STSL yayın gelirleri

soccer-on-tv-lg

Yarın Süper Lig 2017/2018 İlhan Cavcav Sezonu Başakşehir’in ev sahipliğinde Bursaspor müsabakasıyla 21:45’te başlıyor. Bütün takımlara, taraftarlara ve futbolseverlere eğlenceli ve çekişmeli bir sezon diliyorum.

Her futbolseverin bildiği üzere önümüzdeki 5 yıl için yeni yayın ihalesi yapıldı ve yaklaşık %35 oranında bir gelir artışı bekleniyor. Birçoğu mali sıkıntılar içinde olan takımlarımız da gelir artışından faydalanarak rekabette bir adım öne geçebilmek adına birçok meşhur futbolcuyla yüksek meblağlara anlaşma sağladı. Yayın ve performans geliri dağılımı nasıl oluyor ve sezon sonunda nasıl bir tablo takımlarımızı bekliyor olacak?

Her Süper Lig takımı ayakbastı parası olarak $8.46M gelir elde ediyorlar. Herkesin aldığı bu ödemenin üstüne, geçmişteki şampiyonluklarına ithafen ek gelir, ilk 6’da bitiren takımlara başarı ödemesi ve galibiyet ile beraberliklere primler ekleniyor. Her galibiyette $640K ve her beraberlikte $320K prim kazanılıyor olacak. Şampiyon olmuş takımlar süper Lig’de bulunan diğer takımların gelirlerine ek olarak ligi hangi pozisyonda bitirirse bitirsin $435M’luk pastanın  %11’ini paylaşıyorlar. Galatasaray $15.69M, Fenerbahçe $14.91M, Beşiktaş $11.77M, Trabzonspor $4.71M ve Bursaspor $785K şampiyonluk parası alıyorlar.

Son 10 yıldaki sıralama bazlı galibiyet ve beraberlik ortalamasından yola çıkarak Bursaspor özelinde hazırlamış olduğum yaklaşık değerlerden oluşan tablo aşağıdaki gibidir.

STSL_Full

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş