Maç Analizi | Real Madrid – Bayern Munich

Bu akşam ne çok fazla pas yapan ne de çok fazla mesafe kat eden kazandı. Bu akşam, boş alanları iyi değerlendiren, doğru koşular doğru vuruşlar yapan takım kazandı.

Futbol’da şansa faktörüne çok fazla inanalardan değilim. Bu akşam Real Madrid çok etkili bir oyun oynamamış gibi görünebilir. Ancak eline geçen fırsatları değerlendirebilmek, özellikle bu seviye karşılaşmalarda maçı lehinize sonuçlandırmanıza sebep olabiliyor.
Gelelim maçı teknik açıdan incelemeye…
Guadiola, Lahm silahını orta alanda kullanmak seçimini bu karşılaşmada tekrarladı.  Lahm’ı sağ bekte kullanma yerine bu bölgede Rafinha tercihi belki de bu maçtaki en kritik seçimdi. Rafinha bölgesinden Ronaldo’nun – sakatlıktan yeni çıkmış – olmasına rağmen çok fazla zorladığını gördük. Bayern Munich bir türlü Real Madrid savunma dengesini bozacak bir hamle yapamadı. 40 orta çok ciddi bir sayı, bunların 10’unda isabet sağladılarsa da etkili bir pozsiyon gelmedi.
İki takımın saha içindeki ortalama dağılımına bakacak olursak, Munih’in oyunu çok daha önde oynamaya çalışan takım olduğunu görüyoruz;

Ribery’nin çok etkisiz kaldığını söylememiz gerek. Pep, ikinci yarıda Robben ile kanatlarını değiştirse de bu bir çare olamadı.

Harfinha’yı 66. dakika’da değiştirip Lahm’ı sağ beke çekmesi de Bayern için bir kurtuluş olamadı.
Bayern Munich bu akşam 705 pas yaptı, %89 pas isabeti ile oynadılar. Toni Kroos maçın en fazla pas yapan oyuncusu oldu; istatistiği gerçekten müthiş.
Bayern 118.79 km mesafe kat etti, Real 112.93 km. Görüyoruz ki bazen futbolda bazı önemli noktaları doğru yapıyor gibi görünseniz de çok farklı dinamikler ortaya çıkabiliyor.
Carlo Ancelotti, Bayern Munich’e karşı kaybetmeme istatistiğine bir maç daha ekledi; 5. galibiyeti. 2’de beraberliği bulunuyor. Bir başka önemli istatistik te Bayern Munich’in 2010 yılında ki İnter finali de dahil olmak üzere Bernabeu’da oynamış olduğu son 6 maçı da kaybetmiş olduğu.
Real Madrid, ilk maç itibari ile bir avantaj yakaladı. Ancak ikinci maç bana göre her türlü sonuca açık görünüyor.
Yazımızın sonuna bu akşamın özseti olabilecek eğlenceli bir görsel ile son verelim;

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş