Analiz | Hamburg 0-0 Arminia Bielefeld

Bundesliga 2’de haftaya ilk iki sırada giren Arminia Bielefeld ile Hamburg’un mücadelesinden gol sesi çıkmadı ancak futbolseverler pek de sık rastlamadıkları bir 90 dakikaya tanıklık etti. Topa sahip olma oyunu oynayan takımların son yıllarda yakaladığı başarılar büyük-küçük demeden hemen her seviyedeki takıma bu konuda ilham olmayı başarırken, bu süreçte kalecilerin önemi de her geçen gün artmıştı. Ligin son yedi haftasına girilirken en yakın rakibinin yedi puan önünde yer alan Bielefeld’de teknik direktör Uwe Neuhaus’un kaleci Ortega’yı iki stoperinin arasında kullanıp üçüncü bir stopermişcesine pas alternatifi olarak kullanması Bielefeld’i bu sezon zirveye taşıyan oyunun önemli etkenlerinden biri olmuştu. Bu sezon 90 dakika başına ortalama 52.73 pasla profesyonel liglerdeki kaleciler içerisindeki en yüksek pas sayısıyla oynayan kaleci Ortega bu görevi başarıyla yerine getirirken, bu maçta öne çıkan isim ise Ortega değil Hamburg kalecisi Heuer Fernandes oldu.

Ortalama pozisyonlar

Her iki takım da topa sahip olduğu bölümde 4-2-3-1’i tercih ederken, Bielefeld top rakibine geçtiğinde sahaya 4-4-2 şeklinde yayıldı.

Geriden oyun kurarken rakibi tarafından iki kişiyle karşılanan Hamburg, maçın büyük bölümünü ceza sahasının dışında oynayan kaleci Fernandes’i de kullanarak stoperleri ve Fein ile dörtlü bir elmas oluştururken, bu şekilde oluşturduğu 4v2’yi maç boyunca etkili bir şekilde kullandı.

Hamburg ise top rakibe geçtiğinde de maçın genelinde kullandığı 4-2-3-1 şeklindeki dizilişini değiştirmedi.

Topa sahip olma

İkinci yarının ilk 15 dakikası dışında maçın her bölümünde topa daha fazla sahip olan taraf Hamburg’du. Her iki takımın da yüksek bir pas yüzdesi ve çok sayıda uzun topa sahip olma sekansları yaşadığı maçta Hamburg 19 defa topa 45 saniyenin üzerinde sahip olurken, Bielefeld ise bunu sekiz kez başardı. Rakip ceza sahasına giriş sayısında da rakibini ikiye katlayan Hamburg 22 kez Bielefeld ceza sahasına girerken, lider Bielefeld 11’de kaldı.

 

İlk yarı

Top rakibe geçtiğinde Hartel’i Klos’un yanına çeken ve sahaya daha çok 4-4-2 şeklinde yayılan Bielefeld’e karşı iki bek oyuncusunu da çizgide konumlandıran Hamburg sahaya oldukça geniş bir alanda yayıldı. Savunmanın önünde görev yapan Frein ve Hunt iki Hollandalı stoper Letschert ve Van Drongelen ile dörtlü bir hat oluştururken kaleci Fernandes de birçok pozisyonda bu hattın tamamlayıcılarından oldu.

Her iki takımın da ilk dakikadan itibaren oyunu geriden kurma çabasıyla başladığı maçta ilk gol tehlikesi de bu çabanın neden olduğu bir hatayla geldi.

Bielefeld’in orta saha oyuncusu Kunze’nin kaptırdığı top Fin golcü Pohjanpalo’yu gole yaklaştırsa da Ortega net bir golü önledi. 60 dakika sahada kalan Pohjanpolo rakip ceza sahasında sadece bir defa topla buluşurken, maçı 0.32’lik xG oranı ve iki şutla tamamladı.

Sekizinci dakikada kendi ceza sahası önünde kaptığı topla kontra atak fırsatı yakalayan Hamburg, bu atağı 10 saniyenin biraz üzerinde bir sürede şutla sonlandırırken, bir önemli gol fırsatını daha değerlendiremedi.

Kaleci Ortega’yı iki stoperi Nilsson ve Pieper’in arasına koyan Bielefeld böylece stoperlerinin arasındaki mesafeyi açarken, iki bekini de çizgide konumlandırarak oyuna maksimum genişliği vermiş oldu. Yarı sahada rakibine 7v4’lük üstünlük kuran Bielefeld, bu sayede rahatça pas yapma imkanı buldu.

Ortega bu tercihin bir sonucu olarak Bielefeld’in en güçlü iki pas bağlantısında da yer alırken, maçı 77 isabetli pasla tamamladı ve bu istatistikte takımı adına ilk sırada yer aldı.

Maçı izlerken dikkatimi çeken bir diğer nokta Hamburg’da stoperlerin birbirleriyle olan pas alışverişlerinin oldukça sınırlı olmasıydı. van Drongel partneri Letschert’e sadece 12 pas atarken, Letschert’ten van Drongel’e gelen pas sayısı da 22’de kaldı. Bunda her iki oyuncunun da ikisi arasında köprü vazifesi gören kaleci Fernandes’i sıklıkla kullanması da etkili tabii ki ancak bu gibi pozisyonlarda atılacak direkt paslar önünde boş alan bulan stoperin bu alanı kullanması için oldukça faydalı olabilirdi. İlk yarıda stoperlerinin önündeki bu boş alanları neredeyse hiç kullanmayan Dieter Hecking’in takımı ikinci yarıda ise ataklarının hemen hepsini bu boşluklar üzerinden gerçekleştirdi.

 

Maç boyunca gol bulmak için 21 orta girişiminde bulunan Hamburg’un bu girişimlerinin 11’i başarılı olurken, en fazla orta yapan isimler üçer başarılı ortayla iki bek Leibold ve Vagnoman oldu.

 

Rakibini 1v1 yakalayan Soukou sağ bek Weihrauch’tan aldığı pası oldukça iyi değerlendiriyor ama Bielefeld bu pozisyonda golü bulamıyor. Atağın başlangıcında Bielefeld’in iki bekini yine çizgide konumlanırken, kaleci Ortega, iki stoperle birlikte bir zincir oluşturuyor.

Bu pozisyonda Bielefeld savunması ve orta sahası arasına sızarak kendisine konumsal bir avantaj elde eden Dudziak topu sağdan bindiren Vagnoman ile buluşturuyor ama Hamburg bu pozisyondan da gol çıkartamıyor. Maç boyunca pek de etkili olamayan ve 59’uncu dakikada oyundan alınan Dudziak bu pozisyon dışında rakip ceza sahasına herhangi bir pas girişiminde bulunmadı. 4-2-3-1’de üçlünün ortasındaki 10 numara olarak tabir edilen bölgede görev yapan Alman oyuncu sahada kaldığı bölümde önündeki Pohjanpalo ve sağındaki Harnik’e birer, solundaki Kittel’e ise iki isabetli pas atabildi.

Her iki takımın da geriden oyun kurarken, rakip savunmada boşluk araması ve çok zorda kalmadıkça topu ileri şişirmekten kaçınması dikkat çekici bir ayrıntıydı. İki takım da stoper ve kalecilerinin oluşturduğu zincirle sabırlı bir şekilde pas yaparak boşluk ararken, uzun pastan mümkün olduğunca kaçındı. Karşılaşma boyuna Bielefeld stoperleri 13 defa 40 metreyi aşan uzun pas girişiminde bulunurken, Hamburg’un stoperleri ise bunu 12 defa denedi. Bu pozisyonda da geride sabırla pas yapan Bielefeld, boşluğu bulduğu anda sağ bek üzerinden atağa kalkıyor ancak Bayern Münih altyapısından yetişen Weihrauch topu iyi kontrol edemeyince atak top kaybıyla sona eriyor.

Az önceki pozisyonun bir benzeri diyebileceğimiz bir başka pozisyonda ise Hamburg geriden maç boyunca sıklıkla kullandığı 4v2 avantajıyla çıkıyor ve sol kanatta sol bek Leibold ile rakibini bire bir yakalıyor ancak bu sezon 8 asist yapan Alman oyuncu bu pozisyonda topu iyi kullanamayınca Hamburg adına önemli olabilecek bir atak başlamadan sona eriyor.

İkinci yarı

Her iki takımın da maça başladığı 11’lerle çıktığı ikinci yarıda da ilk gol fırsatını yakalayan takım Hamburg oldu. İlk yarıda yarıda geriden oyun kurma çabası sırasında oluşan eşleşme probleminin ardından topu ileriye şişiren isim genellikle van Drongelen olurken, bu defa sağdan gelişen atakta Letschert’in uzun pası takımını gole yaklaştırdı.

İkinci yarıya agresif ve yüksek bir presle başlayan Hamburg ilk dakikalarda zaman zaman rakibini uzun vurmaya zorladı. Stoperleri ile bu uzun topları toplayan ev sahibi takım, kenar ortalarıyla zaman zaman gole yaklaşsa da son vuruşlar yeterince iyi olmadı. Bu pozisyonda sol kanattan ortayı yapan isim olan Kittel maç boyunca rakip ceza sahasına gönderdiği beş isabetli pasla bu istatistikte maçın en iyisi olmayı başardı.

 

Maçın başından bu yana olduğu gibi geriden 4v2 avantajını kullanarak çıkan Hamburg, önemli olabilecek bir fırsat yakalıyor. Letschert’in önündeki boş alanı yine iyi kullandığı pozisyonun devamında Dudziak ceza sahası koşusu yapsa ya da Harnik doğrudan onun koşu yoluna pas atmayı düşünse atak net bir gol pozisyonuna dönüşebilir ancak ne Dudziak ceza sahası koşusunu düşünüyor ne de Harnik onun koşu yoluna atmayı. Atağın devamında Harnik’in ortası kaleci Ortega’da kalıyor.

 

Letschert’in önündeki boş alanı top sürerek değerlendirdiği bir başka pozisyonda Pohjanpolo yine top almak için hareketleniyor ancak Hollandalı stoperin pas tercihi bu defa daha kısa mesafeli üç alternatife rağmen soldan atağa katılan Leibold oluyor. Atağın devamında 3’e 3 pozisyonu iyi oynayan Hamburg dört kişiyle ceza sahasına girse de son pas tercihi yeterince iyi olmayınca bu pozisyondan da gol çıkmıyor.

Bu defa van Drongelen’in önünde boşluk bulan Hamburg bu oyuncunun ters topuyla sağ kanatta boş adamı buluyor. Harnik’in ceza sahasına ortası Hamburg’un maç boyunca gole en fazla yaklaştığı anlardan biri ama yakın mesafeden çekilen şut direkten dönüyor. Maç boyunca sağ kanattan gerçekleştirdiği 31 atağın beşini şutla sonlandıran Hamburg’un hücumda kullandığı bölgeler oldukça dengeliydi. İki kanattan toplamda dokuz atağı şutla sonlandıran Hamburg, merkezden hücum yapmayı da ihmal etmedi. 90 dakika sonunda gol beklentisi (xG) istatistiğinde de rakibini geride bırakan Hamburg buna rağmen sahadan galibiyetle ayrılamadı.

Bu pozisyonda dikkat çeken bir diğer detaysa bu ana kadar rakibini önde iki kişiyle karşılayan Bielefeld’in Voglsammer’in de oyuna girmesiyle üç kişi karşılaması. Bu dakikaya kadar top rakipteyken sahaya 4-4-2 şeklinde yayılan Uwe Neuhaus’un takımı ikinci yarıda Hamburg stoperlerinin 4v2 eşleşme sonrası önlerinde buldukları boş alanları kullanmaya başlamasıyla böyle bir değişikliğe gitmiş olabilir.  Bielefeld’i bu dakikadan sonra top rakipteyken zaman zaman 4-3-3 şeklinde gördük.

Top kayıpları

Hamburg’da maç boyunca geriden oyun kurmak için sıklıkla topla buluşan kaleci Fernandes, stoper Leibold ve defansif orta saha Fein kendi yarı sahalarında hiç top kaybetmezken, van Drongelen de yarı sahada sadece iki top kaybetti. Maç boyunca kullanılan 4v2’yi oluşturan bu dört oyuncunun kendi yarı sahalarında sadece iki top kaybetmiş olması dikkat çekici bir ayrıntı.

Fernandes

Maçı 113/114 pas isabetiyle tamamlayan Fernandes elimizde net bir veri olmasa da profesyonel bir futbol maçında 90 dakika boyunca en yüksek pas sayısına ulaşan kaleci olabilir. Maç boyunca Hamburg’un iki stoperi van Drongelen ve Letschert ile bir zincir oluşturan ve iki oyuncunun arasında köprü görevi gören Portekizli kaleci, taktiğin kendisinden beklentisini hatasız bir şekilde yerine getirmeyi başardı.