Sturm Graz – Fenerbahçe Analiz

sturm graz fenerbahce

Fenerbahçe, henüz transfer sürecini atlatamamış bir konumdayken oynadığı Avrupa Ligi ön eleme ilk maçında Sturm Graz’ı 1-2’lik bir skor ile yendi ve kendi evindeki karşılaşma öncesi ciddi bir avantaj elde etti.

Öncelikle Aykut Kocaman’ın takımı hem fizik hem de mental olarak iyi hazırladığını söylemek yanlış olmaz. Maç öncesinde sık sık dile getirdiği gibi; Sturm Graz’ın Fenerbahçe’ye göre daha oturmuş bir kadrosu var. Hazırlık sürecine de Fenerbahçe’ye göre daha erken başlamış olmaları bir avantaj olabilirdi ancak Fenerbahçe takımının bireysel oyuncu kalitesi de Aykut Kocaman’ın belirttiği bir başka önemli noktaydı.

fenerbahce_aykut_kocaman

Maçı genel hatlarıyla inceleyecek olursak Fenerbahçe’nin maçın son 15 dakikasına kadar rakibine oyununu kabul ettirdiğini, rakibi önde karşılamaya özen göstererek kendi kalesinden uzakta tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bunda atılan gol dışında çoğunlukla da başarılı oldu. Son 15 dakikada ise rakibin en azından durumu eşitliğe getirmek adına ceza sahası önünden şut denemelerini gördük.

Savunma Anlayışı

Fenerbahçe’nin 10. dakikada yenik duruma düştüğü pozisyona dönecek olursak; rakip 2. bölgeden 3. bölgeye packing‘le hızlı bir şekilde geçiş yapıyor. Savunma hattı önde, baskı oluşturacak şekilde pozisyon alsa da Fenerbahçe’nin orta alanda ciddi boşluk verdi.

IMG_1390

Yenilen bu golde birden fazla hatanın bir arada olduğundan bahsedebiliriz. 2. bölgede verilen boşluğu kapatmak için stoper Roman Neustädter hamle yapıyor ve yerini kaybediyor. Rakip oyuncu, yapılan ikili sıkıştırmayı  sol taraftan bindiren arkadaşına attığı pas ile aşıyor. Burada Şener’in de pozisyon ve  sonrasında hamle hatası yaptığını görüyoruz. Bu arada domino etkisi devam ediyor, arka tarafta Fenerbahçeli oyuncular Neustädter’in alanını kaymalarla kapatmaya çalışıyorlar. Rakibin sağ kanattan bindirmesi ise golün habercisi niteliğinde. Doğrusu, alan kullanımı, kanat kullanımı, doğru zamanlamalar ve dikine pas oyunu adına derslik bir kanat akını izledik.

IMG_1391

Rakip, kendi sol kanadından uzak direğe yaptığı orta ile Fenerbahçe’de kaybolan savunma anlayışına cezayı kesiyor.

IMG_1392

Ofansif Anlayış

Fenerbahçe, yediği gole karşı oyun anlayışında bir değişikliğe gitmedi, kendi oyununu oynamaya ve kabul ettirmeye gayret etti. Biri Alper’in sıfıra inerek attığı pas sonrasında, diğeri de sezon boyunca etkili olacağının habercisi gibi gözüken duran toptan bulduğu gollerle deplasmanda 1-2’lik üstünlüğü yakaladı ve maçın sonuna kadar bu skoru korumayı başardı.

Bu noktada Fenerbahçe’nin geçtiğimiz sezon eksik olan hücum iştahına güzel bir örnek olması açısından 1-2 önde olduğu dakikalarda yaptığı bir hücuma değinmek yerinde olur.

sturm-graz-fenerbahce

Alper’in Fenerbahçe ataklarındaki en etkili isim olduğunu gördük. Bu pozisyonda atağı kanada aktarıyor ve arka direğe doğru koşusunu gerçekleştiriyor. Genç santrafor Ahmethan belki gol bulamadı, ancak zaman zaman faydalı işler yaptı. Burada da Alper’in arka direk koşusundan da faydalanarak ön direğe koşusunu görüyoruz (2). Özellikle Alper’in arka direğe koşusu rakip savunma oyuncularının aralarının enlemesine açılması ve Ahmethan’ın araya sızması açısından çok önemli. Fenerbahçe rakibini enlemesine açıyor.

IMG_1397

IMG_1398

Sağ kanatta topla buluşan Şener’in tercihi burada kritik. Topla dripling yapıyor ve tercihini kaleye vurmak yönünde kullanıyor. Oysa içerde 3 oyuncunun beklediği, adam paylaşımı sıkıntısı çeken savunma karşısında sayısal olarak üstün olunan bir pozisyonda arkadaşlarından biri ile oynamayı düşünmek daha doğru bir tercih olabilirdi.

IMG_1399

Maçın Adamı

Geçtiğimiz seneye göre çok daha agresif, fizik gücü yerinde, dikine oynamaya çalışan, pas ve dripling tercihleri daha doğru bir Alper Potuk izledik. Yapılması muhtemel 8 ve/veya 10 numara transferleriyle birlikte Mehmet Ekici’nin sakatlığı sonrasında takımdaki yeri soru işareti olsa da Sturm Graz karşısındaki performans “ben de bu takımın bir parçasıyım” dedirtti.

alper potuk

Sonuç

Fenerbahçe kendi evine oldukça avantajlı bir skor ile gidiyor. 0-1’lik bir yenilgi bile rakibin tur atlamasına yetmeyecek. Ancak Aykut Kocaman’ın bunu hiç dikkate almayarak, kendi oyununu sahaya yansıtmayı hedefleyen bir oyun anlayışı ile sahaya çıkacağını ve bir galibiyet de kendi evinde alabileceğini düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş