Türkiye Süper Lig’i 20. hafta analizi

Türkiye Süper Lig’de 20. hafta geride kaldı ve ligde enteresan sonuçlar alınmaya devam ediyor. Exclusive global partnerimiz Experimental 3-6-1’in bizler için hazırladığı grafiklere bir göz atalım;

Fenerbahçe bu hafta aldığı kötü sonuca rağmen grafiğin en olumlu yani en yeşil köşesinde. Maç başına attığı şut sayısı en fazla olan takım durumundalar. Buna karşı hala maç başına en az da şut yiyen takım. Galatasaray da maç başına çok şut atanlardan olsa da kalesinde maç başı 14’e yakın şut görerek “çok hücum az savunma” tarafında yer aldı. Konyaspor ise ligin maç başı en az şut atan ekibi.

2016-02-09 Turkey Att Def

Atak  etkinliği grafiğine baktığımızda Beşiktaş’ın “sürekli tehdit” tarafının en ucunda olan takım olduğunu görüyoruz. Maç başına çok şut atıyorlar, aynı zamanda gol başına şut sayıları da az, yani çok etkili şutlar atıyorlar. Fenerbahçe ve Galatasaray da maç başına çok şut atarak “sürekli tehdit” kısmında yer alsalar da Beşiktaş’tan da az etkili şutlar atarak grafiğin daha açık yeşil kısmında yer aldılar.

2016-02-09 Turkey Att

 

Savunma etkinliğinde ise Galatasaray’ın kalesinde maç başı en fazla şut yiyen 3. takım olduğunu görüyoruz. Kasımpaşa da kalesinde ligin en az şut gören takımlarından olsa da Fenerbahçe’ye göre daha fazla sayıda şutta gol yediği için grafiğin daha üstünde yer aldı.

2016-02-09 Turkey Def

 

İlerleyen haftalarda grafikleri hafta bazlı karşılaştırarak takımların son durumlarını daha derin analiz etmeye çalışacağız.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş