Maç Analizi | Southampton – Manchester United

Son 3 haftasında galip gelemese de Premier Lig’in etkili takımlarından biri olan Southampton ile Ferguson sonrası bir türlü toparlanma sürecine giremeyen Manchester United’ın karşılaştığı maçı 1-2 United kazandı. United böylece galibiyet serisini 5 maça çıkarmış oldu.

Manchester United’ın Savunma Anlayışı

United, 3’lü savunma anlayışını önlerine Carrick’i monte ederek güçlendirmeyi tercih etse de McNair gibi tecrübe eksikliği olan stoperlerinin de etkisi ile savunma anlamında yerleşim hataları yaşadı.

Aşağıdaki örnek pozisyon savunma yerleşimindeki eksiklikleri görmek açısından etkili olacaktır;

united

Savunmanın sağ tarafından ciddi bir tehlike söz konusu. United’lı oyuncuların switch edebilse, daha doğru bir pozisyon alabilse Southampton’lu arka direk oyuncusu en azından bu kadar rahat kafa vuruşu yapamayabilir. Yapılan ota anında da United’lı oyuncuların topa herhangi bir baskısı gözükmüyor.

Başka bir pozisyonda yine alan paylaşımı hataları dikkat çekiyor. Topla gelen rakip oyuncuyu 3 United’lı oyuncu herhangi bir kademe anlayışı olmaksızın düz bir hat üzerinde karşılıyor.

united2

Üç oyuncunun arkasındaki boş alan dikkat çekiyor. Çok doğru bir  forvet koşusu yapan Southampton’lı oyuncu  ile birlikte United’lı bir oyuncunun devamlılığı olsa da önemli bir pozisyonun doğmasına engel olamıyor.

Manchester United Ofansif Anlayış

Kağıt üzerinde Rooney ile Van Persie iki santrafor olarak görülüyor. İki oyuncu da dolaşmayı seven, statik olmayan oyuncular. Ancak dünkü maç çok santrafor’lu bir takımın illa kolay pozisyona gireceği anlayışının yanlış olduğuna belki de en yakın örnek. United ilerde çoğalmakta zorlandı, bu ikiliyi iyi besleyemedi. Çok etkili pozisyonlar bulamasalarda 2 gol ile Southampton deplasmanından 3 puan çıkartmayı başardılar.

Southampton’da Clyne’ın defanstan ileri çıkışları ofansif anlamda ciddi katkı sağladı. Southampton adına bir diğer etkili isim de Tadic idi.

Aşağıda Tadic’in pas haritasını görüyoruz. 3. bölgede 5 isabetli kritik pas dikkat çekiyor. Bu pasların dışında ceza sahası içine 3 isabetsiz denemesi oldu.

tadic

Manchester United bu galibiyet ile özlem duyduğu üst sıralara gelmiş oldu. 15 hafta sonunda 28 puanla Chelsea ve City’nin ardından 3.’lüğe yerleşti.

Southampton ise  26 puanla 5.’liğe geriledi. Zorlu bir süreci çok da iyi geçirmeyen Southampton’un herşeye rağmen ligi ilk 5 içinde bitirebileceğini düşünüyorum.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş