West Ham’in olimpik kabusu

west-ham-opened-their-new-stad

Doğu Londra ekibi West Ham United, 1904 yılından beri takıma ev sahipliği yapan 35 bin kapasiteli Upton Park’ı  ya da bir diğer adıyla Boleyn Ground’u artık kulübe yetersiz geldiği düşüncesiyle ilk olarak 2012’de Yaz Olimpiyatları için inşa edilen Olimpiyat Stadyumu’na taşınmak üzere terk etmişti.

Tribünler için bir klasik haline gelen “Bubbles”  artık 60 bin kişi kapasiteli London Stadium’da (Olimpiyat Stadyumu)  daha yüksek sesle söylense de stadyumun genel olarak mimari yapısı bildiğimiz İngiliz stadyumlarından çok farklı olarak göze çarpıyor ve Olimpiyat Stadyumu şimdiye kadar Upton Park etkisi yaratmaktan uzak bir görüntüde.

West Ham’in geçen sezon Slaven Bilic’in takıma geldiği dönemden sonra yakaladığı başarılar ve aldığı sonuçların ardından camiada ve şehirde oluşan pozitif hava da özellikle bu sezonun başında yeni stada taşındıktan sonra “baloncuklar” gibi yükselerek gözden kaybolmaya başladı.

2

Peki geçen sezon ligi yedinci tamamlayan ancak şuan düşme hattına sadece bir puanlık uzaklıkta bulunan West Ham’de neler oluyor? Bu yazıda sizler için bu sorunun cevabına yönelik bazı istatistiki veriler bulabilirsiniz.

HÜCUMDAKİ VERİMSİZLİK

Geçen sezonki etkileyici başlangıcın ve büyük takımlara karşı elde edilen çarpıcı sonuçların ardından bu sezona adeta kabus gibi bir başlangıç yapan West Ham United şimdiye kadar ligde sadece 15 gol kaydedebildi ve bu sayı geçen sezonun 14. Haftasına kadar olan periyoda kıyasla tam 10 gol daha az.

3

Bu noktada bu performansla ilgili birkaç kilit faktör ve bunların başında bireysel performanslardan bahsetmek gerek. Geçen sezon Dimitri Payet ile birlikte dokuz gol atmayı başaran Andy Carroll sakatlığı dolayısıyla bu sezon son Arsenal maçına kadar forma giyemedi. Dimitri Payet de geçen sezon dokuz golle takımın en golcü iki oyuncusundan biriyken bu sezona çok sessiz sedasız bir başlangıç yaptı. Middlesbrough maçındaki mükemmel golden sonra ağları bulmayı başaramadı ve isabetli şut sayısında da geçen sezona göre yarıya yarıya bir azalma söz konusu. Öte yandan orta sahanın vazgeçilmezlerinden Mark Noble da takım arkadaşları için daha az pozisyon yarattı, daha az şut attı ve şuana kadar kaptanın golü veya asisti bulunmuyor.
4
Santrfor konusunda sıkıntı yaşayan ekipte Diafra Sakho da sakatlıklar nedeniyle birçok maç kaçırdı ve Juventus’tan transfer edilen Simone Zaza da henüz golle tanışamadı. Tüm bu olumsuz tabloda öne çıkan tek isim tam 6 kafa golü kaydeden ve Sam Allerdyce’ın kısa süren serüveninde milli takıma da alınan Michail Antonio oldu.

Hücumlarda etkisiz ve verimsiz bir sezon geçiren Londra ekibi aslında aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere genel anlamda geçen sezonki mücadele gücünden ve sahadaki görüntüsünden çok uzakta sayılmaz.

5

Ancak tüm bu istatistikler Slaven Bilic’in ekibinin defansif anlamda çok iyi işler sergilediğini de göstermiyor.

DEFANSİF PROBLEMLER

6

Geçen sezon hatalardan kalesinde 14 gol gören West Ham şimdiye kadar bu tarz 6 gol yedi ve bu goller takımın 10 puanına mal oldu. Bu hataların dördü London Stadium’da meydana geldi. Buna rağmen takım bu sezon kazandığı puanların çoğunu evinde aldığı sonuçlardan elde etti.
7

Fakat yukarıdaki grafikte çok açık ve net bir şekilde görüldüğü gibi West Ham’in yeni evinde şuana kadar elde ettiği sonuçlar 112 yıl boyunca takıma ev sahipliği yapan Boleyn Ground’da elde edilen sonuçlardan oldukça uzak.

8

Geçen sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın kıyısından dönen Doğu Londra ekibi hiç kuşku yok ki yeni taşındığı evinde umduğunu bulamadı. Başta takımdaki kilit oyunculardan biri olan Dimitri Payet olmak üzere tüm takım performans anlamında geçen sezona yaklaşabilirse Slaven Bilic ilk sezonunda  yarattığı krediyi bu sene  biraz daha artırabilir ve takımın başında kalabilir. Aksi takdirde çok zor bir dönemin içerisinde bulunan West Ham United’da geleceği tartışılan Slaven Bilic de görevini kaybedebilir.

Kaynak:  Squawka
Grafikler : SkySports’tan alınmıştır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş