Şampiyonluk yolunda 8 istatistik | 31. hafta

intro-1456163695

Aslında geçen hafta yazdığım “Şampiyonluk yolunda 8 istatistik” başlıklı yazının giriş paragrafını birebir buraya da kopyalayabilirdim. Zira şampiyonluk yarışındaki iki takımın da farklı galibiyetler alması dolayısıyla puan farkı korundu. Ama hepsinden öte Beşiktaş’ın ligin geri kalanında maç başına yakalaması gereken ortalama puan 2.5’tan 2.3’e düştü. Ancak diğer 31. haftada oynanan maçlar geçen hafta paylaştığımız istatistikleri haliyle etkiledi. O zaman gelin şimdi de 31. haftanın ardından şampiyonluğu etkileyecek 8 istatistiğe bakalım:

gokhan-tore-mehmet-topal-24-02

1- 31. Hafta Liderliği

Tıpkı 30. hafta liderliği gibi, 31. hafta liderliği de istatisksel olaran %80 şampiyonluk anlamına geliyor. Ligimizin 18 takımla oynanmaya başladığı sezondan itibaren 31. haftaya lider girip şampiyonluk sevinci yaşanmaması durumu 4 kere gerçekleşti. Ve ilginçtir ki bu 4 kere tekrar eden durumun her örneğinde Fenerbahçe işin içinde. Son 10 yılda 3 kez 31. haftaya lider giren Fenerbahçe, 2 kez Galatasaray’a bir kez de Bursaspor’a şampiyonluk kaptırdı. Bu durumun 18 takımlı lig başladığından beri ilk yaşanışı ise Fenerbahçe’nin 95/96 sezonunda kupayı Trabzonspor’un ellerinden almasıydı.

fenerbahce-2-besiktas-0-mac-ozeti-fb-bjk-video-8209698_x_8745_o

2- Rakiplerin Kadro Değeri

1.haftada Beşiktaş, Fenerbahçe’ye kıyasla daha önemli bir engel aştı. Fenerbahçe’nin şampiyonluk yolunda devirdiği engel, toplam kadro değeri 28,65 Milyon Euroluk Gaziantepspor’ken, Beşiktaş bu yolda 37,5 Milyon Euroluk Kayserispor engelini atlattı. Sezonun geri kalanında ise Beşiktaş’ın kalan rakiplerinin kadro değeri 171,7 Milyon Euro iken, Fenerbahçe’nin rakiplerinin toplam kadro değeri 105 Milyon Euro. (Değerler transfermarkt’tan alınmıştır)

der_0

3- Deplasman Taraftarları

Beşiktaş bildiğimiz üzere bu haftasonu Galatasaray’a, ligin finalinde de Konyaspor’a konuk olacak. Bu takımlar bu haftayı deplasmanda geçirdiği için sahalarındaki ortalama taraftar sayısı sırasıyla 19.944 ve 15.598 olarak kaldı ve bu takımlar ayrıca stadyum doluluğu sıralamasında 2 ve 4. sıradaki yerlerini korudular. Fenerbahçe’nin deplasmana gideceği Başakşehir deplasmanda oynarken, Sivasspor kendi sahasında oynadı. Sivas 4 Eylül Stadyumu’na Akhisar Belediyespor maçında 4670 taraftar çeken Sivasspor, 4581 olan seyirci ortalamasını 4587’ye çekti. Haliyle de 2569 ve 4587 ortalamayla oynayan Başakşehir’in ve Sivasspor’un tablodaki sırasıyla 16. ve 10. yerleri değişmedi.

1541102

4- Sarı Kart Cezalıları

Kayserispor maçında sarı kart gören Quaresma, zaten geçtiğimiz haftalarda sarı kart cezası çektiği için bu maçta gördüğü sarı kartın çok bir önemi olmadı. Yani Beşiktaş’ın sarı kart sınırında ve sarı kart sınırı sınırındaki oyuncular aynı kaldı. Beşiktaş’ta İsmail’in, Necip’in, Oğuzhan’ın, Olcay’ın ve Mario Gomez’in sarı kart sınırında oluşunu ve Alexis’in, Sosa’nın, Gökhan Töre’nin ve Cenk’in ise bir sarı kart daha görmeleri durumunda sarı kart cezası sınırına gireceklerini hatırlatmakta fayda var. Fenerbahçe’de ise Gaziantepspor karşısında sarı kart gören Alper Potuk, bu sezonki 6. sarı kartını gördü ve sarı kart sınırı sınırındaki oyuncuların arasına dahil oldu. Sonuç olarak Fenerbahçe’de , Volkan Demirel, Diego, sezonu kapatan Markovic ve Robin Van Persie sarı kart sınırındayken; Alper, Şener, Josef, Ozan, Volkan Şen ve Fernandao bir sarı kart daha görmeleri durumunda sınıra girecekler.

131710

5- Dev Avcıları

Her ne kadar Beşiktaş’ın mağlup ettiği Kayserispor’un kadro değeri, Fenerbahçe’nin mağlup ettiği Gaziantep sporun kadro derinliğinin üzerinde olsa da, dev avcılığı konusunda Gaziantepspor, Kayserispor’a kıyasla daha üstün bir takım. Çünkü Gaziantepspor bu sezon 3 büyüklerden 4 puan çıkartmayı başarırken, Kayserispor’da bu rakam sadece 1. Diğer rakiplere de baktığımızda Başakşehir ve Gençlerbirliği’nin 3 büyüklerden 2şer, Sivasspor’un ise sadece 1 puan çıkarttığını görüyoruz. Beşiktaş’ın rakiplerinden ise Galatasaray 2 (3 maç üzerinden değerlendirildi), Osmanlıspor’un 7 ve Konyaspor’un 4 puan çıkartması dikkat çekiyor.

fenerbahce-besiktas-derbisinin-hakemi-belli-oldu-2-8194635_x_9051_o

6- Oyuncuların Gördüğü Şampiyonluklar

Son haftada sezonu kapatan veya affedilen bir oyuncu olmadığı için Fenerbahçeli oyuncuların şahit olunan şampiyonluk konusunda Beşiktaşlı oyunculara 43e 20lik üstünlüğü devam ediyor.

1202150_620x410

7- Yaş Ortalaması ve Dayanıklılık

Takımlar 31. haftaya, 30. haftada girdikleri kadrolarla girdiğinden bu konudaki istatistiğimiz de sabit kalıyor. Ancak Fenerbahçe’nin kadro dışı ve sezonu kapamışlardan arındırılan kadro yaş ortalaması 28.5ken bunun Beşiktaş’ta 27.8 olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca bu sezon Beşiktaş’a kıyasla 9 fazla maça çıkan Fenerbahçe’nin bu Perşembe Konyaspor ile de bir Türkiye Kupası maçı var.

fenerbahce-besiktas-maci-ne-zaman-saat-kacta-hangi-kanalda

8- Şampiyonluk Engellerinin İç ve Dış Saha Performansları

Fenerbahçe geçtiğimiz haftanın deplasmanlardaki en iyi 10. takımını geçerken, Beşiktaş ise deplasmanların en iyi 8. takımına karşı galip geldi. Şampiyonluk adayı iki takımın maçlarına bakacak olursak:

Fenerbahçe’nin deplasmanda karşılaşacağı Başakşehir ve Sivasspor, ev sahibi tablosunda 5. ve 16. yerlerini korudu. Fenerbahçe’nin Kadıköy’de misafir edeceği Gençlerbirliği’nin de deplasman tablosunda 9. sıradaki yeri değişmedi.

Beşiktaş’ın evinde ağırlayacağı Osmanlıspor ise Kasımpaşa deplasmanından çıkardığı puanla deplasmanların en başarılı 3. Takımı haline geldi. Beşiktaş’ın konuk olacağı Konyaspor ve Galatasaray da takımların kendi sahalarında oynadıkları maçlarda topladıkları puanlara göre, sırasıyla ligin en başarılı dördüncü ve üçüncü takımları.

maxresdefault

Son Olarak: Rakiplere Genel Bakış ve Rakip Motivasyonları

Başakşehir: İki haftadır kazanamıyorlar ancak altı haftadır da yenilmiyorlar. Eğer Sivasspor’un 34. haftada küme düşmesi kesinleşmezse, Fenerbahçe’nin karşısına en yüksek motivasyonla çıkacak olan ekip, ancak Avrupa yarışında peşlerinden gelen Osmanlıspor ve Galatasaray’ın lider Beşiktaş ile oynayacak olması onlar için bir avantaj ve Fenerbahçe’den sonra çıkacakları Eskişehirspor maçının onlar için fazlasıyla kritik olması ve Rizespor’un şu anda olası gözükmeyen düşme durumunun son haftaya girilirken neye benzeyeceği durumu belirsizleştiriyor.

Gençlerbirliği: 17. Haftada düşme hattında olan Gençlerbirliği, 2016 yılı puan durumuna göre 5. sırada. Başakşehir karşısında galibiyet bulabilselerdi Avrupa hayalleri daha da güçlenecekti ancak matematiksel olarak hala mümkün olan avrupa kupalarına katılabilme ihtimali biraz düştü ancak yine de Fenerbahçe’nin Gençler karşısında işi kolay olmayacaktır.

Sivasspor: Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı diye uzayıp giden deyişin yansıması Sivasspor üzerinde ligimizde yaşanabilir. Setkus’un kontrol hatası gole, gol iki puana mal oldu ve bu iki puan başka şeylere mal olur mu bunu zaman gösterecek. Ayrıca Cicinho’nun sakatlığı ve Çağatay’ın kırmızı kart cezası nedeniyle sağ bek pozisyonu John Boye’a kalabilir bu da göbekte daha başka sorunlara yol açabilir. Ancak Sivasspor için Fenerbahçe maçı ölüm kalım savaşı mı olacak yoksa o zamana kadar iş bitmiş mi olacak zaman gösterecek.

Galatasaray: Osmanlıspor, Kasımpaşa’ya puan kaptırınca puan farkı 3’e düştü (İkili averaj Osmanlıspor’da) bu da Galatasaray’ı biraz daha derbiyi ciddiye almaya itecektir. Ayrıca, formdalar ve Bursaspor’a karşı kaçan pozisyonları ve çalınmaması olay yaratan bir penaltı pozisyonları var. Her ne kadar Galatasaray taraftarının pek de hatırlamak istemeyeceği bir sezon olsa da sahalarındaki ilk ve tek mağlubiyetleri ağustos ayında.

Osmanlıspor: Bu hafta ligde kalmayı garantilemiş Bursaspor’a kendi sahalarında 4-0 yenilmedikleri takdirde Bursaspor’un avrupa kupalarına katılamaması kesinleşiyor. Haliyle büyük motivasyona sahip bir takımla oynamayacaklarını söyleyebiliriz ancak onlar için de belirleyici olan bir derbi var. Eğer Galatasaray, Beşiktaş’a çelme takarsa, Osmanlıspor da aynısını yapmak zorunda kalacaktır. Ki beşincilik yarışının sadece Galatasaray’la Osmanlıspor arasında geçeceğini söylemek de Akhisar Belediyespor’a haksızlık olacaktır. Çünkü Galatasaray ile aynı puandalar, önlerindeki iki takımın liderle maçı var ve son hafta belki de Avrupa biletinin kime gideceğinin belli olacağı Osmanlıspor – Akhisar maçı oynanacak.

Torku Konyaspor: Kulağa imkansız gibi gelen Fenerbahçe’yi geçip ligi ikinci bitirme ihtimalleri kalmadı ve kalan üç maçta bir puan almaları durumunda ligi üçüncü bitirmeleri kesinleşiyor. Kulüp olarak artık onlar için önemli olan puan rekorları ve galibiyet dolayısıyla gelecek olan gelirler. Ancak Torku Konya’nın büyük bir motivasyonu olmasa da sonuç olarak Aykut Kocaman’ın takımı Şenol Güneş’in takımına karşı olacak ve Türk futbolunun bu iki önemli teknik adamının mücadelesinin heyecan yaratmayacağını söylemek olmaz.

Şampiyonluk yolunda 8 istatistik | 30. hafta yazısını okumak için tıklayınız..

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş