United Saha İçerisinde Kargaşa Yaşıyor Olsa da Para Kazanmaya Devam Ediyor

new york stock exchange manchester united ile ilgili görsel sonucu

  • Manchester United’ın hisse değeri 24 Dolar (18.5 Sterlin) seviyesine erişti.
  • Geçtiğimiz hafta United bir sosyal medya uygulaması piyasaya sürdü ve yeni ortaklıklarını ilan etti.
  • Gelişmeler, eleştiri altındaki CEO Ed Woodward’ın başarısını yansıtıyor.

Büyük bir transfer yapılmadı, yıldız oyuncu ayrılmak istiyor, teknik direktörün canı sıkkın ve takım sezona tutuk başladı ancak yine de Manchester United’ın saha dışındaki değeri zirve yapmaya devam ediyor.

New York Borsası’nda işlem gören kulüp hisseleri, Temmuz’un sonundan Pazar günkü Brighton yenilgisi sonrasına kadar neredeyse %14 oranında artış gösterdi ve yeni bir rekor kırarak 24 Dolar (18.5 Sterlin) seviyesine erişti.

Bu artış kulübün piyasa değerini, rekor niteliğindeki 4 Milyar Dolar (3.1 Milyar Sterlin) seviyesine taşıyor.

Gelişmeler, geçtiğimiz aylarda Jose Mourinho’nun transfer isteklerini büyük oranda yerine getirmemesi ve buna bağlı olarak Portekizli teknik direktörün Old Trafford’da uzun vadede düşünülmediği yönündeki spekülasyonları körüklemesi yönünde eleştiriler alan CEO Ed Woodward’ın başarısını yansıtıyor.

Pazartesi günü, kulüp efsanelerinden Gary Neville, yorumcu olarak yer aldığı televizyon programında konuya ilişkin olarak, “Eğer Ed Woodward, Jose Mourinho’dan şüphe edecek olsaydı, bunu geçtiğimiz Ocak ayında yapmalıydı. ” açıklamasında bulundu.

Neville sözlerine, “Bazılarının sezon ortasında gereksiz bulduğu şekilde Jose Mourinho’nun kontratını uzattıktan sonra defansın ortasına takviyeler yapmalıydı. Geçtiğimiz birkaç hafta tam bir karmaşıklık içerisinde geçti. ” şeklinde devam etti.

Oysaki saha dışında Woodward’ın çalışmaları meyvelerini vermeyi sürdürüyor. Kısa süre önce viski devi Chivas markası ile ortaklık ve Kohler ile ise 25 milyon Dolar (19.4 milyon Sterlin) değerinde, rekor kıran bir forma (kol kısmı) reklam anlaşması duyuruldu.

United’ın ayrıca Adidas ile toplamda 1 milyar Sterlin değerindeki 10 yıllık forma anlaşması bulunuyor ve kulüp, 2018-2019 sezonu başlangıcı ile birlikte yeni bir sosyal medya uygulamasını da piyasaya sürdü.

Bu ticari başarılara rağmen United en son 2013 yılında şampiyonluğa erişebildi ve çok karlı bir organizasyon olan Şampiyonlar Ligi’ne, Sevilla’ya mağlup olmalarının ardından son 16 turunda veda etti. Ayrıca geçtiğimiz sezon FA Cup’da final oynadılar.

United, kulübü 2005 yılında 790 milyon Sterlin karşılığında satın alan Glazer ailesine ait.

The Daily Mail’den çevirisi yapılan, Jack Bezant imzalı yazının İngilizce versiyonu için tıklayınız.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş