4 Efsane Takımın Yeni Yıl Sponsorları

FC Barcelona

1899 yılında İsviçreli Camper’in liderliğinde kurulan, İspanya’nın Katalan temsilcisi “Bir kulüpten daha fazlası” mottosu ile dünyanın sayılı spor kulüplerden bir tanesi.

La Liga’nın 10 kurucu takımından olan ve ilk şampiyonu olarak tarihinde yer alan takım, dünyaya Johan Cruyff ile total futbolu tanıtmış ve 1992 Şampiyon Kulüpler, 2006,2009 ve 2011 yıllarında Şampiyon Ligi kupalarını müzesine götürdü. Günümüzde futbolun pazarlama gücünü efektif şekilde kullanan kulüp, kuruluşundan itibaren forma reklamı almayıp, 2006 yılında UNICEF ile forma antlaşması yapmış, 2011 yılında ise futbolun değişen piyasa denegeleri neticesinde radikal bir iş modeli değişikliği yaparak, futbolun endüstriyel yönünü taraftarı ile tanıtarak, 2011 yılında Qatar Foundation ile forma göğüs reklamı için antlaşma sağladı. FC Barcelona’nın bugünkü saha başarılarında kurumsal pazarlama stratejilerinin önemi büyük.

1

Manchester United

1878 yılında Newton Heat LYR FC olarak işçiler tarafından kurulan kulüp, 1902 yılında bir iş adamı tarafından satın alınması ile adını Manchester United olarak değiştirdi. Ayrıca bu satın alma, günümüz modern futbolunun ilk endüstri süreçlerinden biri.

1910 yılından beri maçlarını Old Trafford’da oynayan kulüp, 1968 yılında Şampiyonlar Kulüpler kupasını kazanan ilk İngiliz kulübü olmuştur. 1999 ve 2008 yıllarında da, kulübü 27 yıl boyunca çalıştıran Alex Ferguson ile Şampiyonlar Ligi kupasını kaldıran takım, dünyanın piyasa değeri en yüksek ve en zengin kulüplerinin başında yer alıyor.

kulüp2

*Kulübün ayrıca ülke bazlı medya ve finans sponsorlukları mevcut.

FC Bayern München

Almanya’nın en köklü kulübü, 200.000’e yakın kulüp üyesi ile Avrupa futbolunda Barcelona ve Benfica’dan sonra en fazla üye sahibi kulüp konumunda.

Maçlarını 71.000 kişilik Allianz Arena’da oynayan takım, her yıl 200.000’e yakın kombine talebi almaktadır. Kulübün % 18’lik hissesi Adidas ve Audi’ye aitken, stad gelirleri ve ürün satışları ana gelir kaynağı. Şampiyonlar Ligi’nden şu ana kadar en fazla gelir elde eden kulüp ünvanına sahip takım, ürün pazarlama alanında da liderlik konumunda.

kulüp3

AC Milan

1899 yılında Kilpin ve Edwards adlı iki ingiliz tarafından kurulan kulüp, UEFA ve FIFA organizasyonlarında kazandığı 18 kupa ile dünyanın en başarılı takımlarından. Şampiyon Kulüpler kupasını 4, Şampiyonlar Ligi kupasını 3 kez kazanan takım , 1986 yılında Berlusconi tarafından satın alınmış ve ekonomik futbolla tanışarak İtalyan işçi sınıfından, ticari sınıfına geçiş yaptı.

kulüp4

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş