Will Grigg’in ateşi Fransa’yı sardı

PANews BT_P-51bb66a4-1d7a-4fc4-9fd4-52c3020e7ea9_I1

Futbolun  büyük organizasyonlarının en önemli unsuru taraftarlardır. Dünya’nın ya da organizasyona göre kıtanın dört bir yanından gelen taraftarların coşkusu ve farklılıkları yıllarca oldukça güzel görüntüler oluşturmuştur. Mesela Dünya Kupaları’nda Afrikalı ve Güney Amerikalı taraftarların coşkusu ve heyecanı, genelde Dünya Kupalarını evden izleyen bizleri bile televizyonlarımız başında etkilemiştir. Avrupa’da ise Hollanda ve İsveç taraftarları diğerlerinden bir adım öndedir.

Bu yılki turnuva ise ne yazık ki coşkudan ziyade şiddetle başladı. Henüz turnuvanın açılış maçı oynanmadan başlayan kavgalar bir İngiliz taraftarın hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı. Hatta bazı yerel idareler  önlemleri alkol satışını yasaklamaya kadar götürmek zorunda kaldı. Sokaktaki şiddete yeni statünün getirdiği 2004 Yunanistan’ı ekolüyle iyice sıkıcı hale gelen turnuvanın belki de birkaç iyi yanından biri Kuzey İrlanda taraftarları. Millet olarak biraya olan düşkünlükleri ve eğlenceli barlarıyla tanınan İrlandalılar turnuvanın şu ana kadar hiç şüphesiz en renkli topluluğu. Hele ki Hummels’ten Cantona’ya herkesin diline pelesenk olan ‘Will Grigg’s On Fire’ bestesi… Her turnuvanın öne çıkardığı bir şeyler olmuştur. Euro 2008’den akılda kalan golden sonra çalan Samba de Janeiro müziği iken 2010 Güney Afrika deyince birçoğumuzun kulakları çınlar. Bu turnuvanın da şimdiye kadarki öne çıkan olayı bu beste oldu.

wigan-athletic-3-bury-0-will-grigg-celebration-16x9-for-highlights73-2978134

Bestenin Ortaya Çıkışı

Her şey 1991 doğumlu Kuzey İrlandalı forvet oyuncusu Will Grigg’in Wigan Athletic’e transferiyle başladı. Üst lige çıkma mücadelesinde önemli katkılarda bulunan futbolcuya duyduğu sevgiyi video çekip internete yükleyen Sean Kennedy’nin videosu kısa zamanda viral oldu ve bu süreçte Wigan taraftarlarınca öyle benimsendi ki Wigan Athletic’in kulüp başkanı David Sharpe, fanatik taraftara sezonluk bilet hediye edeceklerini açıkladı. Will Grigg 40 maçta attığı 25 golle takımının Championship’e yükselmesinde önemli bir katkıya sahipti ve bu performans ona 2016 Fransa’ya giden yolu açtı. Kuzey İrlanda’nın tarihinde ilk kez bir Avrupa Futbol Şampiyonasına katılma hakkı elde etmesiyle Kuzey İrlandalı taraftarlar arasında da oldukça trend olan beste Euro 2016’nın da neşe kaynağı oldu.

 

Will Grigg bestesinin ilk Wigan’lı taraftar Sean Kennedy tarafından söylenen ilk hali.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=vUlSmCGj1r8[/embedyt]

Will Grigg’s on Fire
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=eOpGCGtCVsE[/embedyt]

 

Will Grigg’s on fire, your defense is terrified.
Wİll Grigg alev aldı, sizin defansınız dehşete kapıldı

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş