Yazı dizisi: Beş büyük Avrupa liginin yapısal durumu 3

bundesliga

BUNDESLIGA

1963 yılında kurulan, en son yapılan düzenlemeler neticesinde 1992 yılından beri 18 takımın mücadele ettiği Bundesliga, bugün dünya futbol liglerinde en fazla seyirci ortalamasına sahip futbol ligi konumundadır.

bundesliga1*1970’lerde Borussia Möchenglachbach

Bugüne kadar 53 kulübün yer aldığı  Bundesliga’da, kazandığı 24 şampiyonluk ile FC Bayern Munich en fazla şampiyon olan takımken, 1.FC Köln – SV Werder Bremen – TSV 1860 Munich –  Eintracht Braunschweig – 1.FC Nürnberg – Borussia Möchenglachbach – Hamburger SV – VfB Stuttgart – 1.FC Kaiserslaurten – Borussia Dortmund ve VfL Wolfsburg diğer şampiyonluk yaşayan takımlardır.

2014-2015 sezonu seyirci ortalaması 45,116 olan Bundesliga maçları 200 farklı ülkede canlı ya da özet görüntü şeklinde yayınlanmaktadır.

Borussia Dortmund takımı hem lig, hem de dünyada en fazla seyirci ortalaması ile son 5 sezondur maçlarını yapıyor. Rakamlara bakıldığında;

bundelisga2

2015 – 2016 sezonunda yer alan takımların, Almanya’da dağılımı ve maçların yapıldığı stadyum bilgileri aşağıdaki şekildedir:

bundelisga3

Son 3 yıllık dönemde, Avrupa Ligleri içerisinde kar elde eden tek lig konumundaki Bundesliga’da, kulüpler gelirlerinin % 50’sinden daha azını oyuncu maaşlarına harcamaktadır. Bu oran Avrupa liglerindeki en düşük oran konumundadır.

Ortalama 25 EUR’luk bilet fiyatları ile Avrupa’nın en düşük bilet fiyatı ortalamasına sahip ligde, kulüpler gelirlerinin % 50’sinden fazlasını sponsorlarından elde etmektedir. Örneğin, Bayern Munich kulübünün toplam gelirlerinin % 55’i sponsorlardan sağlanırken, İngiliz Manchester United için ise bu oran % 37 durumundadır.

İngiliz ve Alman ligleri, gelir bakımından Avrupa’da ilk 2 sırada yer alırken, en büyük farkları ticari ve maç günü gelirleri arasındadır. İngiliz futbolunun 20 takımdan oluşması ve liglerin 38 hafta sürmesi, buna karşılık Alman ligi’nde bilet fiyatlarının ortalamada yaklaşık 15 EUR düşük olmasından kaynaklı olarak, Bundesliga gelir bakımından geçen sezon İngiliz liginin yaklaşık 1,6 Milyar EUR aşağısında kalmıştır.

Bundesliga’da 2014-2015 sezonu gelir dağılımı aşağıdaki şekildedir;

bundesliga4

Adidas, Krombacher, Hermes, Sky, Topps, EA Sports ve Tag Heuer markalarının sponsoru olduğu ligde Sky Deutchland ve ARD resmi TV partnerliği yapıyor.

% 16’lık pay ile, 10 futbol ülkesi arasında marka konumlaması açısından 2. sırada olan Alman Ligi, 2015 yılının 35 marka kulübü listesine 5 kulüp sokmuştur. Bu kulüpler FC Bayern Munich, Borussia Dortmund, Schalke 04, Bayer 04 Leverkusen ve VfB Stuttgart kulüpleridir.

Yazı dizisinin önceki yazılarını okumak için TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş