UEFA Avrupa Ligi Finali | Liverpool – Sevilla maç analizi

Europa League 1

Liverpool 1 – 3 Sevilla

Goller: Sturridge (35’) Liverpool – Gamiero (46’) , Coke (64’,69’) Sevilla

Untitled3

İsviçre’nin Basel şehrinde oynanan Uefa Avrupa Ligi final karşılaşmasında her iki ekipte 4-2-3-1 şablonuyla sahadaydı.

Untitled 2

Öncelikle karşılaşmaya genel olarak bir göz atalım;

Untitled

Savunma Anlayışları

Savunmayı ilk dakikalarda ön alanda başlatan bir Liverpool vardı sahada.

Europa League 5

Sevilla ise baskıyı Gamiero (9) ve Banega (19) ile ön alanda başlatıyordu. Liverpool savunması bu baskıdan kurtulduktan sonra ise Gamiero’nun takım savunmasına katkısı azalıyor fakat Banega takım savunmasına katkıya devam ediyor.

Europa League 6

Liverpool kalesinde gördüğü gol sonrası ise rakibi 2. Bölgenin sonunda karşıladı. Bu ise rakip Sevilla’nın geriden daha rahat oyun kurmasına neden oldu.

Europa League 7

Duran Top Organizasyonları

Sevilla’nın sol korner organizasyonunda Liverpool tüm takım olarak alan-adam savunması halinde. Pozisyon içerisinde rakibine gol fırsatı veren Liverpool, yay üzerinden ceza alanına hareketlenen Sevilla’lı 2 oyuncuya önlem almıyor. Ayrıca ön ve arka direkte savunma halinde bulunan bir oyuncu bulunmuyor. Sevilla’lı oyuncular ise 7-8 kişi ile korner hücumuna çıkıyorlar. Yay üzerinde 2 kişi bekliyor. Korner atışının kullanılmasıyla beraber hızlı bir şekilde ceza alanına giriyorlar.

Europa League 8

Bu kez sağ köşeden korner organizasyonunda olan Sevilla var karşımızda. 1 kişi engellemek amacıyla kaleci önünde bekliyor. Liverpool’un savunma anlayışında yine bir değişiklik olmuyor.

Europa League 9

Sevilla, rakip Liverpool’un korner hücum organizasyonlarında ise takım halinde savunmada. Alan – Adam savunması yapıyorlar. Ön ve arka direklerde herhangi bir savunma pozisyonu yok. Liverpool takımı korner hücum organizasyonuna 7-8 kişi ile çıkıyor. Penaltı noktası üzerine kavisli bir şekilde kullanıyorlar. 1 kişi engellemek amacıyla kaleci önünde bekliyor.

Europa League 10

Hücum Organizasyonları ve Boşluklar

Sağ bek oyuncusu Mariano’nun (25) bindirmesiyle Sevilla kanat hücumunda. Liverpool’lu oyuncular savunma geçişinde dikkat edilmesi gereken bir nokta olan yay üzerini boş bırakıyor ve gecikiyor. Rakip oyuncu Vitolo (20) ise boş alanı gayet iyi değerlendiriyor.

Europa League 11

Sevilla oyuncuları savunma arkasına attığı derin paslarla rakip kalede etkili oldular. Liverpool’un savunma bloğu önde ve çizgi halinde olmadığı için savunma arkasına atılan toplarda rakibe pozisyonlar verdi.

Europa League 12

Liverpool oyunun yönünü hızlı bir şekilde değiştirip, özellikle rakibinin sol bölgesini kullanarak sonuca gitmeye çalıştı. Sevilla ise kaymalarda özellikle bu bölgede oldukça çok pozisyon verdi.

Europa League 13

Sevilla savunmasının yay üzerini boş bıraktığı bir pozisyon. Livepool kanat hücumunda ise yay üzerindeki boş alanı değerlendiren oyuncularıyla sonuca ulaşmak istiyor.

Europa League 14

Gollerin Oluşumu

Liverpool’un bulduğu gol öncesi rakip Sevilla’nın Coutinho’ya (10) bıraktığı boş alan. (35’)

Europa League 15

Sevilla’nın 2. Devrenin henüz başında bulduğu gol öncesi. Savunma arkasına atılan topta Liverpool savunması çizgi halinde değil. Moreno’nun (18) karşıladığı top boş alanı değerlendiren rakip Mariano’nun önüne düşüyor. (46’)

Europa League 16

Sevilla’nın bulduğu ikinci gol öncesi. Bu dakikalar içerisinde savunma ve orta saha oyuncuları arasında oldukça çok boş alanlar veren bir Liverpool izledik. (63’)

Europa League 17

Son olarak ise Liverpool’un kalesinde gördüğü 3. Golde herkesin gözü topun olduğu alanda. Liverpool savunmasının unuttuğu isim ise Coke seken top sonrası kendisinin 2 takımının 3. Golünü kaydediyor. (69’)

Europa League 18

Sonuç

Sahada ilk yarıda gözle görünür bir biçimde oyun üstünlüğünü elinde bulunduran Liverpool vardı. Fakat ikinci yarının başında erken bulduğu şok bir golle maçın seyrini değiştiren Sevilla, rakibinin daha temkinli oynamasını ve geriye çekilmesini sağlamıştı. İlk yarının tersine daha fazla insiyatif alan Sevilla oyuncuları 63’ ve 69’ dakikalarda bulduğu 2 golle rakibinin direncini kırmıştı. Bu dakikalardan sonra daha fazla risk alan Liverpool’a bir mucize lazımdı. Milan ve Dortmund karşılaşmalarında olduğu gibi. Fakat bu sefer öyle olmadı ve kupaya uzanan taraf İspanyollar oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş