Scout Raporu | Augustine Okrah

Augustine Okrah Gana’nın Ashanti Bölgesi’nde küçük bir şehir olan Obuasi’de 14 Eylül 1993’de dünyaya geldi. 21 yaşındaki forvet oyuncusu 2012 yılında Amerikan Futbol Kulübü Red Bull New York’un Gana’nın Sogakope bölgesinde kurduğu Red Bull Academy Sogakope takımında keşfedildi ve aynı sene Gana’nın köklü kulüplerinden Asante Kotoko’da profesyonel futbola ilk adımını attı.
Asante Kotoko’daki ilk senesinde forma şansı bulamayan Okrah, ligin ilk yarısında Gana’nın başkent takımı Liberty Professionals Accra takımına kiralandı. Burada 6 maça çıkan Okrah süre aldığı 369 dakikada fazla varlık gösteremedi ve sezon sonu takımına geri döndü sezon başlamadan da Gana’nın Bechem United kulubüne satıldı.

Augustine Okrah beklenen patlamayı Bechem United takımında yaptı ve oynadığı 30 maçta 16 gol atarak takımının sezonu 5.bitirmesini sağladı bu performansıyla hem Gana Premier Lig’inde gol kralı oldu hem de sezon sonunda Gana’da yılın oyuncusu seçildi.

Başarısı, keşfettiği futbolcularla adından söz ettiren B.K Hacken kulübü scoutları tarafından farkedilen Augustine Okrah 2014 Ağustos’unda İsveç’in yolunu tuttu ve Gana dışına ilk adımını atmış oldu. Bu sezon Spartak Moskova’dan Trabzonspor’a 6 milyon € karşılığı transfer olan Abdul Majeed Waris’de Hacken tarafından keşfedilmiş ve Moskova ekibine 2.9 milyon € karşılığında satılmıştı.

Forvet,forvet arkası ve sağ kanat pozisyonlarında oynayabilen Okrah Gana 20 yaş altı formasını da 4 kez terletme başarısı gösterdi.

Hacken’de 9 numaralı formayı giyen Okrah yeni transfer olduğu İsveç ekibinde henüz forma şansı bulamadı ancak önümüzdeki haftalarda İsveç Ligi’nde adından söz ettirebilecek potansiyele sahip olduğu otoritelerce kabul görüyor.

21 yaşındaki genç forvetin önünde daha büyük başarılar peşinde koşacağı uzun yıllar var. Kara elmas İsveç’te parlamayı ve keşfedilmeyi bekliyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş