Yazı dizisi: Beş büyük Avrupa liginin yapısal durumu – 5

Ligue1

Fransa futbolunun tepe noktası olan, 2002 – 2003 sezonundan beri 20 takımla oynanan Ligue 1, Ağustos ve Mayıs ayları arasında oynanıyor. Her takımın iç ve dış sahada toplam 38 maç yaptığı, toplam 380 maçın oynandığı lig, Avrupa futbolunun, İngilitere – Almanya – İspanya ve İtalya ile beraber elit 5 ligi arasında yer alıyor.

1932 yılından beri oynanan ligde, 10 şampiyonluğu bulunan St.Etienne en başarılı takım olurken, Marsilya – Nantes –Monaco – Lyon –Bordeux – PSG – Stade de Reims – Nice – Lille – Sochaux – Sete – Lens – RCF Paris – Strasbourg – Lillois – Auxerre – Roubaix ve Montpeiller olmak üzere 19 farklı takım şampiyonluk yaşamıştır. 2000’li yıllardan sonra Lyon’un damga vurduğu lige, son 4 sezonda ise PSG takımı damga vurmaktadır.

Georges Bayrou, Emmanuel Gambardella  ve Gabriel Hanot isimleri, Fransız futbolunun profesyonelleşmesi denince akla ilk gelen isimlerdir. 1930’lu yıllarda, kendileri Fransız futbolunun federasyonlaşmasını sağlamışlardır.

1

Günümüzde Ligue 1’in tüm finansal analizleri ve bütçe çalışmaları DNCG ( Ulusal Kontrol Yönetim Müdürlüğü ) tarafından yapılmaktadır. Ligue 1’e bağlı 44 takımın tüm finansal çalışmalarını üstlenen kurum 1984 yılında kurulmuştur.

Finansal büyüklük açısından, Ligue 1 , Avrupa’da 5. sırada bulunmaktadır. Geçen sezona dair gelirlerine baktığımızda;

2

2015 -2016 sezonunda, Ligue 1’de mücadele eden takımların Fransa’da dağılımı aşağıdaki şekildedir;

3

Fransız ligi, yapılan antlaşmalar neticesinde Canal + ve belNsports tarafından yayınlanıyor. Her iki kanalda Al Jazeera tarafından işletilirken, 23 Haziran 2011 yılında, 4 sezon için yapılan antlaşma neticesinde kurum yayın hakları için 510 Milyon EUR ödeme yapmıştır. Avrupa’nın tüm ülkelerinde canlı ya da özet olarak yayınlanan maçlar ayrıca Amerika kıtasında 4, Asya kıtasında 11 ülkede de yayınlanmaktadır.

Fransa Ligi, % ‘7’lik payı ile Avrupa futbolunda marka konumlamasında da 5. sırada yer alıyor. 2015 yılında marka değeri en yüksek 35 takım arasına PSG , O.Lyon ve AS Monaco olmak üzere 3 takım sokan Fransız ligi özellikle taraftar bazlı maç günü gelirlerini yükseltmekte sorun yaşamaktadır.

Son dönemde yabancı sermaye çeken ligde, özellikle Paris St.Germain’in sponsor odaklı ve kulüp yönetimi bazlı aldığı sponsorluk ve gelirlerinin ani yükselişi, ligin rekabetçi dengesine zarar vermiştir. Örneğin 2015 -2016 sezonunun bitmesine 4 hafta kala, şu an PSG en yakın rakibi O.Lyon’un 28 puan farkla önündedir. Tabii ligin erken bitmesi heyecanı azaltırken, taraftar sayısı ve maçların izlenme oranına da olumsuz etki yapmaktadır. Bu da Fransa ligi’nin geleceği için tehlike arz eden önemli bir unsurdur.

4

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş