Zenit’in yeni teknik direktörü yabancı sınırına karşı

mircea lucescu türkiye ile ilgili görsel sonucu

Milli takım teknik direktörü Mircea Lucescu’nun yerli oyuncu sınırlamasına dair yaptığı açıklamaların yarattığı tartışmalar sürüyor. Rumen teknik adamın Zenit’in başındayken bu konu üzerine yaptığı açıklamaları sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Zenit’in yeni teknik direktörü Mircea Lucescu, uygulanan yabancı sınırının Rusya futboluna faydası olmayabileceğini açıkladı.

Romanyalı teknik adam, Rus Haber Ajansı TASS ile yaptığı röportajda “Rusya’da uygulanan sınırlamanın büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Buna karşıyım.” ifadelerini kullandı.

Rusya’da lig maçlarında, takımların sahada aynı anda 6’dan fazla oyuncu bulundurmasını yasaklayan 6+5 kuralı uygulanıyor. Zenit’in bir önceki teknik direktörü Andrea Villas-Boas, bu kuralın destekleyicileri arasındaydı.

Lucescu’ya göre, Rusya milli takımının Fransa’daki Avrupa Şampiyonası’nda aldığı sonuçlar, yabancı oyunculara sınır getirilmesi yanılgısını ortaya koyuyor.

mircea lucescu türkiye ile ilgili görsel sonucu

“Rus oyuncular sadece pasaportlarından dolayı ilk 11’de forma giyiyorlar. Bu nedenle kendilerini geliştirme gereği duymuyorlar. Ne yazık ki bu sınırlama, sporun özü olan rekabeti ortadan kaldırıyor. Açıkça görülüyor ki kabul edilen sınırlama yerli oyunculara desteklemeye yönelik fakat aynı zamanda iki ucu keskin bir bıçak. Oyuncular, yerlerinin doldurulamaz olduğunu düşünebilirler ve bu nedenle rekabeti yitirebilirsiniz ki bu çok kötü.”

Lucescu ayrıca, Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla mücadele eden güçlü takımların liglerinde herhangi bir yabancı oyuncu sınırı bulunmamasına rağmen, ülkelerinin son derece güçlü milli takımlara sahip olduğuna dikkat çekti.

“Avrupa’nın önde gelen kulüpleri, Rusya ile karşılaştırıldığında diğer pek çok seçeneğe sahipler. Bu durum oyuncu yetiştirme konusunda da geçerli. Eğer oyuncu iyi seviyedeyse, oynama ve kendini geliştirme isteğine sahipse, milliyetinden bağımsız olarak forma giyebiliyor.”

“Rekabet, milliyetine bakılmaksızın her oyuncunun gelişiminin kaynağıdır. Onları geliştirmek için ikinci lig ve diğer takımlar var. Gelişmeye ihtiyaç duyan oyuncularınız olduğunda Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmek çok zorlaşıyor. Şimdi ve burada iyi sonuçlar almak ile oyuncu yetiştirmek arasında bir seçim yapmak zorundasınız.”

Haber metninin orjinali için tıklayınız.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş