yakaladık. Menajerimiz takıma kalite getirdi. Genç ve başarıya aç oyunculara sahibiz.

7

Jamie Redknapp: Menajeriniz Ronald Koeman… Onun oynadığı dönemleri hatırlamayamazsın ama senin oyununa nasıl katkı yaptı? O, pas konusunda çok iyiydi.

Ross Barkley: Evet ama onun iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum. Kulüpteki yaşça büyük isimler bana onun ne kadar iyi olduğunu anlatıyor. Sadece pasları değil aynı zamanda müdaheleler konusunda da çok iyiymiş. Antrenmanlarda zaten biz topla koşular yaptığımızda bunu görebilirsiniz. Eğer kazanılacak bir top varsa biz bunu yapamazsak hep arkamızda olur. Maçlarda daha agresif olduğumu ve hissediyorum, top kazanmaya çalışıyorum. Bu menajerimizin sayesinde olan bir şey.

Jamie Redknapp: Sezon başında biraz problem yaşamıştınız. Seninle uğraştığını hissediyor muydun?

Ross Barkley: Bununla ilgili konuşmuştuk onunla. Benim yeteneklerime inandığını ve benden daha fazlasını beklediğini söyledi. Görebiliyorum ki beni başka bir seviyeye taşımak için uğraşıyordu.

Jamie Redknapp: Her sezon Premier Lig’de gol konusunda çift basamaklı sayıları bulmanı istiyorum. Frank Lampard gibi Steven Gerrard gibi.

Ross Barkley: Bunun için daha fazla çalışmalıyım ve çalışıyorum da. Antrenmanda her zaman bunun üzerine çalışmalar yapıyorum. Beşe beş oynuyorsak sürekli fileleri bulmayı hedefliyorum. Geçen sezon bu sayılara ulaştım ama bu sezon yeterince gol atamadım henüz. Daha fazla atmalıyım.

Jamie Redknapp: Sence en büyük rakibin kim?

Ross Barkley: Moussa Dembele. Hak ettiği itibarı görmüyor şu anda. O üst düzey bir oyuncu. Top kontrolü ve pasları gerçekten muhteşem. Daha fazla gol atsa daha çok övgü alır.

Jamie Redknapp: Peki ya Dele Alli? Milli takımda birlikte oynayabilir misiniz? Bu fikir beni heyecanlandırıyor.

Ross Barkley: Tabii ki. Bu konuda hiç şüphem yok. Onu oyunun iki yönünü oynayabilen bir orta saha oyuncusu olarak görüyorum ve ben de 10 numara pozisyonunda oynamayı seviyorum. Üçlü bir orta sahada oynayabiliriz ve bu onun da benim de en verimli olduğum sistem olur. O, çok iyi bir oyuncu.

Kaynak: Dailymail UK

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş