Scout Raporu | Duje Čop

Hırvatistan futbolu tıpkı Belçika futbolu gibi yükselişte. Bu yükselişin önemli sebeplerinden biri de Hırvatistan’da dünya çapında ses getirebilecek futbolcuların ortaya çıkması. Bu altın jenerasyonun başını çeken futbolculardan ilk akla gelenlerden biri Dinamo Zagreb forması giyen Duje Cop.

Duje Cop 1 şubat 1990 yılında Hırvatistan’ın Vinkovci şehrinde dünyaya geldi. Meslek olarak futbolu seçmesi ise zor olmadı çünkü önünde rol model olarak babası Davor Cop vardı. Davor Cop Hajduk Split formasını 5 sezon boyunca terletmiş 1985-1986 sezonunda attığı 22 golle Yugoslavya Birinci Ligi’nde gol kralı olmuştu. Babasının izinden giden Duje’de kaderin cilvesi midir bilinmez babasından yaklaşık 25 sene sonra aynı gol sayısıyla  gol kralı oldu.

 

Untitled

 

Cop, 2007-2008 sezonunda babasının da uzun zamanlar top koşturduğu Hajduk Split’te profesyonel futbola ilk adımını attı. İlk sezonunda az süre bulan Cop 2 gol bulabildi ve sezon sonu Portekiz ekiplerinden ada takımı Nacional Maderia’ya kiralandı. Maderia’da sadece 174 dakika forma şansı bulan Cop 1 gol attı. Hırvatistan’a dönünce 2 sezon daha Hajduk Split formasını terleten Duje 31 resmi maçta 14 gol attı. 2011 Temmuzunda Hajduk Split’le karşılıklı olarak sözleşmesini fesheden Cop Split şehrinin diğer takımı RNK Split’le 4 yıllığına anlaştı. 32 maçta 10 gol bulan Cop artık Hırvatistan Liginde yeterliliğini kanıtladı ve Hırvatistan’ın köklü kulüplerinden Dinamo Zagreb’e transfer oldu.

Milli takım kariyeri şimdilik pek parlak görünmese de gösterdiği performansla milli takım seviyesinde olduğunu her maçta kanıtlayan Cop fırsatçılığı, vuruş tekniği ve atletik özellikleriyle alışılmışın dışında bir forvet görüntüsü çiziyor. Sezon başında ismi Beşiktaş’la da anılan Cop gösterdiği performansa göre düşük kalan maliyetiyle de takımların ilgisini üzerine çekebilecek bir isim.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş