Tribün Kritik | Galatasaray Hazırlık Dönemi Değerlendirmesi

Barış: Fenerbahçe maçı sonrasında Galatasaray’ın yeni sezona tam anlamıyla hazır olmadığını söyleyebiliriz. Galatasaray’ın geride bıraktığı bu hazırlık dönemi için ne düşünüyorsun?

Fatih: Bu sene Galatasaray’ın başarısız bir hazırlık dönemini geçirdiğini düşünüyorum. Hazırlık dönemlerinin amacı, takımı kondisyon, taktik, mental ve takım uyumu açısından sezona hazır hale getirmektir. Bunun için de genelde maç kondisyonunun biraz oturması ve teknik direktörün bir şeyleri deneyerek takımın doğrularını bulması için daha alt seviye takımlarla oynanır. 
Kadro ile alakalı bazı şeyler (hangi oyuncu nerede oynayacak, takım hangi formasyonda oynayacak) su yüzüne çıkmaya başlayınca hazırlık maçlarının zorluk seviyesi arttırılır. Zaten takım hakkındaki en sağlıklı yorumlar da bu maçlara bakılarak yapılır ve aksiyonlar alınır. Fakat Galatasaray bu sene takımın eksiklerini ve ihtiyaçlarını görebileceğimiz, sağlıklı yorumlar yapabileceğimiz çok fazla maç oynamadı.

Barış: Kesinlikle sana katılıyorum. Galatasaray bu hazırlık döneminde son 3 seneki hazırlık dönemlerinin aksine genellikle kendinden zayıf takımlar ile oynayarak, rakip seçimi konusunda çok yanlış bir strateji izledi.

Son senelerde Galatasaray’ın hazırlık dönemlerinde oynadığı rakiplere bir göz atalım:

2013/14: Malaga, Napoli, Arsenal, Porto
2012/13: Lazio, Fiorentina, Genoa
2012/11: Twente, İnter, Liverpool, Olympiakos, Real Madrid

Bu senelerde oynanan takımlara bakınca Galatasaray’ın birçok üst düzey takımlarla oynadığı görünüyor. Bir de bu sene oynanan rakiplere bakalım:

2014/15: Worwards Steyr, Rapid Vien, Honved, White Star Bruxelles ve Atletico Madrid

Özetle, bu seneki hazırlık döneminde Galatasaray, kendine yakın seviyede bir takım olarak sadece Atletico Madrid ile oynadı. Bu da Galatasaray’ı gerçek anlamda konuşabilmemiz için sadece tek maç var demek…

Fatih: Dediğin gibi Galatasaray hazırlık döneminde ciddi maçlar oynamadı. Ben Galatasaray’ın kötü geçirilen bu döneminin faturasını Süper Kupa maçında ağır bir şekilde ödediğini düşünüyorum. Eğer ki Galatasaray, Atletico Madrid gibi veya bir alt düzeylerde takımlarla oynasaydı, kadrodaki eksiklikler daha çok göze çarpardı ve doğal olarak yönetim bu konuda daha hızlı aksiyonlar alırdı diye düşünüyorum.

Barış: Galatasaray’ın eksik olduğu yerleri geçen seneden zaten biliyorduk. Bu eksiklikler hazırlık maçlarında da az da olsa göze çarptı ama Fenerbahçe maçında bu eksikliklerin çok daha kritik seviyelerde olduğunu gördük. Eminim ki bunu Galatasaray yönetimi ve Prandelli de görmüştür ve transfer çalışmalarına hız vermişlerdir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş