“Türklerin 2. takımıyız”

150920

“Twitter’da bizi takip eden Türkler, İspanyollardan daha fazla. Adeta Türklerin ikinci takımı gibiyiz Galatasaray ve diğer kulüpler küresel pazarda ilgi çekebilir ama bunun için lig yapısı da müsait olmalı La Masia, çalışanları, antrenörleri ve öğrencileriyle 2.000’e yakın kişiye ev sahipliği yapıyor.”

Barcelona Finans Direktörü Francesco Calvo, NEF’le imzaladıkları yeni sponsorluk anlaşması ve Türkiye pazarına dair görüşlerini paylaştı. İşte Francesco Calvo’nun gözüyle Süper Lig ve Türkiye:

İSPANYOLLARI BİLE GEÇTİNİZ
“Son on yılda futbolda büyük bir küreselleşme meydana geldi ve dijital medyaya erişim kolaylaştı. Futbol tabii ki de Türkiye’deki en popüler spor ve her Türk taraftarının da tuttuğu takımlar var, ama ben öyle inanıyorum ki, biz Türk taraftarlarının kalbinde yatan ikinci kulübüz. Barcelona verdiği sosyal mesajdan dolayı daha farklı bir kulüptür. Dünyanın en iyi oyuncularına sahibiz, onların arasında Arda da var, bu da Türkiye’deki popülerliğimizin artmasına yardımcı oluyor.”

GALATASARAY DÜNYAYA AÇILABİLİR
Calvo, Galatasaray başta olmak üzere Türk kulüplerinin küresel pazarda ilgi çekebileceğini söylüyor: “Juventus, Galatasaray ile oynadığında orada çalışıyordum, epeyce yankı uyandırmıştı. Güzel deneyimdi. Kulüplerinizde mali sorunlar yaşansa da Türkiye rekabetçi bir ülke. Galatasaray ve diğerleri, uluslararası pazara açılabilir. Fakat kulübün yaptıkları yeterli değil, liginizin de sizi desteklemesi gerekiyor. Premier Lig ve La Liga’da diğer pazarlar için maç saatleri erkene alınabiliyor. Örneğin İtalya’da Juventus’layken de böyle problemler yaşamıştık.”

La Masia - The Heart Of FC Barcelona's Youth System

ALTYAPIMIZDA 2 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
La Masia’yı da anlatan Calvo, “Altyapımızda La Masia’da doğrudan çalışan sayımız 450. Tüm antrenörleri, profesyonel oyuncuları, teknik kadroları vb. sayarsanızçalışan sayısı neredeyse 2000 kişiye ulaşır” ifadelerini kullandı.

18 MİLYON ÜYE
Barcelona Kulübü’nün 143 bin üyesi bulunuyor. Demokratik bir yapıya sahip Katalan kulübünde üyeler önemli kararlarda doğrudan söz sahibi. Kulübün yıllık üye geliri ise tam €18M.

Başta Çin olmak üzere Asya pazarıyla da ilgilenen Barcelona’nın Hong Kong ofisinde 16, yeni açılan New York ofisinde ise 7 çalışanı bulunuyor.

Barcelona, kulüp olarak 2021’e kadar gelirlerini €1 Mil seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Camp Nou’nun yenilenmesi, bu hedefe ulaşılmasında büyük katkı sağlayacak.

REAL MADRİD’İ SOLLADILAR
Barça, €620.2M geliriyle 2016 Deloitte Para Ligi’nde tarihinde ilk kez Real Madrid’i geçti.

“Geliri, sorumluluk projeleriyle topluma geri vermeyi de öngörüyoruz. Vakıflarımız üzerinden bunu gerçekleştireceğiz.”

Uğur Karakullukçu

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş