Türkiye Süper Ligi 21. hafta analizi

Türkiye Süper Lig’de 21. hafta geride kaldı. Fenerbahçe, kendi evinde zorlu geçmesi beklenen Kasımpaşa maçını özellikle ilk yarıdaki etkili oyunu ile 3-1 kazanırken Şampiyonluğun bir diğer adayı Beşiktaş, Büyükşehir Belediye ile 2-2 berabere kaldı.

21. hafta sonunda takımların hücum ve savunma yönünden karşılaştırmalarına grafikler üzerinden bakalım;

Exclusive global iş ortağımız Experimental 3-6-1’in Futbol Akademi için hazırlamış olduğu “atılan ve yenilen şut” karşılaştırması grafiğine bakacak olursak Fenerbahçe’nin Ligin en fazla şut atan ve kendi kalesinde en az şut gören takımı olarak grafiğin en yeşil alanında yer aldığını görüyoruz. Beşiktaş’ın daha açık yeşil alanda yer almasının sebebi maç başına kendi kalesine yediği şut sayısının daha fazla olması.

Konyaspor, Süper Lig’in en az şut atan takımı olma özelliğini sürdürüyor. Mersin İ.Y ise kendi kalesinde en fazla şut gören takım.

2016-02-15 Turkey Att Def

 

Atak etkinliği grafiğine bakacak olursak Beşiktaş’ın gol başına attığı 6 şut ile Süper Lig’in en efektif şut atan takımı olduğunu görüyoruz. Kayserispor ise açık ara şut ile en zor gol bulan takım.

Konyaspor, Süper Lig’in en az şut atan takımı olmasına karşın az sayıdaki şutların efektif olduğunu, gole dönüşme oranının yüksek olduğunu görüyoruz.

2016-02-15 Turkey Att

 

Savunma grafiğine baktığımızda Fenerbahçe’nin Süper Lig’in kendi kalesinde en az şut gören takımı olduğunu görüyoruz. Akhisar B. ise kendi kalesinde şut görme sayısı ligin ortalamalarında olsa da bu gördüğü şutların gol olma oranı en düşük takım.

2016-02-15 Turkey Def

 

 

Her hafta grafikleri paylaşmaya devam edeceğiz.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş