Yazı dizisi: Beş büyük Avrupa liginin yapısal durumu 4

serie_a_stagione

1898 yılında kurulan, günümüze en yakın formatı ile 1929 yılından beri oynanan İtalyan Futbol Ligi Serie A, bugün sponsor ismi ile beraber Serie A TIM olarak oynanıyor. 2010 yılına kadar Lega Calcio tarafından organize edilen lig, 2011 sezonundan itibaren günümüz düzeninde oynanmaya başlanmıştır.

Serie A TIM, UEFA sıralamasında 4. sırada yer alırken, Avrupa’nın taktik düzene dayalı ligi olarak anılıyor.

AC Milan, Inter Milan ve Juventus başta olmak üzere lig AS Roma, Fiorentina, Lazio ve Napoli gibi Avrupa’nın önde gelen takımlarını bünyesinde barındırırken, bu 7 atbaşı takım, Seven Sisters olarak İyalya’da anılmaktadır.

Zaman zaman 18, 16 ya da 21 takım ile oynanan lig, 2004 sezonundan beri 20 takımla oynanıyor. 31 kez şampiyon olan Juventus’u, 18’er şampiyonlukla AC Milan ve Inter Milan takip ederken, Genoa – Torino – Bologna –Pro Vercelli – Roma – Lazio – Fiorentina – Napoli –Cagliari –Casale – Novese- Verona ve Sampdoria şampiyonluk gören diğer takımlardır. Her 10 şampiyonluğa 1 yılıdz verilen ligde, Juventus 3, AC Milan ve Inter Milan 1’er yıldızı formalarında taşımaktadır.

1

2015 – 2016 sezonunda Serie A TIM’de mücadele eden takımların İtalya’da dağılımı aşağıdaki şekildedir;

2

2010-2011 sezonuna kadar takımların televizyon yayın haklarını kendilerinin pazarladığı ligde, bu sezonun ardından yayın haklarının pazarlanması çalışmaları üst bir bünye tarafından yapılmaya başlanmıştır. 2015 – 2016 sezonu İtalya içerisinde Sky İtalia ve Media Set Premium tarafından yayınlanırken, Afrika’da 1, Amerika’da 6, Asya’da 19, Avrupa’da 46 ve Avustralya kıtasında 1 ülkede maçlar canlı ya da özet görüntülerle yayınlanmaktadır. Son 2 sezon için, Serie A TIM’in uluslararası yayın hakları yaklaşık 300 Milyon EUR’ya satılmıştır.

2014-2015 sezonunun sonu itibariyle ligin gelir dağılımına bakıldığında;

3

Sezon içerisinde bilet fiyatları takımlar özelinde 14 EUR ile 95 EUR arasında değişirken, kombine fiyatları da 165 EUR ile 1.700 EUR arasında takımlar ve kategorilere bağlı değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da bir futbol seyircisinin, maç biletlerine ayırdığı harcama oranı, yıllık gelirine göre % 2,7’dir. Bu açıdan İngiltere, Almanya ve Fransa ligleri ile aynı seviyede bilete yönelik harcama yapan İtalyan taraftarlar,bilet harici maç günü harcamalarında ise İngiltere, Almanya ve İspanya liglerinin % 50 aşağısında kalmaktadır.

10 futbol ülkesi arasında, marka konumlanması  bakımından da 4. sırada yer alan İtalyan Ligi, % 9’luk marka payı ile İngiltere, Almanya ve İspanya’nın arkasında gelmektedir. 2016 yılında yapılan takım bazlı marka sıralamasına ise Juventus, AC Milan, Inter Milan, AS Roma ve SSC Napoli olarak 5 takım sokmayı başarmışlardır.

Bu takımların marka değerlemesi karşılığında, forma sponorluklarından geçen sezon elde ettikleri gelirler ise aşağıdaki şekildedir;

  • Juventus – Fiat – 17 Milyon EUR
  • AC Milan – Emirates – 17 Milyon EUR
  • Inter Milan – Pirelli – 12 Milyon EUR
  • SSC Napoli – Acqua Lette ve Garotalio – 9,7 Milyon EUR

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş