Dipten Zirveye Bir İdealist | Vincenzo Italiano

Serie A bu sene çok renkli ve çeşitli hikayelerle dolu. Roma’nın başına geçen ve lige hızlı başlayan Mourinho, milli araya 7’de 7 ile girip zirveye ulaşan Spalletti’nin Napoli’si, hoca değişikliğiyle lige başlayan son şampiyon İnter, yeniden Juve’nin teknik patronu olan Allegri vs. Ancak bugünkü konumuz belki de bu kadar göz önüne gelmeyen farklı bir hikaye. Futbolculuk hayatında alt seviye takımlarda oynadıktan sonra hocalık kariyerine en diplerden başlayıp kısa sürede zirve lige tırmanan bir idealist.

Bu yazımızda inceleyeceğimiz isim Vincenzo Italiano. Bu incelememizde global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

44 yaşındaki teknik adam 2014’te futbolculuk kariyerini noktaladı. Devamında ise Dal Canto’nun yanında yardımcı antrenör olarak teknik adamlığa ilk adımını attı. Sonrasında alt yapı antrenörlüğü ve sırasıyla Vigontina, Arzignano ve Traponi gibi alt lig takımlarını çalıştırdı. Özellikle Arzignano ve Traponi kariyerlinde kendi oyun görüşünü sahaya yansıtmayı başaran Italiano, Serie B temsilcisi Spezia’nın dikkatini çekti. 2019 Temmuz ayında Spezia Calcio ile sözleşme imzaladı ve ilk sezonunda takımını Serie A’ya taşımayı başardı. Aslında Spezia o sezona oldukça kötü bir başlangıç yapmış ve ilk 7 karşılaşmada sadece 4 puan alabilmişlerdi. Ancak yönetim ve taraftar ülkemizde görülmeyen bir anlayışla ona süre vermeyi tercih etti. Çünkü Vincenzo Italiano idealist temelleri olan, modern bir futbol anlayışına sahipti ve takımına kendi stratejisini empoze etmesi sancılı bir süreçti. 7 maçın devamında taşlar yerine oturdu ve Spezia ile yeni sezonda artık en tepe ligde Serie A’da mücadele etmeye hak kazandı. Burada da en alt liglerde de aynı futbol görüşünü sahaya yansıtmaya çalıştı. Kısıtlı kadrosu ile takımını 15. sırada tutup ligde bırakmayı başardı. Belki eksi 20 averaj ve toplanan 39 puan kağıt üzerinde onu başarısız gibi gösterebilir. Ancak Fiorentina onun oyun görüşünden ve taktik disiplininden etkilendi. Geçen sezon Gattuso’dan boşalan koltuğa en ideal adayın Vincenzo Italiano olduğuna kanaat getirdiler. Şu ana kadar oynadığı 7 maçta 10 gol atıp 11 gol yiyen Floransa ekibi kendini 4 galibiyet ve 3 yenilgiyle birlikte 5. sıraya attı. Geçen seneye göre yine Speiza’daki gibi tamamen devrimsel bir oyun anlayışı değişimi yaşasalar da bu sancılı süreci çok kötü atlatmadıklarını görüyoruz. Sezonun devamında Spalletti, Mourinho, İnzaghi, Pioli, Sarri ve Allegri gibi kurt teknik adamlara karşı nasıl bir performans gösterecek şimdiden merak konusu. Şimdi gelin sahanın içine mercek tutalım.

Sahaya yayılış

Italiano takımlarında genelde 4-3-3 formasyonunu tercih ediyor. Hücumda ise görselde görüldüğü gibi 2-3-5 şeklinde oyunu genişletiyorlar. İleri beşli yapı ise oyuncu karakterine ve zaman zaman rakip takıma göre değişiyor. Kimi zaman bir çizgide bek diğer çizgide kanat oyuncusu genişlik sağlarken kimi zaman tam tersi kimi zaman çizgilerde iki kanat yada iki bek de bulunabiliyor. Ancak isimler ya da roller değişse de oyun anlayışı, saha parsellemesi ve pozisyon rotasyonları aynı düzende devam ediyor.

Geriden oyun kurma

Yukarıda görüldüğü gibi İtalyan teknik adam Spezia’da da Fiorentina’da da geriden 2-3 şeklinde oyunu kurduruyor. Beklerle çizgiye açılıp pas açılarını arttırıp rakibi genişlemeye zorluyor. Bu sayede merkezde daha geniş pas kanalları oluşuyor. Stoperler sabırlı paslaşmalardan sonra doğru opsiyonu görüp topu ön alana taşımaya çalışıyor. Spezia’da bu konuda kadro kalitesinden dolayı daha sıkıntı yaşasa da bu sezon zaman geçtikçe bu alanda daha etkin olacağı net şekilde görülüyor.

Yukarıda iki farklı maçtan ki sekans görüyoruz. Atalanta ve Inter’e karşı şiddetli baskıya rağmen oyun anlayışından taviz vermeden ayağa sabırlı paslarla çıkmaya çalıştılar. Yukarıdaki gibi oyun bir çizgiye gittiğinde rakip bu alana yığılıp pas kanallarını tıkadıysa hemen kaleciyi kullanarak tempolu şekilde oyunu diğer çizgiye yönlendirip rakibi genişlemeye zorladılar. Bu sayede merkezde ve çizgide boşluk bulup oyunu buralardan rakip yarı sahaya doğru kurdular. Bu şekilde sabırla pas yapıp geride kaleciyi de oyuna dahil ediyorlar. Bu sayede sayısal üstünlükte elde edip tempolu yön değişimleri ile rakibin kaymasını engellemeye çalışıyorlar.

Yukarıda Atalanta’ya karşı uygulanan geriden oyun kurulum aksiyonu açıklamaya çalıştığımız kurguyu gayet iyi gösteriyor. Fiorentina önce geride sağ çizgiye oyunu yönlendiriyor buraya yoğun baskı gelince hızlıca kaleci bağlantısı ile oyun bir anda sol çizgiye açılıyor. Rakip bir anda genişlemeye zorlanınca baskı hattının gerisinde ve merkezde geniş alanlar yaratılıyor. Bu alana yapılan dikine pas ve devamında yapılan bağlantı oyunundan sonra Gasperini’nin oyuncu odaklı ön alan baskısı kırılıp geride az adamla rakibi yakalama şansı bulunuyor. Kendi yarı alanında rakip defansif aksiyonu başına yapılan ortalama pas(OPPDA) istatistiğinde 14,15 ile ligde şuanda Spalletti’li Napoli ve Mourinho’lu Roma’nın ardından üçüncü sırada bulunuyorlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi Spezia ile kaliteden dolayı çok üst seviye geriden oyun kurma performansı sergileyemese de Fiorentina’yla bu konuda derslik işler çıkaracak gibi görünüyor.

Ön alan baskısı

Görselde yine Spezia ve Fiorentina dönemi iki tane ama aynı anlayışa sahip ön alan baskısını görüyoruz. Ön alanda Gasperini ve Bielsa gibi oyuncu odaklı baskı uygulayan Italiano tüm opsiyonları kapatıp rakibi uzun top ya da geriye pas yapmaya zorluyor. Ancak Italiano ön alan baskısında karma odak noktası kollanıyor. Oyun merkezdeyken tüm oyuncularla bire bir eşleşip oyuncu odaklı aksiyon alınırken oyun çizgiye yada belli havuzlara geldiğinde top odaklı şekilde baskı yapılıp kör alanda kalan oyuncular demarke bırakılıyor.

Az önce anlattığımız karma odak anlayışını burada daha net görebiliyoruz. Oyun merkezdeyken tüm alanlarda bire bir eşleşme sağlanırken top çizgiye yönlenince Callejon eşleştiği oyuncuyu bırakıp savunma hattına geliyor ve ortaya beşli bir yapı çıkıyor. Bu sayede hem önde etkili pres yapılırken savunmada da önlem alınmış oluyor. Normal top odaklı baskıda rakip sayısal dezavantajla karşılanıp oyunu istenilen bölgeye yönlenmesi sağlanmaya çalışılır. Ancak bu karma odak anlayışıyla rakip geriden sayısal üstünlük ile çıkamayıp düşünme süresi azaltılıyor ve daha şiddetli yönlendirmeler sağlanıyor.

Burada da yine Atalanta ve Inter maçlarında uygulanan ön alan baskısını görebiliyoruz. Rakibin oyunu yönlendirdiği bölgeye göre organize şekilde her oyuncu kendi görev yerini konumlandırıyor. Bunun için antrenman sahasında defalarca çalışıldığı çok net gözüküyor. Rakibin hareketine göre takım uyum içinde hareket edip opsiyonları minimize etmeye çalışıyor. Italiano’nun en belirgin özelliklerinin başında güçlü baskı oyunları geliyor. Geçen sene de bu sene de farklı takımlarda üçüncü bölgede başarılı top kapma ve bunları şuta dönüştürmede en başarılı takımların başında geliyorlar. Kendine has ön alan baskı tercihi ile zaman zaman geride de sorun yaşasa da bilinçli şekilde bunu yapmaya devam ediyor. Savunma çizgisini de tek bir vücut gibi organize şekilde öne çıkarıp rakibin pas yapacağı alanları olabildiğince daraltıyorlar. Italiano’nun takımlarını buldukları çoğu pozisyon bu baskılar sonucu gerçekleştirdikleri organize geçiş hücumları ile sağlandı.

Hücum aksiyonları

Hücumda Italiano’nun takımlarını özel ve etkili kılan bir başka özellik de sahayı organize şekilde parselleyip sürekli dinamik pozisyon rotasyonları yapmaları. Bu sayede sürekli savunmacılara eşleşme problemi yaşatıp rakip savunmanın doğal konumunu bozuyorlar. Yukarıda da görüldüğü gibi tüm oyuncular maç içinde yüksek konsantrasyon ve çevre kontrolüyle oynuyorlar. Sol bek ilk pozisyonda kafasını kaldırıp çizgide Castrovilli’yi görünce hemen sol iç koridora koşu yapıyor ve rakip kanat oyuncusunu da peşinde sürükleyerek takım arkadaşına pas kanalı açıyor. Diğer iki aksiyonda ise sağ iç sağ kanat ve sağ bek pozisyonundaki oyuncuların organize pozisyon değişimlerini ve rakiplerin dengesini bozuşlarını izliyoruz. Bu organize aksiyonlar ile set hücumlarında da sürekli rakibin kompakt kalmasını engellemeye çalışıyorlar.

Italiano’nun üzerine çalıştığı ve aktif kullandığı bir diğer aksiyon kanat organizasyonları. Bunu yerleşik savunmaya karşı yapılan ortalar şeklinde değil daha dinamik koşularla ve ceza sahasına yapılan organize koşular ile yapıyorlar. Yukarıda görüldüğü gibi düzenli olarak her kanat organizasyonunda arka ve ön direk koşuları, penaltı noktasına koşu ve çizgiye inilmişse geriden gelen geç koşular yapılıyor. Bu organizasyonları duran top setleri gibi verimli kullanmaya çalışan İtalyan teknik adam modern futbolda hala orta aksiyonlarının önemine inananlardan birisi. Günümüzde rakiplerin merkezde kalabalık durup kanatlara oyunu yıkmaya çalıştığını da göz önüne alırsak doğaçlama yapılan kanat ataklarına karşın Italiano’nun çalışılmış setlerinin önemini daha iyi anlamış oluruz.

Zaaflar

İtalyan teknik adamın sahada uyguladığı bu modern ve idealist futbolun her anlayışta olduğu gibi bazı zaafları var. Bunların başında ön alan baskısındaki yoğunluğun, direk ve uzun paslarda geride eksikliklere neden olması geliyor. Yukarıda görüldüğü gibi atılan Inter uzun toplarında bağlantı sağlandığı anda 4v4 eşleşmeler oluştu. Kimi zamansa diğer pozisyonda olduğu gibi ön alanda kalan Callejonun bölgesinde oluşan boşluk gibi bek bindirmeleri tehlike yarattı. Bu karşılaşmada özellikle ilk devrede Inter’i darmadağın etselerde bu savunma zaaflarından dolayı ikinci devrede yedikleri gollerle sahadan 1-3 yenik ayrıldılar. Italiano’nun savunma zaafları sadece bu uzun ve direk paslardaki boşluklardan ibaret değil. Kolay gol yeme problemi diğer takımlarında da yaşadığı bir gerçekti. Geçen sezon Spezia ile -20 averajla ligi tamamladılar. Şuan da Fiorentina ile 5. sırada olmasına rağmen averajı -1.  Henüz bazı şeyler takımda oturmasa da savunma yerleşimi üst seviye takıma göre çok bozuk görülüyor. kompakt şekilde savunma konusunda yerleşim açısından problem yaşamasalar da savunmanın dengesi bir iki kombine pastan sonra kolay bozuluyor. Bu idealist hocanın elit bir teknik adam olabilmesi için ön blokta yaptığı üst seviye savunmaya ek olarak orta ve derin bloktaki savunma zaaflarını da gidermesi gerekecek.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.