Sporda bilim ve psikolojinin yeri

Futbol , gezegenimizdeki en popüler spor. Milyonlarca insan hem bu oyunu oynuyor hem de izliyor. Kahraman muamelesi gören oyuncular saha içinde ve saha dışında göz kamaştırıyorlar ama saha içerisinde onlardan birer süper kahraman olmaları bekleniyor. Modern futbolun hem fiziksel hem de zihinsel zorluklar içermesinin tek nedeni takımların ve futbolcuların her zaman en iyi olma isteğidir.

Futbol tarihine baktığımız zaman oynadığı döneme damga vurmuş ve başarılı olan bütün futbolcular nefes kesici yetenekleri ve güçlü fizikleri kadar mental yönden de iyiydiler. Modern futbol her oyuncunun üstün değerlerde atlet olmasını gerektiriyor. Bilim sayesinde her zamankinden daha zinde olabiliyorlar. Artık takım fizyoterapistleri sakatlıkları önleyebiliyor ve tedavi edebiliyor , beslenme uzmanları futbolculara ne yiyip ne içmeleri gerektiğini söylüyor ve spor psikologları takımı zihinsel olarak hazırlıyor.

Rakipleriniz kadar maddi güç ve olanaklara sahip olmayan bir takımsanız rakiplerinize göre spor bilimine daha fazla önem vermeniz gerekiyor. Bunu en iyi şekilde İngiltere Premier Ligi’nden örneklerle anlatabiliriz.

SteveMcClaren

Steve McLaren ve Middlesborough

2001 yılında Steve McLaren Middlesbrough takımının başına geçti. Maddi olanakları rakipleri kadar fazla olmadığı için spor biliminin spora olan katkılarından faydalanmak istedi. Spor biliminden faydalanmak istemesinin amacı , bir oyuncuya bakıp daha yoğun çalışması gereken noktaları bulabilmek istemesiydi. Bunların hepsini belirli bir mantık silsilesi içinde yaparken oyuncunun saha içindeki verimini en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Steve McLaren ise bütün parçaları bir araya getirerek her zaman en iyiyi bulmaya ve yapmaya çalışıyor.

Steve McLaren teknik ekibe biomekanik uzmanı, beslenme uzmanı ve yeterli seviyede fizyoterapist getirmek ile birlikte kulüplerde ender olarak görülen bir alanda atılım yaptı. Takıma Bill Beswick adında bir spor psikoloğu getirdi ve onu kendisinin yardımcı antrenörü yaptı. Bill Beswick bu alanda yardımcı antrenör olan ilk spor psikoloğudur. Steve McLaren spor psikolojisinin en büyük destekçilerinden.

Steve McLaren sporculara inişli ve çıkışlı evrelerin ne kadar doğal bir süreç olduğundan bahsetmeye çalışan bir süreç izledi. Özellikle maç günleri zihinlerinde sorunlarını ya da onları rahatsız eden duyguları futbolcularla tartışıyordu ve maçlarda onlardan en üst düzeyde performans alınmasını sağlıyor.

24730669_miei-idoli-alex-ferguson-il-warren-buffett-del-calcio-0

Alex Ferguson ve Manchester United

1999 yılında Sir Alex Ferguson menajerliğinde ki Manchester United, Bill Beswick ile çalışmaya başladı.Bu dönemde Manchester United, Neville kardeşler ,Paul Scholes , David Beckham ve Ryan Gigs gibi yetenekli ve yeni yıldız adaylarına sahipti. Bu yeni yıldız adaylarının saha içinde performans olarak gelişmesinde Bill Beswick faktörü fazlasıyla var. Sir Alex Ferguson ve Steve McLaren öncülüğünde atılan bu adımlar sayesinde Manchester United ve Middlesbrough hem Premier Lig’te hem de Avrupa kupalarında başarılı oldu.

Futbolcuların sürekli spot ışığı altında olduğu gerçeğini bir yana bırakırsak yaptıkları iş haftada iki hatta üç kez masaya yatırılıyor. Sürekli sakatlanma riski taşıyorlar ve bu da futbolcular üzerinde büyük bir psikolojik baskı yaratıyor. Spor psikolojisi böyle hassas futbolcuları maçlara hazırlayabiliyor. Bu bilim dalı olmasa günümüzdeki yıldızlar bu büyük baskı altında ezilip yok olma riski taşıyabilirlerdi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş